Evropská douška
Existuje asi 350 druhů doušky. Mají mnoho společných znaků. Většina z nich miluje slunce. Doušky patří mezi polokeře nebo plazivé rostliny úhledného vzhledu s vysokým obsahem éterických olejů. Mateřídoušku můžeme vysazovat do nádob na balkon, do zahrady či skalky, kde vydrží růst i pět let. V bytě ji pěstujeme bez zvláštní péče po celý rok. Snáší lehkou, vápenitou, suchou a alkalickou půdu. V létě, na jaře i na podzim ji pravidelně ořezáváme, čímž podpoříme její zahuštění a zdravý růst.
Věděli jste, že…
…látky, které se filtrují z listů doušky, brzdí růst okolních rostlin a redukují množství rostoucího plevele a trav? Mimo to se douška považuje za evropskou bylinku, která se využívá na přípravu dušených masovozeleninových směsí, k drůbeži i zvěřině.
Oblíbený rozmarýn
Jen málokterá bylinka je tak univerzální. Její využití v zahradě závisí na odrůdě, kterou chceme pěstovat. Pro výsadby nízkých živých plotů volíme vysoké odrůdy jako ‚Tuscan Blue‘ či ‚Gorizia‘ s mohutným růstem. Polopoléhavé odrůdy jsou ideální na dřevěné mřížky na zdech a patří mezi ně ‚Lockwood de Forest‘ s lesklými listy a květy světle modré barvy. Pro zkrášlení záhonu jsou dostupné odrůdy s panašovaným listy ‚Aureus‘ a ‚Silver Spires‘.
Věděli jste, že…
…rozmarýn má výrazné antiseptické účinky? A to až natolik, že během druhé světové války pálili ve francouzských nemocnicích rozmarýnové listy, aby tak ničili bakterie v ovzduší nemocnice.
Voňavý kopr
Pěstuje se jako letnička s aromatickými, pérovitě rozloženými listy modrozelené barvy a přitažlivými plochými okolíky žlutých květů. Vyséváme ho brzy na jaře do záhonu. Vyžaduje přímé slunce a dobře propustnou vlhkou půdu. Pěstujeme-li kopr na semeno, ale i pro jiné účely, volíme všestrannou odrůdu ‚Long Island Mammoth‘. Některé vysoké odrůdy kopru potřebují oporu, nízké jsou vhodné pro pěstování v květináčích na okenním parapetu.
Věděli jste, že…
…koprová semínka jsou účinná při těžkostech spojených s větry, nadýmáním a křečemi?
Výrazný libeček
Pochází z východního Středomoří a rod má jen jeden druh. Jako odolná trvalka dorůstá do výšky 1,8 m. Rostlina během zimy ztrácí listy, ale nemusíme se bát, že by zahynula. Nové výhonky se objeví s příchodem jara. Libeček potřebuje úrodnou vlhkou, ale i dobře propustnou půdu a během horkého léta polostín. Množíme ho dělením trsů nebo vyséváním semen. Listy sbíráme čerstvé, těsně před použitím, jako dochucovadlo do polévek nebo salátů.
Věděli jste, že…
…středověcí cestovatelé si nať libečku vkládali do bot, aby potlačili nepříjemný zápach?
Všestranná máta
Pravá máta se vyskytuje v neuvěřitelném množství chutí a vůní. Každý z nás zná nejčastěji vysázenou mátu peprnou a mátu klasnatou. Rostlina se rychle rozrůstá a vytlačuje ze záhonu méně odolné druhy. Proto je ideální ji sadit do nádob, které spolu z rostlinou zakopeme do půdy. Také se jí daří v květináči. Takto pěstovaná máta si najde své místo i na malém balkoně.
Věděli jste, že…
…existuje mnohem více lahodných odrůd máty, například s jablečnou, čokoládovou, limetkovou, grapefruitovou, citronovou či zázvorovou příchutí?
Odolná meduňka
Méně znalí si ji často pletou s její příbuznou mátou. Rozdíl je ve tvaru listů, v chuti či využití. Meduňka má vejcovité listy se zoubkovými okraji a nenápadné žluté pyskovité květy. Také se rychle rozrůstá. Běžné druhy mají svěží citronovou vůni. Na trhu jsou dvě přitažlivé odrůdy: ‚Variegata‘, která má na listech zlatavé flíčky, a odrůda ‚All Gold‘, jejíž listy se na jaře zbarví do zlata. Jako nenáročná rostlina snese přímé slunce i polostín, vlhkou, ale dobře propustnou půdu.
Věděli jste, že…
…meduňka pozitivně působí na náladu a běžně se používá při léčení těžkostí se spánkem, při nervozitě, úzkosti a depresi?
Text: Lucia F. Valkovičová :: Foto: isifa/Shutterstock