Poradna Zahrada

Šárka švestky je viróza

Šárka švestky (Plum pox virus) je onemocnění velice variabilní. Příznaky se projevují na listech, plodech i peckách.

švestky

V naší obci se vždy tradovalo, že nejlepší švestky mají scvrklé prdelky. Prý se ale jedná o virózu. Aleš Hradecký, Dolní Kalná

U slivoní se na listech objevují světlé až žlutozelené skvrny, kroužky, proužky a ornamentální kresby. Okraje skvrn jsou ostře ohraničené. Na plodech je možné pozorovat kresby v podobě skvrn a kroužků, které postupně propadají. Vzniká tak typický neštovičný povrch plodů.

Dužnina v místě propadlin je červenohnědá, nekrotická a pevně drží při pecce. Postižené plody obvykle předčasně opadávají. Šárka švestky je přenosná při vegetativním množení, mšicemi a v malém podílu i semenem.


Mladé stromy jsou k infekci vnímavější než staré stromy. Ochrana je pouze v oblasti prevence, kde na prvním místě je nutné dbát o zajištění produkce zdravého výsadbového materiálu. Významná je i lokalizace výsadeb mimo oblasti plošného výskytu šárky. Efektivní je pouze v případě minimální vzdálenosti od výskytu 500 až 800 metrů. Rozhodně se také vyplatí věnovat zvýšenou pozornost boji proti mšicím, včetně likvidace podzimních výskytů. V oblastech plošného výskytu je nutné vysazovat pouze tolerantní odrůdy. U slivoní to je Čačanská lepotica, Čačanská najbolja, Gabrovská, Nancyská mirabelka a Wazonova.

Text: Ing. Ludmila Dušková, Ján Kopřiva
Foto: isifa/Shutterstock


Napsali jste nám

Odpovídáme na vaše otázky a podněty.

Na otázky odpovídají na slovo vzatí odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany.

Zeptejte se

Otázky pište na poradna@jagamedia.cz