Zdraví

Reishi – houba nabitá zdravím

Je všeobecně známo, že některé houby se pěstují jako potravina, většinou se také ví, že nejsou pouze kořením, ale mají svou výživovou hodnotu. Méně známo však je, že mnohé houby mají příznivý vliv na lidské zdraví a že řada z nich se v asijských zemích, kde mají tisíciletou tradici, pěstuje výhradně pro jejich zdraví prospěšné účinky.

Už staří Číňané…

Starý čínský text z roku 500 n. l. doporučil starým lidem používat lesklokorku pro osvěžení paměti, zvýšení orientačních schopností a soustředění. V současnosti se už ví, že jde o důsledek vlivu houby na regulaci metabolismu, zvýšení tvorby bílkovin v krevní plazmě a kostní dřeni, což zabraňuje stárnutí.

Atletům a sportovcům přispívá houba ke zlepšení sportovní výkonnosti. V západních zemích se začala používat při léčbě nespavosti. Triterpenoidy jsou totiž uklidňujícím prostředkem, působícím na nervový systém. Lesklokorka však významně pomáhá nejen při nespavosti, zvyšuje také chuť k jídlu, stabilizuje emoce a zlepšuje paměť. Podporuje nervový i hormonální systém.

Reishi – lesklokorka lesklá

Z hlediska pestrosti obsahu účinných látek patří reishi (Ganoderma lucidum) na první místo mezi houbami; proto se také nazývá královnou hub. Český název této lesklé červeno-oranžové houby je lesklokorka lesklá. V Asii je používána již přes 4000 let. V Číně ji obdařili různými vznešenými synonymy, jako „zázračná houba“ či „šťastná bylina“ anebo „rostlina s duchovní silou“. Symbolizuje zároveň bohatství, dobré zdraví, dlouhověkost a dokonce nesmrtelnost. V asijských zemích byla houba po stovky let užívána v léčitelství při širokém spektru chorob jako regulátor krevního tlaku, při cukrovce, revmatismu, srdečních chorobách, únavě a mnoha dalších. Až v 70. letech minulého století však byly poprvé vědecky studovány látky v lesklokorce obsažené a houba byla klinicky zkoušena v nemocnicích v Číně a Japonsku.

Leskokorka lesklá – léčivé látky vědecky prokázány

Moderní analytické techniky prokázaly, že v plodnicích lesklokorky se skutečně nalézá nejvyšší obsah léčivých látek ze všech hub – především glukany, imunoproteiny, triterpenoidy a nukleosidy. Lesklokorky rovněž obsahují velké množství organicky vázaného germania, které zvyšuje příjem kyslíku krví až 1,5x a působí jako silný imunostimulant. Vedle toho působí organické sloučeniny germania jako stabilizátor, která pomáhá organismu se vyrovnat se stresem.

Velmi cennou složku lesklokorky představují triterpenoidy, kterých bylo v houbě zjištěno několik desítek. Pouze u lesklokorky byly zatím zjištěny v takto vysokém množství. Působí protizánětlivě a podporují zejména funkci jater, žaludku a mají vliv na snižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu v krvi. Nemají přitom vedlejší účinky na rozdíl od kortikoidů – protizánětlivých látkek hormonální povahy.

Konzumace leskokorky – účinek na zdravotní problémy

  • Konzumace lesklokorky je vhodným prostředkem při vysokém krevním tlaku, snižuje hladinu cholesterolu, je prevencí trombogeneze a rozpouští krevní sraženinu. Triterpenoidy přispívají také k ochraně cév před aterosklerózou tím, že brání agregaci krevních destiček. U osob trpících hypertenzí snižuje viskositu krve a krevní plasmy. Také tlumí vedlejší účinky léků pro snižování krevního tlaku.
  • Velmi účinnou se lesklokorka ukázala v případě léčby plicních chorob a srdce. Během klinických pokusů byl 2 000 pacientům, trpícím chronickou bronchitidou, podáván prášek z plodnic lesklokorky v sirupu. Již po 2 týdnech se u 60–90 % pacientů projevilo zlepšení zdravotního stavu a zvýšení chuti k jídlu. Zejména dobře reagovali na léčebnou kúru starší pacienti a astmatici.
  • Lesklokorka neboli reishi se řadí mezi adaptogeny, které pomáhají zvyšovat odolnost vůči nepříznivému prostředí, stresu, úzkostem či únavě.

Antibakteriální účinky

V lesklokorce byly zjištěny také účinné látky, vhodné pro léčbu bakteriálních i virových chorob a mykóz. U extraktů z plodnic se projevily protibakteriální účinky proti stafylokokům, streptokokům a vůči Bacillus pneumoniae. Extrakty z lesklokorky se osvědčily i při léčbě žloutenky. Obsahové látky z lesklokorky účinně působí proti virům Herpes simplex 1 a Herpes simplex 2 a proti oparům.

Prášek nebo extrakt?

Sušený prášek z celé houby reishi obsahuje široké spektrum účinných látek, jako jsou (b-glukany, ?-glukan, glykoproteiny, lovastatin, ostreolysin a četné enzymy), které mají pestrou škálu pozitivních zdravotních účinků, na rozdíl od samotných extraktů z hub. Extrakcí se z některých hub cíleně získávají konkrétní účinné látky, ale současně se zbavují ostatních látek, které houby přirozeně obsahují a působí ve vzájemné harmonii. Komplex těchto látek má tak daleko více účinků než jediná látka získaná extrakcí.

Text: archiv RPN, foto: archiv, isifa/Shutterstock