Nesmírně cenné a zdravé jsou plody rakytníku řešetlákového – obsahují vitamín C (10× více než pomeranč), vitamíny A, D, F, K a vitamíny skupiny B, dále pak rutin, flavonoidy, pektin, silici a třísloviny, organické kyseliny, železo, síru, bór, titan a zajímavý alkaloid hyppopheinu (ten se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, který chrání organismus proti depresi a nádorům). Tyto cenné látky se vyskytují i v ostatních částech rostliny, ale v nižší koncentraci.
- Z rakytníku připravujeme na podzim po dozrání plodů výbornou medicínu, kdy podrcené plody zalijeme medem a v průběhu celé zimy konzumujeme po lžicích.
- Na odšťavňovači také můžeme z plodů získat krásnou oranžovou šťávu, dosladit ji medem a zamrazit do menších lahví. Popíjíme po celou zimu.
- Zamrazit se dají i celé větévky rakytníku a podle potřeby vždy větvičku vyndáme a necháme rozmrznout a plody sníme nebo použijeme např. do domácích smoothies. Zmrazování plodů je osvědčená technika, která plody nijak neznehodnotí, dokonce i jejich chuť a konzistence je po rozmrznutí stejná.
RAKYTNÍK V ZAHRADĚ
(Hippophae rhamnoides)
Tento rozložitě rostoucí a poměrně hustý keř je s oblibou vysazován hlavně v poslední době. Důvodem jsou plody, které mají mimořádně příznivý účinek na lidský organismus – během podzimu jsou i pěknou dekorací zahrady. Oranžové plody zůstávají na dřevinách dlouho do zimy. Potřebuje slunná a teplejší chráněná místa, propustnou, spíše sušší půdu, ideálně písčitou, zálivku těsně po vysazení.
Mohlo by vás také zajímat: