Co je to „světlovod“?
Do tmavých místností uprostřed dispozice je někdy velmi složité přivést denní světlo. Prostory, které jsou odkázané na zdroje umělého osvětlení, dokáže přirozeným denním světlem prosvětlit světlovod. Tento pasivní osvětlovací systém může přenášet denní světlo i na poměrně velké vzdálenosti pomocí odrazu od vysoce reflexního vnitřního povrchu tubusu.
Světlovody se vyrábějí ve variantě na montáž do profilované střešní krytiny s maximální výškou profilu 120 mm a na montáž do ploché střešní krytiny s maximální výškou do 16 mm (2 x 8 mm). Světlovod se dodává jako kompletní souprava s jednotlivými díly určenými k napojení na vnější a vnitřní straně domu, jakož i s díly sloužícími k jejich vzájemnému propojení.
Základní součástí světlovodu je horní rám, difuzor, rovný teleskopický díl a dvě kolena. Na rám s tvrzeným sklem se samočisticí povrchovou úpravou a integrovaným polyuretanovým lemováním v černé barvě (světlovod do střechy s profilovanou krytinou) nebo na rám s integrovaným plechovým lemováním v šedé barvě (světlovod do střechy s plochou krytinou) navazuje tubus s průměrem 250 mm nebo 350 mm. V místnosti tubus ústí kruhovým difuzorem s akrylátovým dvojsklem. Celková délka vysoce reflexního tubusu je v základním balení 1 až 1,8 m, s prodlužujícími díly až 6 m. Délka světlovodu by neměla být méně než 1 m.
Montáž
Montáž světlovodu sestává ze tří částí. Nejprve se namontuje venkovní střešní modul, potom rám difuzoru ve stropě a na závěr tubus světlovodu, který spojuje vnější střešní modul s vnitřním difuzorem. Správně namontovaný světlovod dokáže denním světlem intenzivně prosvětlit jakoukoliv místnost, a to i během zamračených dnů či v zimě při zatažené obloze.
Zaujala vás téma? Přečtěte si více: Světlovody v ploché i šikmé střeše
Text: Andrea Dingová ve spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů