Dům a stavba

I výměna oken má svá pravidla

Výměna oken čeká dříve či později majitele každé nemovitosti. Vybírat bychom proto měli velmi pečlivě a nerozhodovat se jen podle ceny. Okno můžeme vyměnit i sami.

Předpokladem úspěchu při výměně okna je si uvědomit, čeho tím chceme dosáhnout. Na prvním místě zřejmě zůstává vzhled, respektive materiál. Stále významnější je ale tepelná izolace okna a úspora nákladů na topení. Maximální pozornost je třeba věnovat i výběru dodavatele. Nezbytné je osobní setkání a předvedení oken. Dodavatel by měl podrobně vysvětlit vlastnosti a výhody jednotlivých typů a pro jaký dům se hodí. Zjistíme také šíři nabízených služeb, řešení případných reklamací a další servis po instalaci. Samozřejmý je správný postup při výměně.

Volba materiálu

Volba materiálu nového okna závisí na více faktorech a měli bychom respektovat zejména tradici. Design nových oken lze již celkem snadno přizpůsobit požadavkům architektů nezávisle na materiálu.

Dřevěná okna

Profil tzv. eurooken je vyroben z několika vrstev lepeného dřevěného vlysu a upraven několika vrstvami laku. Má výborné izolační vlastnosti, je ekologický a tvarově stálý. Určitou nevýhodou je vyšší cena a nutnost pravidelné renovace povrchu.

Plastová okna

Profil je z tvrzeného PVC a má několik oddělených komor: čím více, tím je tepelná izolace lepší. Vyrábějí se profily i se šesti komorami, ale v našich podmínkách stačí 4–5 komor. Povrch může být vybarven nebo potažen fólií se strukturou dřeva. Výhodou je snadná údržba a nižší cena. Plastová okna mají životnost minimálně 20 let, měla by vydržet klidně až 50 let, takže v poměru cena/výkon jednoznačně vítězí.

Kovové profily

Okna jsou z hliníku, mědi nebo slitiny titan-zinek. Mají reprezentativní design, prakticky neomezenou životnost a jsou pevná. Díky komorám bez tepelných mostů výborně tepelně izolují, jsou však poměrně dražší.

Kombinovaná okna

Spojují dobré vlastnosti různých profilů. Například dřevo-hliníkové okno je z vnější strany odolné počasí a zevnitř dobře izoluje. Je dražší, ale náklady se vrátí za několik let v úsporách za tepelnou energii. Kombinace dřevo-plast rovněž vyhovuje a přitom je levnější.

Izolační vlastnosti

Základním parametrem je hodnota Uw, která značí prostup tepla celým oknem – tedy sklem i rámem. Pokud současně s výměnou oken dům zateplujete a chcete dosáhnout co největší úspory energie, zvolíme okna s co nejnižší hodnotou Uw.  Okna pro nízkoenergetické a pasivní domy mají koeficient Uw v rozmezí zhruba od 0,4 do 1,3 W/m2K, vysoký standard je kolem 2 W/m2K. Například okna s hodnotou Uw = 0,7 W/m2K splní nároky nejen nízkoenergetických, ale i pasivních domů.

Dalším parametrem je bezpečnost bydlení. Bezpečnější jsou například okna, která mají skleněnou výplň vlepenou po celém obvodě do rámu křídla. To ztěžuje vymáčknutí skla z křídla ven, a to i v případě vypáčení zasklívací lišty.

Tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti zlepšuje i středové dorazové těsnění a navíc přispívá k bezpečnosti, protože vytváří překážku otevření okna přes kování či zámek. Úsporám energie rovněž napomáhá zabudovaný rámeček, který dále snižuje prostup tepla oknem a redukuje rosení skel.

Postup při výměně

Pokud si výměnu okna objednáme u firmy, její pracovníci nejprve okno změří a vystaví objednávku. Obvykle jde o výrobu na míru, což zabere nějaký čas (běžně 15 až 20 pracovních dnů). Termín závisí na výrobních kapacitách dodavatele a ovlivnit ho mohou také specifické požadavky – například netradiční barva. Rychlost vlastní výměny oken pak závisí na jejich počtu a celkové náročnosti prováděných prací. Okna v běžném venkovském domě však vymění montážní četa obvykle během jediného dne. Postup je standardní a je třeba jej dodržet i při výměně svépomocí.

Původní okenní rám v několika místech po obvodu nařízneme a postupně ho po částech vylámeme a rozebereme (bez poškození ostění a nadpraží okna, omítky nebo obkladu). Vzniklý otvor začistíme. Pokud má nové okno rám s větší stavební hloubkou než původní, odsekáme část omítky. Všechny úpravy děláme s opatrností vzhledem k okolním konstrukcím.

Z nových oken demontujeme křídla a v případě montáže na paropropustné pásky tyto pásky nalepíme na rám. Do stavebního otvoru osadíme okenní rám a v určených místech ho podložíme podložkami. Následně rám vyrovnáme a zajistíme vymezovacími klíny ve zcela vodorovné a svislé poloze. Rám po správném dosazení zaklínujeme a rozepřeme proti možnému prohnutí. Opět zkontrolujeme svislost a vodorovnost osazení okna. Okenní rámy upevníme pomocí mechanických kotev nebo pomocí vrtaných turbošroubů.

Nasadíme nová okenní křídla, zkontrolujeme funkčnost celého okna a seřídíme ho. Připojovací spáru mezi oknem a ostěním opatrně, ale důkladně vyplníme kvalitní polyuretanovou pěnou. V případě montáže na paropropustné pásky tyto pásky včleníme do ostění podle pokynů výrobce.

Začistíme ostění nově nainstalovaných oken. Velké dutiny, které vznikají po výměně špaletových oken, je ideální vyplnit polystyrénovými deskami. Následně se na ostění dolepí parotěsné pásky a překryjí další deskou z extrudovaného polystyrenu. Potom, co na ostění natáhneme perlinku, zarovnáme ho fasádním lepidlem – stěrkou. Finálně ostění začistíme nanesením kvalitní sádrové interiérové omítky.

Vnitřní a vnější parapety upravíme na potřebnou délku, poté je vlepíme na připravené lože a začistíme. Pokud okna montuje firma, zkontrolujeme výsledek, a když nejsou viditelné závady, podepíšeme předávací protokol, kde je uvedena záruční doba.


Dodatečné úpravy

Netěsnící a špatně izolující okna v chalupě či rodinném domě nemusíme vždy měnit, někdy stačí je upravit utěsněním profilu a rámů, úpravou zasklení nebo repasováním:
Prostupnost tepla mezi rámem okna a ostěním lze snížit samolepicí páskou, nebo těsnícími profily z plastů. Škvíry mezi sklem a rámem okna zacelíme obnovením sklenářského tmelu. Netěsnosti mezi rámem okna a křídlem mohou vyřešit pryžové či silikonové těsnění a podobně. U dřevěných oken se také používá vložení izolačních profilů do vyfrézované drážky v rámu. Přímo na sklo lze nalepit izolační fólii, další možností je přidání další vrstvy skla na stávající křídlo nebo v samostatném rámu, což zlepší i akustickou izolaci.

Pokud jsou původní okna v dobrém stavu, dají se repasovat: Do profilů se osadí nové dvojsklo, původní vnější okenní křídlo se vyjme, sklo se vyřízne, do křídla se vloží nový rám a zatmelí. Repasování lze provést i v zimě: Běžně se používají stavební hmoty určené až do -10 °C a úprava netrvá dlouho.

Kdy okna vyměnit

Uvažovat o výměně celých oken je vhodné především při každé energeticky orientované modernizaci budovy, neboť starší okna bývají obvykle zdrojem velkých tepelných ztrát. Dále rozhodně při sanacích celé fasády domu, kdy pozdější výměna oken by mohla novou fasádu a její povrchové úpravy poškodit. V každém případě však k tomuto přistupujeme v situacích, kdy stará okna přestávají být funkční, netěsní a jejich rámy jsou v takovém stavu, že opravy by nebyly ekonomické.

Text a foto: Radek Sýkora