Zahrada

Trvalkové šalvěje – nejen bylinky, ale i hezké ozdoby květinových záhonů

Tyto krásné, často příjemně vonící rostliny se stále častěji dostávají do našich zahrad. Hlavním důvodem je nenáročnost, odolnost proti suchu a rychlý růst.

pěstujeme trvalkové šalvěje: rozkvetlá šalvěj v záhoně
Zdroj: Shutterstock

Skupina trvalkových šalvějí je velmi pestrá a zahrnuje nevysoké byliny i polokeře. Mnohé z nich se osvědčily v květinových záhonech, jiné jsou známé spíše jako léčivé rostliny. První skupina zahrnuje bohatě a opakovaně kvetoucí druhy a jejich odrůdy, které poutají různě zbarvenými soukvětími. Druhy z druhé skupiny také hezky kvetou, ale zároveň mají nápadné listy a charakterizuje je typické aroma.

Přirozeně šalvěje rostou v teplejších a mírnějších oblastech světa, rozšířené jsou hlavně ve Střední Americe a v jihozápadní Asii. Díky úsilí šlechtitelů se nové odrůdy vyznačují bohatším kvetením, případně atraktivnějším olistěním. Uplatní se jak v moderních, tak i ve venkovských zahradách, kde jsou důležitou součástí smíšených květinových záhonů. Vyniknou také na květinových zídkách či v záhonech s růžemi. Léčivé druhy by neměly chybět v bylinkových výsadbách nebo ve štěrkových záhonech. Šalvěje můžeme pěstovat i v nádobách.

Stanoviště

Trvalkovým šalvějím vyhovuje slunné a teplejší stanoviště s lehčí, propustnou a sušší půdou. Dobré je zvolit chráněná místa, hlavně druhy a odrůdy okrasné listem jsou totiž v prvních letech po výsadbě citlivější na mráz. Nevysazujeme je k jezírkům, do stínu pod stromy nebo keře či do vlhkých a tmavších koutů. Dáme pozor i na mohutnější rostliny v okolí, aby vysazeným šalvějím nestínily.

Výsadba

Sazenice trvalkových šalvějí vysazujeme na jaře až do začátku léta. Ty primárně okrasné květem vysazujeme v přiměřených rozestupech do skupin, přičemž v rámci skupiny použijeme víc kusů z jednoho druhu. Druhy okrasné listem vysazujeme i samostatně, protože se rychle rozrůstají do šířky a tvoří hezké trsy.

Péče

Pěstování je velmi jednoduché, a proto jsou vhodné i pro začátečníky. Zálivku jim dopřejeme hlavně po výsadbě, případně v období největších letních veder. Přihnojení minimálně jednou ročně na jaře si žádají kvetoucí druhy, které pěstujeme v květinových záhonech. Na jaře těmto druhům zároveň zřežeme suchou nadzemní část. Nezapomeneme je ostříhat po prvním odkvetení, čímž podpoříme tvorbu dalších květů. Druhy, které pěstujeme pro okrasné listy, zase pravidelně zastřiháváme, aby si zachovaly kompaktní tvar. Před příchodem zimy trvalkové šalvěje zakryjeme suchým listím.

Výsadba a řezání šalvěje

Výsadba: březen, duben, květen, červen
Rozmnožování: březen
Kvetení: červen, červenec, srpen, září
Řez: duben (polokeře), červenec (po odkvetení)

Náš výběr

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa ‘Caradonna’)

Bohatě kvetoucí šalvěj, která poutá sytě zbarvenými modrofialovými soukvětími. Kvete opakovaně během celého léta. Uplatní se v květinových záhonech a ve výsadbách s růžemi.
v. × š.: 60 × 60 cm

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis ‘Icterina’)

Tato šalvěj poutá hlavně žlutě panašovanými listy a vyznačuje se léčivými účinky. Prosvětlí záhony a vnáší do nich svěžest. Uplatní se v bylinkových výsadbách a ve štěrkových plochách.
v. × š.: 45 × 40 cm

Šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata)

Trendový druh s vyššími soukvětími, bohatě kvetoucí až do podzimu. Hodí se do květinových záhonů na slunných a sušších místech, na svahy, do moderních výsadeb a do větších nádob.
v. × š.: 70 × 45 cm

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa ‘Sensation Deep Rose’)

Vyniká bohatým kvetením až do podzimu. Květy jsou tmavě růžové a příjemně voní. Vynikne v květinových a štěrkových záhonech. Roste hustě a kompaktně.
v. × š.: 45 × 40 cm

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis ‘Purpurascens’)

Jde o polokeř okrasný šedofialovými listy, které vytvářejí zajímavý kontrast s modrými soukvětími. Hodí se na bylinkové záhony i k růžím. Pěstovat se dá i v nádobách.
v. × š.: 45 × 40 cm

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů