Také se vyhýbáte chemii a hledáte různé způsoby, jak uklidit domácnost i bez ní? Na začátku se může zdát, že je to nemožný úkol. Často to má člověk přímo pod nosem, jen neví, že to může využít. Podívejte se na tyto tipy a uvidíte, že je to vlastně úplně jednoduché a vše potřebné už máte celou dobu na očích.
Kdybych měla vybrat své favority, tak je to ocet a jedlá soda. Tyhle dva pomocníci vystačí prakticky na úklid celé domácnosti. Výhodou je, že vám pak v koupelně zbyde spousta volného místa, protože vám ho nezabírají různé čističe.
Mýdlové usazeniny
Vyčistíte je s malým množstvím kokosového oleje naneseného na vlhké utěrce. Těžší zašpinění odstraníte směsí kypřicího prášku a tekutého kastilského mýdla. Přetřete s ní vanu a opláchněte. Vanu také můžete vyčistit nastříkáním bílého octa. Nastříkejte ho na povrch a osušte utěrkou.
Tipy:
- Nepoužívejte utěrky, které pouští vlákna.
- Místo plastových kartáčů se dají koupit mořské houby. Po namočení krásně změknou a vanu s ní snadno omyjete. Je velice jemná, takže povrch nepoškrábe. Až vám doslouží, můžete ji hodit na kompost, kde se postupně rozloží.
- Vodní kámen je třeba pravidelně odstraňovat, aby nevznikly silné usazeniny.
Domácí pískový čistič
Bude se vám hodit nejen na vanu, ale i na umyvadlo a jiné povrchy. Stačí smíchat jedlou sodu s pár kapkami vody (tolik, aby se vytvořila pasta). K tomu přidejte pár kapek éterického oleje, bude pak i nádherně vonět. Čisticí písek je ideální na zaschlou špínu a také na čištění spár mezi kachličkami.
Jedlá soda
Nejdříve vanu osprchujte, ať je mokrá. Poté posypte jedlou sodou, vydrhněte houbičkou a opláchněte. Funguje to jako čisticí písek. Na staré a zažrané skvrny funguje kombinace jedlé sody a peroxidu vodíku. Smíchejte je v poměru 1:1 a naneste na skvrnu. Po 30 minutách dočistěte a opláchněte. Tuto směs můžete použít i na hodně znečištěnou vanu. Stačí ji nalít do rozprašovače, nastříkat na celou vanu, nechat 30 minut působit a opláchnout. Čisticí směs vytvoříte také smícháním jedlé sody, tekutého kastilského mýdla a esenciálního oleje.
Budete potřebovat:
- 1 hrnek jedlé sody
- 3 lžíce kastilského mýdla
- 15 kapek oleje
- 1 lžíci vody
Vše smíchejte, naneste na hadr a vanu jím vyčistěte. Nakonec vždy opláchněte.
Octová voda
Na běžné čištění postačí směs octa a vody. Ještě účinnější bude, když použijete vodu vařící. Ideální na smaltované vany, které postupně chytají žlutý nádech. Další možnost je spojení s jedlou sodou. Napusťte vanu horkou vodou, přidejte 3 litry octa a 4 lžíce jedlé sody. Nechte asi 4 hodiny působit, poté vodu vypusťte a povrch ještě dočistěte.
Citron
Věděli jste, že citronová šťáva má bělící účinek? Stačí rozkrojit citron a tím vanu vydrhnout. Nechte asi 2 hodiny působit a opláchněte. Jako bonus je příjemná citronová vůně, která zaplní celou koupelnu.
Vodní kámen
Skvěle na něj funguje směs octa a vody. Naneste na potřebné místo a nechte působit. Poté opláchněte čistou vodou. V případě silnějšího nánosu je třeba postup několikrát opakovat, dokud vodní kámen zcela neodstraníte.
Jak předcházet vzniku vodního kamene?
Tvorba vodního kamene se odvíjí od tvrdosti vody. Čím tvrdší vodu v domácnosti máte, tím více se vodní kámen bude vytvářet. Abyste jeho vzniku zabránili, je možnost úpravy tvrdosti vody. Vhodným řešením je například instalace změkčovače vody, což je speciální filtr na tvrdou vodu. Pokud si nejste jisti, jestli máte tvrdou vodu, je možné si zakoupit testovací pásky.
Čistič odpadu
Nepříjemný zápach linoucí se z vany není nic příjemného. Není ale nutné kupovat Krtka nebo podobné produkty.
- Do odpadu nalijte hrnek horké vody (max. 85 stupňů).
- Dovnitř vysypte 100 gramů jedlé sody a nechte 5 minut působit.
- Zalijte hrnkem octa smíchaným s hrnkem horké vody. Nalévejte opatrně, abyste se neopařili. Po nalití vznikne reakce, bude to pěkně šumět. Nechte tedy 15 minut působit.
- Na závěr propláchněte hrnkem vařící vody.
TIP: Do odpadu preventivně kapu esenciální oleje. Stačí jedna nebo dvě kapky, když se vana nepoužívá. Ráda používám levanduli, citron nebo borovici. Anebo smíchám trochu jedlé sody s esenciálním olejem a nasypu do odpadu. Jedlá soda odstraňuje zápach a vonné oleje koupelnu krásně provoní.
Babské rady
Opět stačí zajít do kuchyně, kde najdete vše potřebné. Například grep a hrubozrnnou sůl. Rozkrojte grep a na dužinu nasypte sůl. Touhle „houbičkou“ vanu vyčistěte. Během čištění vždy grep zmáčkněte, aby z něj vytekla šťáva a občas přisypte sůl. Pak už jen vanu opláchněte.
Jak vyčistit plastovou vanu
Proti nečistotám pomůže citron, stejně tak i kyselina citronová. Ideální pro akrylátové vany. Povrch navlhčete, posypte kyselinou a nechte 25 minut působit. Spláchněte teplou vodou a je to.
Aby koupelna voněla
Využijte přírodní materiály: slupky od citronů, mandarinek nebo pomerančů dejte do misky a nechte je, ať provoní celou koupelnu. Stejně tak si můžete namíchat potpourri anebo dát do misky různé květy, koření apod. Jednoduchou vůni si vyrobíte smícháním 100 gramů jedlé sody s esenciálními oleji/vonnými oleji. Dejte asi 20 kapek.
Oleje nakapejte do sody, dobře promíchejte a položte někam do koupelny. Místo klasické misky sáhněte po nějaké pěkné dóze, aby ladila s vaší koupelnou. Nebude to pak vypadat rušivě, ale jako dekorace. Nejlepší na tom je, že až vůně dovoní, stačí zase přidat vonné silice. Takto můžete vůni obnovit kolikrát jen budete chtít. Vůně samozřejmě můžete střídat, úžasná je například růže nebo jasmín.
Co nepoužívat?
Vyvarujte se různým drátěnkám a drsným houbičkám, které by mohly povrch poškrábat.
GALERIE
Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: www.zijemehomemade.cz www.choosegreen.cz www.blog.econea.cz www.sanitino.cz