Zahrada

Terasy v zahradě

Jejich funkce je jasná. Cestou do zahrady jimi často projdeme. Ale nejde jen o tranzit. Terasa u domu představuje další obytný prostor, který během sezóny naplno využíváme.

terasy

Stolování s rodinou, grilování s přáteli, posezení se známými. To je jen část možností, které terasy nabízejí. Ale nejde jen o společenské příležitosti. I ve chvílích, kdy si chceme odpočinout od celého světa, je terasa během sezóny to nejkrásnější místo, jaké v celém domě najdeme.

Při ranní kávě, při siestě po nedělním obědě, při čaji o páté, při dobré knize v podvečer či při sklence dobrého vínka během teplého letního večera – vždy se můžeme kochat výsledky své práce. Dokonalou pohodu totiž dotváří scenérie rozkvetlé zahrady, která je dílem našich rukou. Může být něco lepšího?

sedeni v zahradeDalší rozměr

Máme-li mít ze zahrady radost, bez terasy to opravdu nejde. Jinak bychom do zahrady chodili jen kvůli práci. Terasa je možnost, jak si výsledky naší práce vychutnat. Terasa je způsob, jakým ze zahrady uděláme další obytnou místnost, a to je přece důvod, proč mnozí z nás bydlí v rodinném domě, proč se mnozí z nás dokonce stěhují z bytu do rodinného domu.

Terasa dává zahradě další rozměr a výrazně tak zvyšuje komfort bydlení. S tím souvisí i její umístění. Většinou je delší hranou přistavěná k domu. Přístup z domu by měl být co nejpohodlnější, bez výškových přechodů či schůdků. Přece jen jde o technické dílo a s domem by měla terasa úzce souviset. Je ideální, když je dokonce s domem sladěna.

sedeni v zahradeVizitka domu

Vizuálně je totiž jakýmsi doplňkem domu, a proto by měla s domem souviset pohledově, ať už texturou, použitými materiály, nebo alespoň barevně. Nejčastěji se terasy budují z dlažby, která se nachází alespoň v těsném okolí domu v podobě chodníků. Velmi oblíbené je dřevo. U starších rodinných domů vyznívá dřevo velmi přirozeně a není vůbec problém ho použít. U moderních staveb se může dřevo terasy sladit s dalšími použitými prvky, například se stínicí plachtou. Propojení s domem docílíme i výběrem zahradního nábytku.

Další možností pro moderní domy jsou nové materiály – pečené dřevo a kompozit. Pečené dřevo (jde o tepelně upravené dřevo – při teplotě kolem 200 °C se mění buněčná struktura dřeva tak, že má sníženou schopnost absorpce vlhkosti, díky čemuž je rozměrově stálé, nekroutí se, nevyduje a neschne, takže vydrží mnohem déle) se vyrábí z domácích druhů, hlavně ze smrku. Nejde tedy o žádné importované drahé exotické dřevo, které k nám muselo procestovat půl světa. Protože však naše nejsnáze dostupné dřevo – smrk – patří mezi měkké druhy dřeva, jeho životnost se výrazně prodlužuje pečením ve speciálních pecích. Kompozit je zase směs dřeva a plastu, díky čemuž je tento materiál odolnější proti UV záření a má delší životnost.

sedeni v zahradeCo největší komfort

Abychom si času stráveného na terase dokonale užili, musí poskytovat pohodlí a ochranu. Ideální proto je, když terasu směřujeme do závětří, na slunečnou stranu, ale ne přímo na jih, a když je opticky izolovaná od okolních pozemků. Rušivě mohou působit i blízké budovy. Proto je velmi praktické, když na hranici našeho pozemku vysadíme druhy, které svým vzrůstem vytvoří přirozenou optickou bariéru. Skvěle se k tomuto účelu hodí rychle rostoucí a vždyzelené cypřiše, nebo tzv. stoupavě rostoucí keře, jako je trojpuk, kalina či pustoryl.

Samozřejmě dodržujeme i potřebnou vzdálenost od plotu, ale jednoznačně nesadíme velké dřeviny v těsném sousedství terasy. Nebudeme si přece zakrývat výhled do zahrady. Výjimkou mohou být listnaté stromy, které poskytují pod svou korunou dostatečný výhled do zahrady. Druhy, jako jsou katalpa, okrasná třešeň, okrasné javory, sadíme k terase jako ochranu před slunečními paprsky. Měkký zelený putující stín stačí i v parných letních dnech a po zbytek sezóny je přímo ideální. Před zimou listy opadají, „stínítko“ se ztratí a nic nebrání skromnému zimnímu slunci, aby jeho paprsky pronikly až k domu a dovnitř do interiéru. Z téhož důvodu je praktická pergola, kterou necháme porůst popínavou dřevinou, například stolní odrůdou vína či bohatě kvetoucí vistárií.

Ke stínění jsou však velmi dobré i moderní stínicí plachty či různé markýzy, které však vyžadují zásah do fasády domu.

sedeni v zahradeZa každého počasí a v každé hodině

Závětří a pevná ochrana nad hlavou – to jsou atributy, které nám umožňují využívat výhody „zeleného obývacího pokoje“ v každém počasí. Výraznou měrou přispěje ke komfortu užívání terasy i mobilní zeleň. Jednak jako dekorační prvek, jednak jako zpomalovač proudění vzduchu. Úplně dokonalé je, když máme doma velké pokojové rostliny, jako jsou například fíkus, citrusové stromy či oleandry ve velkých květináčích. Během zimy nám tyto druhy zútulňují domov, dokonce i oleandry, které zimujeme v chladné chodbě. A v sezóně je můžeme letnit na terase a dotvořit tak její originální atmosféru. Všichni jistě víme, jak moc to velké pokojové rostliny ocení, ale málokdo z nás tuší, že je můžeme mít vyloženy venku během celého vegetačního období, takže po většinu roku mohou být na terase.

Hlavně v létě je zase rozhodující i večerní scenérie. Světla nám pomohou se orientovat v zahradě a na terase, ale vykouzlí i vskutku kouzelnou scenérii. My si díky nim můžeme zase posedět s přáteli v zahradě až pozdě do noci.

sedeni v zahradeNení terasa jako terasa

Klasické klišé, že zpevněná plocha souvisí přímo s domem, samozřejmě nemusí platit vždycky. Na terase je dobré i to, že si ji můžeme dobudovat dodatečně. Kdykoliv po tom, co dostavíme či zrenovujeme dům. Většinou se takto nejsnáze buduje terasa z palubovky – ať už dřevěné, nebo kompozitové. Celá konstrukce „sedí“ na speciálních terčích, pod nimiž je utlačená drenážní vrstva z minimálně jedné frakce. Na terčích se buduje podkladový rošt z hranolů a až na ten se ukládá paluba terasy. Proto je třeba už při plánování počítat s jistým odskokem od terénu. Terasu však jednoznačně „napasujeme“ na úroveň vchodových dveří i za cenu toho, že z terasy se bude do zahrady scházet přes schůdek.

sedeni v zahradeTerasu si však můžeme od domu i „odsadit“. Vybudujeme ji například v rohu pozemku, nikoliv u domu. Má to minimálně dvě výhody. Pokud často grilujeme, neriskujeme, že nám kouř zabarví fasádu, kromě toho terasa v rohu poskytne další úhel pohledu, z něhož můžeme zahradu vnímat. Jinak než od domu.

Speciální kapitolou jsou terasy v bytových domech. Tam je nejdůležitější optická izolace od okolních oken a alespoň trocha zeleně ve vyvýšených truhlících.

Ať už zvolíte dřevěnou palubovku, kompozit, nebo pečené dřevo, životnost každé terasy prodloužíte, když ji budete jednou ročně natírat olejem a čistit výlučně vodou pod vysokým tlakem.


Text: Martin Čurda :: Foto: autor, isifa/Shutterstock