V současnosti je běžné, že se individuálně stavěná kamna či krby s vnitřní krbovou vložkou realizují v podstatě jako hlavní zdroj tepla, který se kombinuje s jiným vytápěcím tělesem, například s tepelným čerpadlem.
V kamnech (kamnové pece, krby) nebo v teplovodních krbových vložkách můžete topit dřevem, když jste doma. Když odejdete do zaměstnání, akumulační kamna ještě dlouho sálají teplo, a pokud se zdržíte déle, druhý systém udrží teplo za vás. Tepelným čerpadlem zároveň trvale vytápíte prostory, do kterých se teplo z kamen nedostane.
Díky tomu můžete dosáhnout citelného snížení nákladů a užívat si příjemného sálavého tepla. Dalším kladem je, že pokud dojde k poruše dalšího vytápěcího tělesa, v podstatě se nic neděje. Protože i vícečlenná rodina se na pár nocí hravě vejde k domácímu krbu, a tak budete mít dostatek času na opravu.
Jak správně vybrat krbová kamna?
Nejprve je třeba určit, k jakému účelu budou krbová kamna nebo krb sloužit. Krbová kamna můžete využívat jako doplňkový zdroj tepla, nebo na příležitostné topení. Krby s vnitřní krbovou vložkou i jako hlavní zdroj vytápění.
Od účelu využití se potom odvíjí výběr z hlediska výkonu a jiných technických parametrů. V případě krbu rozhoduje ještě umístění v rámci domu a interiéru obecně. Rohové krbové vložky nacházejí své uplatnění v rozích místností nebo rozhraních dvou místností. Rovné krbové vložky zase uprostřed místností na dobře viditelných místech. Možnost přímého pohledu na oheň je totiž velmi důležitá.
Kamna musejí mít správný výkon
Samozřejmě je u každého vytápěcího tělesa důležitá funkčnost. Proto je nutné stanovit jeho přesný celkový výkon, aby ho bylo možné správně dimenzovat. Například stará klasická chalupa má podstatně vyšší energetickou náročnost než moderní nízkoenergetický dům.
Rozdíl ve spotřebě energie na jejich vytápění může být i několik kilowattů. U průmyslově vyráběných krbových kamen a krbových vložek je výkon vždy přesně určen a jasně dán, takže je jednoduché zvolit produkt s vhodnými parametry.
Samozřejmě nejde jen o výkon. Každý chce mít přece doma kamna nebo krb, které se mu líbí a stylem se hodí do konkrétního interiéru. Výrobci proto nabízejí produktové řady s určitým designem, v rámci kterých si můžete zvolit produkt s vhodným výkonem.
Proč je důležitá účinnost?
Co znamená další často skloňovaný pojem – účinnost? Udává se v procentech a zjednodušeně řečeno vyjadřuje, kolik energie dokáže spalovací zařízení získat z paliva a odevzdat do vytápěného interiéru. Čím vyšší procento tepelné energie z paliva dokáže zařízení zužitkovat, tím lépe.
Dnešní moderní krbová kamna a krbové vložky mají účinnost osmdesát či pětaosmdesát procent i více. Díky těmto hodnotám spotřebují velmi málo paliva, což je příjemné jak při přikládání, tak i při placení účtů za dřevo.
Účinnost se dá ještě o něco zvýšit pomocí různých akumulačních systémů, které se mohou vkládat přímo do spalinové cesty, nebo se zavěsí na korpus vytápěcího tělesa. Dokáží totiž absorbovat poměrně velkou část tepelné energie, která by jinak unikla komínem téměř bez užitku.
Na jakém principu fungují krbová kamna?
Teplovzdušná krbová kamna pracují na principu cirkulace vzduchu v prostoru, ve kterém jsou umístěna. Studený vzduch v místnosti se v okolí ohřátých kamen ohřívá a potom se dále přirozeným prouděním rozvádí po interiéru. To je všeobecný princip jejich fungování. Každá krbová kamna mají ještě určitý podíl sálavého tepla, a to především v místě skleněných dvířek.
Na vytápění jakých prostorů jsou vhodné?
Dalo by se říci, že krbová kamna nebo designové krby jsou vhodné do všech klasických nebo starších rekonstruovaných domů, ale i do moderních interiérů. Liší se od sebe jen tvarem či designem a svým tepelným výkonem. Z technického hlediska jde především o tepelnou ztrátu domu, typ komínu, umístění v interiéru a jejich využití. Někteří majitelé domů využívají krbová kamna denně během celé vytápěcí sezóny, a potom jsou tací, kteří jimi vytápějí jen příležitostně.
Jaké stavební úpravy krbová kamna vyžadují?
Jednou z hlavních výhod krbových kamen je právě jejich jednoduchá realizace. Na rozdíl od klasického krbu či individuálních stavebních kamen je stačí připojit na vhodný komín a můžete topit. Samozřejmě je při tom nutné dodržet předepsané bezpečnostní podmínky, jako například nehořlavý podkladový materiál, odstupy od hořlavých materiálů nebo zatížení podlahy.
Proč jde o vytápění, které odpovídá konceptu trvalé udržitelnosti?
Hlavním přínosem krbových kamen je jejich poměr cena – výkon. Při nízké spotřebě paliva přinášejí poměrně velkou porci tepelné energie. Vytápění krbovými kamny tak patří stále k těm nejlevnějším a nejúčinnějším. Navíc je dřevo obnovitelný zdroj energie. Jde proto o ekologický způsob vytápění.
K ekologičnosti vytápění můžete přispět sami
Jak může k ekologickému vytápění krbovými kamny nebo krbem (tedy krbovou vložkou) přispět jejich uživatel? K vytápění se má používat jen doporučené palivo a při provozu spotřebiče je třeba dodržovat pár jednoduchých instrukcí, které jsou uvedeny v návodu na obsluhu.
Nesmí se zapomínat ani na pravidelnou údržbu vytápěcího tělesa a spalinových cest, kterou určitě svěřte odborníkovi. S takovýmto přístupem vám krbová kamna či současný krb přinesou do domácnosti tepelnou pohodu za příznivou cenu. Nízké provozní náklady budou navíc spojeny s příjemným sálavým teplem a pohledem na oheň, který bezpečně blikotá za sklem.
Co lze v krbových kamnech spalovat, a co ne?
Jako palivo vhodné do krbových kamen je primárně určeno kusové dřevo, a to s vlhkostí pod dvacet procent, což je asi nejdůležitější podmínka. Spalováním vlhkého dřeva dochází k vysoké spotřebě energie potřebné na jeho vysušení – odstranění vody –, což se projeví výrazným zhoršením účinnosti krbových kamen. Kromě toho hrozí riziko zašpinění a zadehtování kamen, skla i kouřovodu.
Alternativně lze použít dřevní brikety (z dřevních pilin nebo hoblin). To však závisí na doporučení výrobce konkrétních krbových kamen. Vše potřebné se dozvíte v návodu na obsluhu. V žádném případě není vhodné k vytápění používat hnědouhelné brikety, uhlí nebo jakýkoliv odpad.
Jak lze ušetřit energii potřebnou na vytápění či ohřev vody?
- Nenechejte unikat teplo. Při stavbě rodinného domu dbejte na co nejlepší izolaci a těsnost, starší stavbu zateplete a vyměňte okna. Udržet teplo v domě vám pomůže i řízené větrání s rekuperací.
- Využijte obnovitelných zdrojů energie pomocí tepelného čerpadla, fotovoltaického systému či krbových kamen. I když zařízení, která dokáží využít energii ze slunce, vzduchu nebo země, znamenají vyšší investici, tato energie je v podstatě zadarmo. Dřevo patří k nejlevnějším a ekologickým zdrojům tepla.
- Zbytečně nepřetápějte. Snížením teploty o 1 °C během celé zimy ušetříte až pět procent nákladů na vytápění. Když si například místo 23 °C nastavíte 21 °C, ušetříte až deset procent.
- Rozumně regulujte. Inteligentní regulace vám umožní nastavit nižší teplotu, například v době, kdy jste v práci. Zvolený program přitom zabezpečí, že se vrátíte do příjemně vyhřátého interiéru. Ušetřit můžete i pomocí zónové regulace – například v ložnici je zdravější nižší teplota (15 až 18 °C).
- Hlídejte si spotřebu teplé vody. Při efektivním sprchování spotřebujete až třikrát méně vody než při koupání. Vodu a energii na její ohřev ušetříte i mytím nádobí v myčce.
Text: zpracováno ve spolupráci s firmou ROMOTOP
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů