Jak a kdy řezat maliny
Odstraňte po sběru všechny výhonky, na kterých dozrály plody. Rostlina bude směřovat energii do nových výhonků, které v dalším roce přinesou ovoce. Prospěšné je však proředit i množství nových výhonků.
V porostu nechejte jen nejsilnější tak, aby byly rovnoměrně rozmístěny a zároveň je přivažte k pevné opoře. Maliny, které plodí na podzim, naopak přinášejí plody na letošních výhoncích a ty bude lepší odstranit až koncem zimy.
Nejvhodnější období řezu: srpen – říjen
- Nejdříve prohlédněte porost malin a vyhlédněte si všechny nejstarší výhonky, na kterých byly plody. Nejčastěji má jejich dřevo šedohnědou barvu. Všechny odstřihněte až u půdy. Dejte pozor, abyste nepoškodili nové zelené výhonky.
- Prohlédněte si potom nové výhonky a odstraňte ty, které jsou tenčí než tužka nebo jsou dále od opory. Na jednu rostlinu nechte až osm silných výhonků, abyste získali úrodu v příštím roce.
- Ponechané nové výhonky přivažte na vodorovné drátěné opory pomocí měkkého provázku. Rovnoměrně je rozložte, avšak nesvazujte je příliš těsně, protože potřebují prostor pro růst.
- Výsledkem celého zásahu by měla být úhledná řada nových výhonků, které jsou od sebe navzájem vzdáleny asi deset centimetrů. Po řezu rozprostřete okolo rostlin vyšší vrstvu mulče z hrubšího kompostu.
Jak a kdy řezat černý rybíz
Když necháte keříky černého rybízu několik let růst bez zásahu, změní se v mohutné, dřevnaté a neforemné porosty, které v zahradě zaberou dost místa. Každoroční prořezávání vám zajistí bohatší úrodu větších plodů, zároveň vám umožní pěstovat tuto ovocnou rostlinu i na menším prostoru.
Cílem řezu je odstranit všechny nejstarší výhonky a ponechání nejmladších pěti až sedmi nejsilnějších výhonků. Právě ty v příštím roce přinesou úrodu. Proředěním mladších výhonků podpoříte cirkulaci vzduchu uvnitř keře.
Nejvhodnější období řezu: listopad – únor
- Pomocí ostrých nůžek nejdříve odstraňte část výhonků ve středu rybízových keříků. Nepřinesly by už velkou úrodu a dřevinu by zbytečně zatěžovaly. Střed keříku by měl zůstat volný.
- Následně odstřihněte úplně všechny nejtlustší a nejstarší výhonky, které v daném roce přinesly plody. Odstřihněte je těsně nad úrovní půdy, tím dřevinu zmladíte a prosvětlíte.
- Vyhledejte všechny výhonky, které se navzájem kříží a odírají. Jeden z křížících se výhonků vždy odstraňte. Odstřihněte též všechny tenké a příliš slabé výhonky.
- Konce ponechaných výhonků nakonec zřežte o deset centimetrů. Rozdrťte všechny odstřižené výhonky a přidejte je do kompostu, případně je spalte. Poskytnou vám popel, který je bohatý na draslík, a ten můžete přidat do kompostu.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů