Zahrada

Trápí vás krtci a hraboši? Podívejte se, jak vyrobit plašiče, díky kterým se k vám už ani nepřiblíží

Krtci a hraboši se často objevují na zahradách, v parcích a na polích, kde mohou způsobit značné škody. Krtci vytvářejí kopce hlíny, které narušují estetiku zahrady, zatímco hraboši okusují kořeny rostlin a plodiny, což může vést k jejich zkáze. Proti těmto nevítaným návštěvníkům existuje několik způsobů obrany, a jedním z nich jsou plašiče. Tato jednoduchá zařízení pomohou krtky a hraboše odradit od návštěvy vašeho pozemku, aniž byste museli sáhnout po chemických prostředcích nebo drastických opatřeních.

Krtek má válcovité tělo pokryté jemnou srstí a krátké nohy s mohutnými drápy.
Zdroj: Shutterstock

Jaký je rozdíl mezi krtkem a hrabošem

Krtek obecný (Talpa europaea) je fascinující tvor, který tráví většinu svého života pod zemí. Své dny tráví hrabáním složitých tunelových systémů, které mu slouží jako obydlí i jako past na kořist. Krtek má válcovité tělo pokryté jemnou srstí, krátké nohy s mohutnými drápy a malé oči, které nejsou příliš vyvinuté, protože pod zemí mnoho světla nepotřebuje. Živí se hlavně žížalami, hmyzem a jeho larvami, což z něj činí užitečného predátora. Bohužel, jeho přítomnost je často nevítaná kvůli kopcům hlíny, které zanechává na povrchu, ničí trávník i celkový vzhled zahrady.

Hraboš polní (Microtus arvalis) je oproti tomu malý hlodavec, který se svým vzhledem podobá malému myšákovi. Je velmi přizpůsobivý a setkáme se s ním v různých prostředích – od polí přes louky až po zahrady. Hraboš si hloubí norové systémy, které používá k úkrytu a k chovu mláďat. Živí se hlavně rostlinami, semeny a kořeny, což může být velmi problematické pro zemědělce a zahrádkáře.

Hraboš polní je malý hlodavec, který se svým vzhledem podobá malému myšákovi.
Hraboš polní je malý hlodavec, který se svým vzhledem podobá malému myšákovi. | Zdroj: Shutterstock

Přemnožení hrabošů v České republice

V poslední době je v České republice především problém ohledně přemnožení hrabošů. To vede k výrazným škodám na zemědělských plodinách a zahradách. Proto jsou tito malí savci považováni za významné škůdce, proti kterým je třeba přijímat opatření. 

Hraboši se mohou rychle množit díky své vysoké plodnosti a krátkým generačním intervalům. Příznivé klimatické podmínky, jako je mírná zima a dostatek potravy, jejich přemnožení doslova nahrávají. Hraboš tak může mít i několik vrhů ročně, přičemž v každém vrhu může být až deset mláďat. Kvůli tomu populace hrabošů umí rychle narůst až do alarmujících počtů.

Mezi přirozené nepřátele hrabošů patří dravci, jako jsou sovy, káně, lišky a tchoři. Bohužel, změny v krajině a zemědělské praktiky současné doby výskyt těchto predátorů snižují.

Jak vyrobit plašiče krtků a hrabošů

Pokud máte na zahradě problém s krtky a hraboši, nemusíte hned sahat po chemických prostředcích nebo profesionálních službách. Vyrobte si tyto jednoduché a efektivní plašiče, které doma zvládne svépomocí vyrobit opravdu každý. V čem tkví jejich kouzlo? Využívají vibrace, zvuky a pachy, aby nechtěné škůdce držely od vaší zahrady dál.

Větrníky

Větrníky alias větrné mlýnky jsou efektivním plašičem, který využívá sílu větru k vytváření vibrací. Ty se šíří půdou a krtky i hraboše tak ruší.

Potřebujete: Plastové lahve, tyčky (např. bambusové tyče), nůžky, lepidlo.

Postup:

  1. Vyřízněte v lahvi po obvodu několik křidélek, která s pomocí větru lahev roztočí.
  2. Nasaďte lahve na tyčky. Ty musí být dostatečně dlouhé, aby se mlýnky mohly otáčet ve větru a vytvářet vibrace.
  3. Zapíchněte tyčky do země na místech, kde je výskyt krtků a hrabošů největší.
Větrníky alias větrné mlýnky jsou efektivním plašičem
Větrníky alias větrné mlýnky jsou efektivním plašičem. | Zdroj: Shutterstock

Plastové lahve

Plastové lahve můžete využít i pro výrobu tohoto plašiče, který pro odrazení krtků a hrabošů využívá zvukové efekty.

Potřebujete: Plastové lahve, kovové tyče, nožík.

Postup:

  1. Vyřízněte ve dnu plastové lahve otvor.
  2. Udělejte do lahve několik otvorů nožíkem nebo vrtačkou. Otvory by měly být dostatečně velké, aby jimi mohl proudit vítr.
  3. Nasaďte lahve na kovové tyče. Ty musí být dostatečně dlouhé, aby lahve volně visely a pohybovaly se ve větru.
  4. Tyče zapíchněte do země na místech, kde jsou krtci a hraboši nejaktivnější. Vítr bude foukat skrz otvory v lahvích, což vytvoří zvuky i vibrace, které škůdce odradí.

Zvukové plašiče z plechovek

Další skvělé plašiče si můžete vyrobit z prázdných plechovek. Tyto plašiče využívají k odrazení škůdců hluk, který je nutí hledat si klidnější útočiště.

Potřebujete: Prázdné plechovky, provázky, tyče.

Postup:

  1. Plechovky důkladně vyčistěte a odstraňte z nich etikety.
  2. Přivažte plechovky na provázky. Čím více plechovek na jednom provázku, tím více rámusu.
  3. Zavěste provázky s plechovkami na tyče. Jejich výška musí být taková, aby se na nich plechovky mohly volně pohybovat ve větru.
  4. Tyče zapíchněte do země na místech, kde jsou krtci a hraboši nejaktivnější.
Skvělé plašiče si můžete vyrobit z prázdných plechovek.
Skvělé plašiče si můžete vyrobit z prázdných plechovek. | Zdroj: Shutterstock

Domácí repelentní směsi

Další metodou, jak odradit krtky a hraboše, je použití domácích repelentních směsí. Tvoří je přírodní ingredience, které krtci a hraboši nemají zrovna v oblibě, ale člověku nevadí a vůči životnímu prostředí jsou neškodné.

Potřebujete: Ricinový olej, voda, přírodní mycí prostředek, postřikovač.

Postup:

  1. Smíchejte 1 šálek ricinového oleje s 2 šálky vody a přidejte několik kapek mycího prostředku. Ten pomáhá směs emulgovat a lépe se spojit.
  2. Nalijte směs do postřikovače.
  3. Postříkejte směsí místa, kde jsou krtci a hraboši nejaktivnější. Směs můžete aplikovat přímo na norové otvory nebo na oblasti, kde škůdci hledají potravu.
  4. Opakujte aplikaci podle potřeby, zejména po dešti, který může směs smýt.

Přejeme úspěšný boj s krtky a hraboši a přejeme, ať váš zelený ráj jen a pouze vzkvétá.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů