Proč je péče o psí uši důležitá
Uši psů jsou citlivé, a protože se v nich časem hromadí vosk a maz, mohou být náchylné k infekcím. Vnější faktory, jako je nadměrná vlhkost nebo nejrůznější nečistoty toto riziko ještě zvyšují.
Zvláštní péči je důležité dopřát uším psů, kteří je mají převislé, jako jsou například retrívři, kokršpanělé nebo baseti. Kvůli tomuto tvaru uší se totiž jejich vnitřní část snadno zapaří a nepříjemný problém může být hned na světě.
U malých plemen (bišonci, maltézáčci apod.) mohou zase potíže způsobovat jemné chloupky ve zvukovodech, ve kterých se zachytávají nečistoty. Tyto chloupky je třeba odstranit pinzetou nebo speciálními kleštičkami na vytrhávání chlupů.
Jak čistit a pečovat o psí uši
1 Pravidelné kontroly
Uši svého psa pro jistotu kontrolujte alespoň jednou týdně nebo za 14 dní. Pozorně se dívejte na vnitřek ucha a hledejte známky zánětu nebo infekce. Zbystřit byste měli zvlášť v případech, kdy budete pozorovat:
- Výtok z ucha.
- Zápach nebo změnu barvy kůže.
- Otok nebo zarudnutí zvukovodu.
- Drbání ucha nebo jeho tření o podlahu.
V takových chvílích raději ihned navštivte svého veterináře, aby uši vašeho psího mazlíčka prohlédl, vyčistil a doporučil odpovídající péči nebo rovnou léčbu.
2 Čištění
Uši psa by měly být pravidelně čištěny, a to především pokud jsou znečištěny ušním mazem. V takovém případě použijte vatový tampon nebo speciální kapesníček, na který nanesete odpovídající produkt pro čištění psích uší bez obsahu alkoholu (ten totiž může dráždit pokožku).
Ucho určitě nečistěte vatovými tyčinkami, kterými byste mohli zajet až příliš hluboko. Při samotném čištění uší se snažte být velmi opatrní, abyste sluchové orgány svého psa nepoškodili. Zaměřte se především na vyčištění ucha a boltce a ne celého zvukovodu.
Z uší také odstraňujete “poklady” jako je například tráva, mech nebo hlína. Pokud se na čištění uší přímo necítíte, zajděte se svým mazlíčkem raději do psího salonu nebo požádejte o vyčištění uší vašeho veterináře.
3 Sucho
Udržujte uši svého psa co nejsušší. Pokud má váš pes tendenci k infekcím zvukovodu, je důležité, abyste uši po koupání nebo plavání dobře osušili a případně použili produkty, které vám pomohou předejít zánětu.
4 Použití vhodných produktů
Pro prevenci, péči i léčbu používejte pouze osvědčené výrobky, jako jsou kapky, spreje nebo roztoky. Zároveň se vždy pečlivě řiďte instrukcemi pro správné použití, které vám k nim dá veterinář nebo výrobce daného produktu.
Proč nezanedbávat ani péči psí drápky
Stejně jako uši, jsou i zdravé drápky pro psy velmi důležité. Psům totiž pomáhají při pohybu, obraně, hrabání i drápání. Pokud se ovšem drápkům nedostane správné péče, mohou být zdrojem problémů (infekce, bolesti při zalomení nebo naštípnutí atd.).
Jak stříhat a pečovat o psí drápky
1 Pravidelné stříhání drápků
Někteří psi potřebují drápky zastřihávat pravidelně každý měsíc. Ti aktivnější si je zabrušují při pohybu sami, ale i tak je dobré se na ně čas od času podívat a věnovat jim odpovídající péči. Při stříhání drápků dbejte na to, abyste nešli příliš hluboko a nedošlo k narušení cévky v citlivém nehtovém lůžku a krvácení. V případě, že drápek přeci jen začne krvácet, přiložte na místo vatový tampon namočený v dezinfekci nebo můžete také použít kamenec.
Pokud si nejste jistí, jak drápky správně stříhat, poraďte se se svým veterinářem nebo v psím salonu.
2 Nezapomínejte na paspárky
Paspárky jsou zbytky pátých prstů. V případě, že je váš pes má, budete je muset také zastřihávat. Každopádně nejsou běžné u všech plemen.
3 Příprava na stříhání drápků
Aby si váš mazlíček zvykl na stříhání drápků, často manipulujte s jeho tlapkami, a to i v případě, kdy se drápky nechystáte stříhat. Dotek na tlapkách tak nebude žádnou novinkou a také si ho automaticky nebude spojovat s někdy ne úplně příjemným stříháním.
4 Kontrola drápků
Drápky by neměly klapat a nepříjemně se třít o podlahu, zem nebo jiné předměty. V takovém případě jsou už delší a bude lepší se na ně blíže podívat a provést zastřihnutí.
5 Péče o drápky po koupání
Po koupání drápky vždy dobře osušte, abyste zabránili tvorbě plísní nebo vzniku infekce.
6 Použití vhodných produktů
Existují speciální produkty, jako jsou krémy a oleje, které pomohou udržovat psí drápky v dobré kondici. Především je hydratovat a dopřát jim správnou výživu.
7 Použití správných nástrojů
Pro správnou péči o drápky je nutné používat speciální nástroje, jako jsou například kleště na drápky nebo pilník určené přímo pro psy. Tyto nástroje udržujte vždy čisté a také je vybírejte podle toho, jak starý a velký váš mazlíček je. Každé plemeno má totiž v průběhu života drápky jinak silné i velké.
Máte uši dočištěné a drápky dostříhané? Odměňte vašeho mazlíčka jeho oblíbeným pamlskem a pochvalou!
Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů