Řez samozřejmě načasujeme i podle toho, jak rychle či mohutně rostliny ten který rok rostou. Brzčí nástup jara posouvá jeho obvyklý termín o něco dopředu, naopak delší zima či studené jaro dozadu. Letní řez mnozí odborníci považují za důležitější než zimní, kdy jsou rostliny v dormanci (zastavení růstu během zimy). Řez na vrcholu léta má totiž několik předností. Rostlinám – hlavně mnoha druhům keřů – nedovolíme přerůst pro ně vymezené místo a současně je můžeme i tvarovat.
Další výhodou při odstraňování letorostů (výhonků, které vyrostly v tomto roce) ještě dříve, než zdřevnatí, je hledisko výživy, konkrétně ukládání minerálních látek v pletivech. Jelikož rostlina nestihne zdřevnatět, na což by spotřebovala mnoho minerálních látek, především dusíku, může je po řezu nasměrovat a uložit do větví, které jsme ponechali. Díky tomu lépe vyzrají, budou pevnější, odolnější a bezpečněji přezimují. Také zůstane více aktuální výživy pro násadu květů a plodů, ať ještě v tomto, nebo v dalším roce.
Červenec je také vhodný měsíc na odstranění starého dřeva z báze okrasných i ovocných keřů. Zabráníme tak jejich přehuštění a uvolníme energii a prostor pro růst mladých výhonků z báze.
Co potřebujeme na řez? Záleží na tom, jaké druhy pěstujeme. Základem jsou obyčejné a pákové zahradnické nůžky. V případě živých plotů malých rozměrů si můžeme vystačit s ručními plotovými nůžkami, u větších živých plotů je výbornou pomůckou elektrický nebo akumulátorový plotostřih.
Podpora tvorby květních poupat
Mnohé druhy ovocných stromů vytvářejí květní poupata a následně úrodu na krátkých větvičkách situovaných ve spodní polovině výhonů. Tento takzvaný rodivý obrost roste pomalu a s výjimkou odumírajících, nemocných či příliš hustě rostoucích větviček ho neodstraňujeme. Jeho tvorbu podpoříme zkrácením letošních silných letorostů.
- Zahradnickými nůžkami odstřihneme dvě třetiny silného hlavního letorostu. Řežeme těsně nad očkem.
- Vedlejší letorosty zkrátíme více než ty hlavní, na dvě až tři očka od místa, kde vyrůstají.
- Tento řez opakujeme každý rok na stromech, které už mají vytvarovanou korunu.
Co se řeže tímto způsobem?
- jabloň
- okrasná jabloň
- mišpule
- moruše
- hruška
Předcházení nemoci
Stromy z čeledi růžovité a z nich hlavně rod Prunus – švestka, jsou náchylné na takzvanou bílou hnilobu dřeva, způsobenou houbou bránovitec purpurový (Trichaptum purpureum), která oslabuje celou rostlinu a může způsobit i její odumření. Houba se rozšiřuje od září do května vzduchem pomocí velmi malých výtrusů. Strom se nakazí, pokud spora dopadne na čerstvou řeznou ránu. Letní řez pomáhá předcházet této nemoci, protože rány po řezu mají čas se do podzimu zahojit. Hlavní letorosty řežeme asi o třetinu, vedlejší přibližně o polovinu. Je také vhodné období na odstranění přestárlých větví, strom tak prosvětlíme a omladíme.
Na odstranění měkkých mladých výhonků používáme špičky zahradnických nůžek.
Tip: Odstraníme i přestárlé větve, které jsou slabé či zahušťující korunu.
Co se řeže tímto způsobem?
- třešeň
- švestka
- renklóda
- mirabelka
Odstranění starého vyrozeného dřeva
Keře černého rybízu jsou jednoduché na pěstování a už v prvních letech po výsadbě přinášejí, s minimem pozornosti, bohatou úrodu. Pokud je však po přibližně čtyřech letech nezačneme pravidelně řezat, produktivita se výrazně sníží. Abychom tomu předešli, hned po sběru plodů odstraníme nejsilnější a nejstarší větvě těsně nad půdou. Ponecháme několik mladších větví s plody a nejmladší nejsilnější letorosty pro úrodu v dalších letech.
Nejsilnější větve odstraníme těsně nad půdou, ponecháme mladší výhony.
Tip: Nejstarší větve, které bychom i tak ořezali, můžeme odstranit při sběru rybízu i s plody, usnadníme si tak sběr.
Co se řeže tímto způsobem?
- černý rybíz
- josta
Zamezte přerůstatní ovocných keřů
Neostříhané, ovocné keře mají tendenci přerůstat svůj prostor a zároveň se stát mnohem méně produktivní. Na rozdíl od černých rybízů (výše), červené rybízy a angrešt rodí na postranních větvích z předchozího roku nebo na krátkých výhonech. Prořezávání nejmladšího obrostu v červenci v současné sezóně omezí růst a velikost rostlin, a podpoří tvorbu více produktivních vedlejších větví.
Odřežte letošní obrost nejméně o polovinu, těsně nad pupenem.
Tip: Zkracujeme v bodě, kde se barva stonku mění ze zelené na hnědou.
Co se řeže tímto způsobem?
- angrešt
- růžový rybíz
- červený rybíz
- bílý rybíz
Řezem uvolníme místo
Nyní je vhodné období i na řez jednou plodících malin. Remontantní (opakovaně plodící) maliny neřežeme, jinak bychom přišli o druhou podzimní úrodu. Po sběru jednou plodících malin odstraníme vyrozené výhony těsně nad půdou. Uvolní se místo pro růst nových silných výhonů, které se v dalším roce rozvětví a na rozvětveních vykvetou a zarodí. Vyrozené výhony remontantní maliny ořežeme stejně, tedy těsně nad půdou, na konci zimy.
Co se řeže tímto způsobem?
- malina
- ostružina
- malinoostružina
Když obereme poslední plody letní úrody, odstraníme těsně nad půdou nejstarší, tmavěji zbarvené výhony.
Tip: Zároveň odstraníme i nejslabší a nejtenčí letošní výhony.
Pro lepší kvetení
Řez popínavé vistárie zajímá každého, kdo si tuto nádherně kvetoucí rostlinu zasadil v zahradě, a to z důvodu jejího enormního růstu a také proto, abychom ji přinutili co nejbohatěji kvést. Jarní výhony mohou dorůst do července až do dvou metrů a v růstu pokračují až do podzimu. Bez řezu se tak rostlina do konce roku stává obrovskou masou propletených výhonů. Kontrolu růstu a podporu kvetení je ideální načasovat na červenec. Řežeme každý třetí dlouhý letorost, případně všechny, které nepotřebujeme na místě, z něhož začaly na jaře růst. Vybrané letorosty zkrátíme na tři až čtyři očka, výhon odstřihneme za listem.
Takto odstraníme velké množství měkkých, na dusík bohatých výhonů, a pokud to opakujeme každoročně, do pletiv se začne ukládat víc draslíku, což iniciuje intenzivnější produkci krátkých výhonků nesoucích květní poupata.
Vyrůstající výhonky odřežeme tak, že ponecháme tři až čtyři listy.
Tip: Z nejdelších výhonů odstraníme celkem jeden ze tří, případně podle potřeby.
Co se řeže tímto způsobem?
- vistárie
- trubač
- jasmín
- zimolez
Odstraňování odkvetlých květů
Růže, ale i různé jiné keře kvetoucí v létě vypadají s odkvetlými květy nevzhledně. Rostliny se také v té chvíli soustředí na tvorbu semen. Dokud odkvetlé květy neodstřihneme, nových květů se tento rok nedočkáme, nebo jen v malém množství. To dělá z odstraňování odkvetlých květů podstatný úkol, co se týká péče o zahradu v létě. Odkvetlé květy přitom vystřihujeme i přímo ze soukvětí. Jsme opatrní, používáme špičku nůžek. Když ze soukvětí odkvete i poslední květ, je čas zkrátit celý výhon přibližně o polovinu, případně po místo, kde už začíná vyrůstat nový kvetoucí obrost.
Odkvetlé stonky odstraníme až po zdravý pupen.
Tip: Při odstraňování odkvetlých květů se můžeme zaměřit i na zmenšení celé rostliny, pokud je to potřeba.
Co se řeže tímto způsobem?
- komule
- hebe
- šeřík
- růže
- rododendron
Aby na jaře kvetoucí keře nepřerostly
I když máme velkou zahradu a v ní dostatek místa, vyplatí se řezat i okrasné keře kvetoucí na jaře. Pokud tak nečiníme, nejenže pořádně vyrostou, ale kvést budou především na koncích větviček, což téměř neuvidíme. Abychom si mohli každoročně vychutnat krásu květů, kvůli níž jsme je vlastně koupili, řežeme je buď hned po odkvětu, nebo pokud jsme nestihli, tak právě nyní, v červenci. Týká se to všech druhů kvetoucích od zimy až do konce jara.
- Asi třetinu nejstarších a nejsilnějších výhonů řežeme nad půdou.
- Řezem protřídíme i mladé výhony. Odstraníme je z místa, kde vyrůstají. Ponecháme přibližně osm nejsilnějších výhonů, které jsou dobře uspořádané a nekřižují se.
- Ze starších dřevěných větví odřízneme přibližně třetinu shora, aby keř nebyl příliš vysoký. Takto dosáhneme toho, že květy rozkvetou níže.
Co se řeže tímto způsobem?
- trojpuk
- zlatice
- zákula
- pustoryl
- vajgélie
S tvarováním začínáme včas
Nově vysazených keřů a stromů si obvykle jistou dobu nevšímáme, až dokud se jejich velikost nestane problémem. Včasné tvarování je přitom klíčové pro vytvoření kostry keře nebo koruny stromu a také pro kvetení. Právě v červenci je výborná příležitost pro tvarování dřeviny po její jarní či podzimní výsadbě. Tím, že zmenšíme objem listové plochy, pomůžeme vytvořit rovnováhu mezi kořeny a nadzemní částí, díky čemuž se rostlina na daném místě lépe stabilizuje a bude také vyžadovat méně zálivky. Hlavní výhonky zkrátíme o třetinu, vedlejší o dvě třetiny. Řežeme nad listovou stopkou.
Pomocí zahradnických nůžek zkrátíme hlavní výhony o třetinu, vedlejší o dvě třetiny.
Tip: Řežeme nad listem, ne pod ním nebo mezi listy, abychom nenechali stonek, který začne vysychat.
Co se řeže tímto způsobem?
- dřišťál
- cercidovník
- kdoulovec
- trojpuk
- kalina
Řežeme živé ploty
…se zahradnickými nůžkami
U druhů, kde je důležitá přesnost, používáme klasické zahradnické nůžky. Hlavně stálezelené velkolisté druhy řežeme tak, abychom přitom nepoškodili listy. Rozstřihnuté listy obvykle hnědnou a odumírají, čímž se znehodnotí vzhled keře. Nůžkami zkrátíme letošní přírůstky na dvě až tři očka od místa, kde vyrůstají. Jako pomůcku používáme napnutý provázek, abychom udrželi tvar, výšku a šířku živého plotu.
Co se řeže tímto způsobem?
- bobkovišeň
- cesmína
- kana
- ptačí zob
- smíšené živé ploty
…s plotovými nůžkami
Živé ploty s malými nebo jemnými listy můžeme stříhat i pomocí plotových nůžek s dlouhými čepelemi, což je rychlejší než s klasickými zahradními nůžkami, přičemž také lépe udržíme jeho tvar a výšku. Na vypěstovaných živých plotech stříháme vrcholek i boky tak, aby řezem vznikla souvislá jednolitá rovina. Plošně odstraníme nové měkké přírůstky. Nůžkami nezasahujeme dovnitř živého plotu, abychom nevytvořili díry. Jeho tvar a výšku udržujeme průběžně, podle rychlosti růstu i každých šest až osm týdnů.
Co se řeže tímto způsobem?
- zimostráz
- cypřišek
- hloh
- tis
- túje
…s plotostřihem
Velké a dlouhé živé ploty jsou časově náročné na údržbu. Plotostřih dokáže práci výrazně urychlit. Pomocí dlouhé střihací čepele také snáze udržíme výšku a rovnou plochu střihu, především u starších živých plotů. Řežeme menší plošky pohybem, jako kdybychom zametali, tak se vyvarujeme nevhodných zástřihů. Při práci dodržujeme bezpečnostní pokyny určené výrobcem toho kterého přístroje.
Co se řeže tímto způsobem?
- zimostráz
- jehličnany
- ptačí zob
- hloh
- javor polní
Úprava obrysů složitějších tvarů
Tvary jako koule, jehlany, spirály nebo zvířátka vyžadují častý zásah, bez něj se tvar rychle vytratí nebo pod vlastní vahou deformuje. Výhony zkracujeme, když čerstvé přírůstky dosáhnou 8 až 10 cm. U malých rozměrů používáme běžné zahradnické nůžky, u větších plotové nůžky nebo malé plotostřihy.
Ostříháme nové přírůstky, abychom „potvrdili“ už jednou určený tvar a velikost.
Tip: Ostříhané větvičky z keře odstraníme, aby nezhnědly či nezapadly dovnitř.
Co se řeže tímto způsobem?
- zimostráz
- cypřišek
- zimolez lesklý
- tis
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů