Zahrada

Vybíráme stanoviště pro cibuloviny aneb Najděte si vhodné cibuloviny pro váš typ zahrady

Podmínky pro pěstování se liší zahrada od zahrady. V každé najdeme různá místa a zákoutí, na která se dají vysázet nenáročné a přímo čarokrásné druhy cibulovin a hlíznatých rostlin.

Vybíráme stanoviště pro cibuloviny

Cibuloviny a hlíznaté rostliny nemají velké nároky na pěstitelské podmínky a poměrně spolehlivě se můžete těšit na krásné květy, které zpestří zahradu veselými barvami, zajímavými tvary, a často vyniknou i samostatně bez jiných rostlin. Pocházejí z nejrůznějších koutů světa, a i díky tomu není problém najít do jakékoliv zahrady tu pravou cibulovinu, dokonce i na zdánlivě nehostinná místa.

Cibuloviny vhodné do stínu

Každá zahrada má svá stinná místa, ať už je orientovaná na sever, nebo je po většinu dne zahalená do stínu, nebo ať už jde o kousek zahrádky obehnané zídkou, případně o zákoutí pod stromy. Podle intenzity dopadajících paprsků mluvíme o několika kategoriích stínu – například o polostínu, rozptýleném stínu či celodenním stínu. Budovy, zídky a ploty vytvářejí úplný stín nebo polostín. Místo, na kterém alespoň část slunečních paprsků proniká až k půdě, například pod převislými korunami stromů, nazýváme rozptýleným stínem.

Mnohým cibulovinám se naštěstí daří právě na takovýchto místech. Četné druhy přirozeně rostou v listnatých lesích, kde rozkvetou dřív, než se objeví listy na stromech. V polostínu až stínu se výborně daří například sasankám, kandíku, ale i narcisům. Před výsadbou vždy zkontrolujeme stav půdy. Zastíněná místa totiž bývají často až příliš suchá, což cibulkám květin nemusí vyhovovat.

Sněženka (Galanthus elwesii)

Listy sněženky Elwesovy jsou mírně došeda a na vnitřních okvětních lístcích mají dvě charakteristické zelené skvrny. Květy voní medově, a protože jsou mnohem větší než květy běžných druhů, získala tato rostlina přezdívku obří sněženka. Vysázíme ji do světlého stínu pod stromy a do půdy bohaté na humus, kde se časem rozroste.
Kvetení: I., II.
Výška × šířka: 20 × 5 cm

Ladoňka (Chionodoxa luciliae)

Rozptýlený stín vyhovuje i nízkorostoucí ladoňce, která pochází z tureckých hor. Vysazujeme ji do skupin a do popředí, aby vynikla. Patří mezi chráněné rostliny, ve volné přírodě se nesmí trhat. Zakoupit a pěstovat ji však můžeme.
Kvetení: III., IV.
Výška × šířka: 20 × 10 cm

Cibuloviny do stínu: Ladoňka

Brambořík (Cyclamen coum)

Tento druh bramboříku má původ v oblasti Černého moře, kde se vyskytuje až do nadmořské výšky 2 tisíc metrů. Je to mezinárodně chráněná rostlina. Daří se jí na chráněných, mírně vlhkých stanovištích v rozptýleném stínu pod opadavými dřevinami. Za extrémních mrazů ho přikrýváme. V létě hlízy odpočívají bez listů i květů. Listy se objevují na podzim a zůstávají na rostlině i po celou zimu. Koncem zimy, v případě teplé zimy i dříve, se objevují jemné květy v odstínech od světlerůžové přes purpurovou až po výrazně cyklámenovou nebo karmínovou. Bramboříku se daří v blízkosti sněženek.
Kvetení: XII., I., II., III.
Výška × šířka: 10 × 10 cm

Cibuloviny, kterým se bude dařit na slunci

Do zahrad orientovaných na jih praží slunce po celý den. S letním žárem se snáze vyrovnávají rostliny z horkých a suchých oblastí světa. Vybírat si můžeme mezi druhy, jako jsou ladoňky, kosatce, jiřiny, gladioly, frézie nebo montbrecie. Ještě než je koupíme, zjistíme si, jak intenzivní vlhkost potřebují a zda venku přezimují. Například kosatce zvládnou i suchá letní období, jiné hlízy a cibulky zase potřebují bohatější zálivku, aby přežily. Do půdy před výsadbou vmícháme organickou hmotu. Rostliny kontrolujeme před výskytem nemocí a škůdců.

Litoška (Galtonia candicans)

Litoška se vyznačuje jemně voňavými bílými květy, visícími na vysoké stopce. Rostliny během léta pravidelně zavlažujeme. V teplejších polohách ponecháme cibulky přes zimu v zemi, dostatečně přikryté přikrývkou z listí nebo chvojí, během studenějších zim je raději vyndáme z půdy a skladujeme v suchu a chladu.
Kvetení: VII., VIII., IX.
Výška × šířka: 120 × 40 cm

Okrasný česnek (Allium christophii)

Soukvětí tohoto druhu okrasného česneku mohou dorůst až do průměru 20 cm. Půvabné koule tvoří množství drobných kvítků a prosvítající paprsky světla vytvářejí iluzi bohatého objemu. Květy hrají různými odstíny fialové a už z dálky přitahují obdivné pohledy. Rostlina zvládne i suché léto.
Kvetení: VI., VII.
Výška × šířka: 60 × 20 cm

Cibuloviny na slunce: okrasný česnek

Tulipány (Tulipa)

Kdo by neznal tulipány? Žádná jiná cibulovina nedisponuje takovou bohatou paletou barev a tvarů jako právě ony. Sotva brzy na jaře vystrčí hlavičky nad zem, hned nás potěší barvami od nejtmavší bordó až po jemně zelenou.
Kvetení: III., IV., V.
Výška × šířka: 15–65 × 15 cm

Cibuloviny vhodné do sucha

Místa s převážně suchou půdou nejsou vázána jen na lokalitu nebo jižně orientovaný svah, najdeme je i pod velkými stromy, živými ploty nebo mezi betonovými chodníky. Příroda dokonale přizpůsobila cibuloviny k přežití v suchých oblastech tím, že cibulky slouží jako zásobárny vody a živin. Dobrým příkladem druhů, které dobře zvládnou suchá léta, jsou kosatce, kalokvěty, česneky, chocholatice. Do málo výživných půd zapracujeme před výsadbou organickou hmotu a listy rostlin kontrolujeme, jestli se na nich nenajdou stopy nemocí a škůdců.

Nerina (Nerine)

Nápadně růžové květy nerin, připomínající hyacint, jsou pýchou podzimních dní, během nichž se vše okolo vybarvuje do béžova a oranžova. Nad lesklými listy se na dlouhých stvolech tyčí trubkovité květy. Šíří slabou kořenitou vůni a kvetou i několik týdnů. Vysázíme je na místa, kde pálí slunce a nezastíní je listy jiných rostlin. Po odkvetení jim na zimu dopřejeme přikrývku z chvojí.
Kvetení: IX., X.
Výška × šířka: 40–60 × 10–25 cm

Cibuloviny do suché půdy: Nerina

Kosatec (Iris hollandica ‚White‘)

Pevné a štíhlé šedavé listy kosatců jsou dobrou ochranou před zvýšeným výparem. Kosatce jsou efektní ve skupinách, které se časem rozrůstají. Květy pěkně voní. Listy nestřiháme, odstraňujeme je, až když samovolně uschnou.
Kvetení: VI., VII.
Výška × šířka: 40–50 × 30 cm

Modřenec (Muscari latifolium)

Sladce vonící modřenec širokolistý s modrofialovými květy je vhodný na slunná stanoviště na záhony i do skalek, kde se časem rozrůstá. Dá se také pěstovat i v květináčích s jinými cibulovinami, dvouletkami nebo dřevinami – můžeme s nimi přivítat jaro.
Kvetení: IV.
Výška × šířka: 15 × 10 cm


Cibuloviny na vlhké stanoviště

Pod svahy, na okrajích potoků, řek a na místech, kde v půdě chybí drenáž a kde zároveň hodně prší, je půda převážně vlhká. V takové se daří cibulovinám, které mají původ v chladných vlhkých lesích a loukách, jako jsou například hyacinty, bledule, sněženky, kandík psí zub, ladoník neboli kamas, lilie zlatohlavá. Ale opatrně, příliš mnoho vody jim škodí. Pokud mají cibulky nadbytek vody, zahubí je hniloba. Chráníme je před slimáky a plzáky.

Narcis (Narcissus ‚Tete-a-Tete‘)

Drobné květy této mnohokvěté odrůdy jsou pastvou pro oči. Cibulky můžeme pěstovat i v květináčích na oknech, kde dobře uvidíme i na menší květy.
Kvetení: II., III., IV.
Výška × šířka: 15 × 5 cm

Řebčík (Fritillaria meleagris)

Řebčík kostkovaný (korunka strakatá) má pěkné výrazné květy, které na štíhlých stopkách kývají hlávkami přes trávu či v přední části záhonu. Pokud dovolíme dozrát semenům, přirozeně se rozmnoží.
Kvetení: IV., V.
Výška × šířka: 80 × 30 cm

Cibuloviny do vlhké půdy: Řebčík kostkovaný

Kamas (Camasia quamash)

Kamas má světlé, modrofialové kvítky a vypadá nádherně ve hloučcích na loukách, ale i na místech zlehka zastíněných velkými stromy. Na stanovišti se postupně rozrůstá.
Kvetení: IV., V.
Výška × šířka: 30–90 × 25 cm

Podpora hmyzu

Cibuloviny kvetoucí velmi brzy, nebo naopak pozdě hrají v koloběhu přírody velkou roli. V tomto období, kdy kvete jen málo rostlin, svým pylem a nektarem nasytí hladový hmyz a včely, čímž jim někdy doslova zachrání život. Například sněženky, krokusy či rané hyacinty nasycují populaci opylovačů během jara, zatímco kvetoucí jiřiny a brambořík neapolský je vyživují až do nástupu zimy.

Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon)

Česnek kulatohlavý vynikne ve skupinové výsadbě. Květenství mají pozoruhodný vajíčkovitý tvar, jak dozrávají, mění barvu ze zelené na bordó. Tento druh upřednostňuje slunná místa. Kvete několik týdnů během léta a pro bohatou nadílku nektaru a pylu ho milují všechny druhy včel.
Kvetení: VII., XIII.
Výška × šířka: 90 × 8 cm

Talovín (Eranthis hyemalis)

Talovín zimní „přemosťuje“ období kvetení po posledních sněženkách a před prvními krokusy. Květy ve tvaru misek jsou hmyzu snadno přístupné. Rozmnožuje se samovýsevem a může vytvořit souvislý, žlutě kvetoucí porost. Daří se mu jak na slunci, tak i v polostínu, rozhodující je však výživná půda.
Kvetení: I., II., III.
Výška × šířka: 10 × 5 cm

Cibuloviny pro podporu hmyzu: Talovín zimní

Druhy narcisů

První narcisy začínají kvést v únoru. Konkrétně Narcissus preudonarcissus je hodnotným zdrojem pylu pro první vylétající včely. Při výběru odrůd saháme po aromatických jedincích a jednoduchých květech, které jsou dobrými indikátory přítomnosti nektaru. Narcisy jsou vhodné pro pěstování v květináčích i v půdě.
Kvetení: II., III., IV., V.
Výška × šířka: 5–50 cm × 10 cm

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů