Zahrada

Zahrada jako místo plné zábavy? Takto děti naučíte, aby v ní rádi aktivně trávily svůj čas

Zahrada může být pro děti místem plným zábavy, kde se toho také spoustu naučí o naší přírodě a pěstování rostlin. Proto jsme si pro vás připravili několik praktických rad a tipů, jak ratolesti pro práci na zahradě správně nadchnout, aby si ji opravdu užily.

kluk polévá záhony
Zdroj: Shutterstock

Plánování výsadby

Zapojte děti už do fáze plánování výsadby a společně se rozhodněte, jakou zeleninu a květiny vysadit. Projděte si semínka, rostliny (v katalogu nebo na internetu), popovídejte si o tom, jakou péči každá z nich potřebuje a poté společně vyražte do zahradnictví na jejich nákup.

V ideálním případě vašim dětem vyčleňte i vlastní záhon nebo záhonky, které budou plně v jejich režii a péči. Nechte je kombinovat barvy rostlin podle jejich fantazie, i když to nebude zcela podle vašich představ. Pamatujte, že hlavní je v nich probudit zájem.

Vlastní nářadí

Pořiďte dětem jejich vlastní nástroje, a to v odpovídajících velikostech. V obchodech takto běžně seženete například dětské hrábě, lopatky, motyčky i  konvice na zalévání. Kromě péče o zahradu se o ně samozřejmě musí také hezky starat – očistit, uklidit a až přijde podzim i správně zazimovat.

Samozřejmě také nezapomeňte na poučení ohledně bezpečnosti. Třeba takové běhání po zahradě s motyčkou v ruce může skončit i pěkným karambolem.

dítě sází mladou rostlinu
Zdroj: Shutterstock

Sázení

Při výsadbě semen i sazenic si s dětmi řekněte, jak hluboko, nebo jak daleko od sebe rostliny potřebují být. A pobavte se také o tom, jaké jsou nejlepší podmínky pro jejich růst. Například kterým rostlinám vyhovuje slunce, kterým stín, jakou potřebují zálivku, hnojivo, nebo kterým druhům se daří vedle sebe, a které si pro změnu příliš nesvědčí.

Zapojte do sázení také trochu kreativity. Fazole například můžete vysadit do podoby fazolového stanu nebo teepee, hrášku zase můžete vyrobit nějakou veselou konstrukci z bambusových tyček, po kterých se bude hezky plazit.

Péče o zahradu

Každý zahrádkář ví, že zasazením práce teprve začíná. Až do sklizně je třeba záhony pravidelně okopávat, plít a samozřejmě také zalévat. Naučte tedy děti rozeznat plevel od malých sazeniček, ukažte si, jak ho správně vytrhnout i s kořeny a poté se pusťte do společného zalévání záhonků.

A mezi námi – z plení můžete udělat i soutěž! Dejte si za úkol, kdo dokáže nejrychleji, a pečlivě, vyplít celý záhon a potom si hezky rozdělte body. A odměna? Ta už bude na vašem uvážení.

dítě se sazenicí
Zdroj: Shutterstock

Sklizeň

Samotná sklizeň bude pro děti asi největší zábavou. Budou totiž moci doslova ochutnat plody vlastní práce. U ovoce i zeleniny dětem vysvětlete a ukažte, kdy je pro sklizeň nejlepší čas. Zaměřte se na to, jak jednotlivé zralé plody vypadají (jak jsou velké, jakou mají barvu atd.) a samozřejmě je také naučte, jak správně jednotlivé druhy sklízet.

Zkrášlování zahrady

Vaši zahradu si s dětmi můžete i hezky vyzdobit. Nechejte třeba vaše ratolesti, ať namalují cedulky pro označení jednotlivých záhonů. Stejně zábavná může být i výroba barevných větrníků a zvonkoher nebo třpytivých ozdob pro plašení nezvaných hostů.

Dále si společně můžete vyrobit třeba hmyzí hotel, nebo včelí pítko. K tomu vám bude stačit mělká miska, kamínky (na které se včely můžou posadit) a voda, kterou do misky nalijete. Obě tyhle aktivity jsou také skvělé pro seznámení se škůdci i užitečným hmyzem, který zahradě prospívá.

otec a dcera připevňují na strom hmyzí hotel
Zdroj: Shutterstock

Praktické rady a tipy

Aby děti vzaly zahradničení za své, je důležité, aby pro ně práce na zahradě byla zábava. S tím vám mohou pomoci následující tipy:

  • Dejte dětem volnou ruku při výberu rostlin a semínek, které na zahrádce budete pěstovat. Uvidíte, že když si budou moci sami vybrat, budou o zahradničení a péči o rostliny jevit větší zájem.
  • Postarejte se o to, aby vaše zahrada byla pro děti také hřištěm a přidejte do ní různé herní prvky Například skluzavky, prolézačky, houpačky nebo pískoviště.
  • Pravidelně dětem ukazujte výsledky vaší společné práce na zahradě. Když na vlastní oči uvidí jak rostliny hezky prospívají a rostou, bude to pro ně o to větší motivace v péči o ně pokračovat.
  • Buďte trpěliví – děti potřebují pomoc a vedení, a navíc potřebují také prostor pro vlastní experimentování a objevování.

Text: Bára Kocmánková (autorský text)
Foto: isifa/Shutterstock, Unsplash
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů