Proč používat ekologické úklidové výrobky
Je to prosté – šetrné prostředky chrání přírodu a nemají negativní dopad na zdraví lidí i zvířat, kteří s nimi přijdou do kontaktu. Oproti tomu chemické úklidové prostředky mohou být v některých případech velmi dráždivé pro kůži, dýchací cesty, oči a často vyvolají i nežádoucí alergické reakce. Kromě toho mohou způsobit problémy v odtoku kanalizace a v čistírnách odpadních vod.
Aby se ekologické úklidové prostředky vyrovnaly těm chemickým a agresivním, je třeba dodržovat pravidlo teploty, času a síly. To znamená, že při úklidu jednoduše zapojíme vyšší teplotu, prostředky necháme působit delší dobu a případně zapojíme více fyzické síly.
Základní ingredience
Troufáme si tvrdit, že se jedná o věci, které doma najde doslova každý z nás. Jedná se totiž o:
- ocet
- citronovou šťávu
- jedlou sodu
A pokud je doma náhodou nemáte, snadno je seženete v celé řadě běžných obchodů s potravinami nebo v drogerii. Různé druhy ekologických úklidových pomocníků pak vyrobíte kombinováním těchto ingrediencí a případně si je ještě můžete vyšperkovat například éterickými oleji s antibakteriálními a antimykotickými účinky.
Výroba domácích eko pomocníků
Výroba vlastních čistících prostředků může být zábavnou a kreativní činností, do které klidně zapojte i vaše děti. A až získáte více zkušenosti, můžete se také pustit do vlastních experimentů a tvorby nových receptů. Navíc jsou ekologické úklidové prostředky o dost levnější než ty komerční, což je dalším příjemným plusovým bodem.
Univerzální čistící prostředek
Pro jeho výrobu stačí smíchat 1 hrnek octa s 1 hrnkem vody, ke kterým přidáte několik kapek esenciálního oleje. Například tea tree, nebo kombinaci levandulového a citrusového. Vzniklou směs jednoduše nalijete do rozprašovače a v případě potřeby ji použijete na úklid pracovních ploch v kuchyni nebo na podlahu.
Dezinfekce na povrchy
V tomto případě smíchejte 1:1 destilovanou vodu a alkohol, nejlépe 70% až 90%. A pro dodání příjemné vůně opět pár kapek oblíbeného éterického oleje.
Tablety do myčky
Velkou výhodou vlastnoručně vyrobených eko tablet do myčky je to, že neobsahují fosfáty a jiné škodlivé chemikálie, které jsou běžně přítomné v komerčních mycích prostředcích.
Co budete potřebovat:
- 2 díly sody
- 2 díly kyseliny citronové v prášku
- ½ dílu hrubé soli (ne klasické kuchyňské)
- ½ dílu bílého octa
- esenciální olej (nejlépe s vůní citronu, pomeranče nebo grapefruitu)
Všechny ingredience smíchejte v míse a vzniklou hmotu vytvarujte v tvořítku na led do podoby jednotlivých kostiček – tablet do myčky. Ty poté vyklepněte a uskladněte v dobře uzavíratelné skleněné nádobě.
Čistící abrazivní pasta
Smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou tak, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na povrch, který potřebujete vyčistit nebo na klasickou houbičku a pusťte se do úklidu. Pasta se hodí například na vyčištění špinavého sporáku, trouby nebo dřezu.
Jak odstranit…
A kromě výroby eko domácích pomocníků se podíváme i na to, jak se s čistě přírodními ingrediencemi vypořádat s nečistotami na těch nejběžnějších místech našich domovů.
Zanesený kuchyňský odpad
Domácího pomocníka připravíte i pro zanesený kuchyňský odpad. Nasypejte do něj 1 hrnek jedlé sody, zalijte ohřátým bílým octem a nechte působit 15-20 minut. Následně spláchněte horkou vodou.
Vodní kámen
S vodním kamenem se setkáme především na vodních bateriích, stěnách sprchových koutů a v rychlovarných konvicích. Jak s ním tedy zatočit?
Sprcha
U sprchy nebo kohoutku vám pomůže ocet. Vezměte starý kus látky, který do něj namočíte, omotejte zanesené místo a nechejte přibližně hodinu působit. Pak už jen setřete zbytky a je to. Jestli je nános vodního kamene ovšem pořádný, nechejte ocet působit klidně i přes noc.
Pro odstranění vodního kamene na stěnách sprchového koutu použijte půlku citronu posypanou hrubou solí. Jemnými krouživými pohyby vodní kámen odstraňte a sprchový kout poté opláchněte.
Rychlovarná konvice
Vodního kamene ji zbavíte směsí octa a vody v poměru 1:1. Nalijte ji do konvice, nechte přejít varem a vychladnout. Pak je vhodné ještě do konvice nalít čistou vodu a znovu nechat přejít varem.
Pokud vám vadí zápach octa, vodního kamene se elegantně zbavíte i pomocí kyseliny citronové. Nalijte na spodek konvice převařenou horkou vodu a nasypte do ní kyselinu. Počkejte několik minut a konvici propláchněte. Pro lepší pocit z čistoty, můžete nechat směs projít i varem.
Rez
Pro odstranění rzi použijte kuličku vytvarovanou z alobalu, kterou namočíte do octa a krouživými pohyby s její pomoci rez vyčistíte. V případě silné vrstvy rzi namočte daný předmět do octa nejlépe celý, nechejte podle potřeby působit jednu či více hodin, případně celou noc a alobalem dočistěte až potom.
Mastnota v kuchyni
Mastnota se v kuchyni drží především na digestoři nebo kuchyňské lince. Snadno se jí zbavíte s pomoci trochy oleje na hadříku, kterým povrch jednoduše setřete. Zbytky oleje potom odstraníte obyčejnou mýdlovou vodou.
Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů