Pokud máte malé děti a v okolí vyšší trávu, na náladě nepřidají klíšťata, která jsou rok od roku rozšířenější. Naučíme vás, které rostliny je odpuzují a jak si proti nim vyrobit účinné domácí repelenty. Komáry přitahuje náš dech, který obsahuje oxid uhličitý a tělesný pach.
Malé upíry přitahují také metabolické produkty, jako je kyselina mléčná a močová, stejně jako čpavek, který vylučujeme kůží jako pot. I když je v drogerii dostupné množství chemických repelentů proti komárům či k odpuzování jiného dotěrného hmyzu, bohužel většina účinných přípravků obsahuje účinnou látku DEET (diethyltoluamid), která může podráždit pokožku, oči a plíce člověka. Naštěstí si můžeme pomoci přírodou. Esenciální oleje některých rostlin totiž přirozeně odpuzují komáry a pro naše čichové smysly jsou dokonce velmi příjemné. Tyto rostliny odpuzují komáry:
- Levandule
- Rajče
- Bazalka
- Česnek
- Rozmarýn
- Citronová tráva
- Měsíček lékařský
- Šanta kočičí
- Eukalyptus
- Pelargonie citronová (Mosquito)
- Máta peprná
- Rýmovník
Jak zvládnout boj s komáry
Komáři kladou vajíčka ve velkých množstvích i do toho nejmenšího vodního útvaru. Proto nezapomeňte nashromážděnou dešťovou vodu v menších nádobách vylít do záhonu a sud na dešťovou vodu vždy zakrývejte. I napajedla pro ptáky byste měli pravidelně čistit a doplňovat do nich čistou vodu alespoň jednou týdně.
Nejúčinnější způsob boje proti komárům v zahradě je zneškodnit je ještě ve stádiu larev. V této fázi je hmyz stále soustředěn na jednom místě, proto většinu lze pochytat a zneškodnit velmi efektivně. Ve specializovaných prodejnách jsou dostupné různé produkty na biologickou kontrolu komárů, které obsahují Bacillus thuringiensis israelensis, který je obzvláště účinný proti larvám komárů ve vodě.
Aby se v sudu na dešťovou vodu nemnožili komáři, můžete si pomoci například kapkou kuchyňského oleje nebo prostředku na mytí nádobí (stačí minimální množství!). Tyto látky snižují povrchové napětí vody, takže larvy komárů nemohou zůstat na hladině vody a dýchat.
V zahradním jezírku v žádném případě nepoužívejte olej ani saponát, protože tím můžete zabít i užitečný hmyz! Ryby jsou nejlepšími spojenci proti larvám komárů v zahradním jezírku. Larvami komárů se s oblibou živí i mnoho jiných vodních tvorů, například vážky, vodní brouci a potápníci.
Pokud si nemůžete nebo nechcete dát do zahradního jezírka ryby, můžete hladinu udržovat v pohybu pomocí vodního prvku – to komárům ztěžuje kladení vajíček.
Recept na domácí repelentní svíčku
Budete potřebovat:
- 7 kapek pomerančového nebo eukalyptového éterického oleje
- Zavařovací sklenici
- Vodu
- Na plátky nakrájený citron nebo limetku
- Čerstvé větvičky rozmarýnu
- Čajovou nebo plovoucí svíčku
Do zavařovací sklenice nalijte vodu tak, aby byla asi 2 až 3 cm pod okrajem. Po stranách vložte plátky citronu, pomeranče nebo limetky. Můžete smíchat i plátky ze všech druhů.
Následně do sklenice vložte tři nebo čtyři větvičky čerstvého rozmarýnu. Musí být opravdu čerstvý, aby listy obsahovaly co nejvíce éterického oleje. Vkládejte je podél plátků citrusů tak, aby zůstaly zároveň i nahoře při otvoru.
Do sklenice nakapejte sedm kapek éterického eukalyptového oleje a vložte plovoucí svíčku knotem do sklenice. Můžete použít i čajovou svíčku, kterou však nejdříve vyjměte z hliníkového obalu. Svíčku nakonec zapalte a máte po starostech.
Text: Jana Komadelová, Michaela Horbanová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů