Zahrada

Zbavte se plevele jednou provždy. Použijte ekologické metody, které vaši zahradu nezatíží chemií

Hledáte způsob, jak bez chemie zlikvidovat plevel na zahradě? V tom případě jste tady správně. Použití nechemických prostředků funguje a vaše zahrada i příroda kolem vás vám za citlivější přístup jistě poděkují.

Pýr je jedním z nejobávanějších druhů plevelu a také jeden z nejvytrvalejších.
Zdroj: Shutterstock

Představíme vám hned několik způsobů, jak účinně a zároveň ekologicky odstranit plevel. Ano, chemie je možná nejrychlejší volba, ale je dobré myslet i na přírodu. Použití chemických přípravků totiž může poškodit okolí, často se jedná o velice agresivní přípravky. Stačí, když zaprší, a postupně se tyto přípravky dostanou dál do volné přírody. Podíváme se tedy na šetrnější způsoby.

Mechanická likvidace

Samozřejmostí je ruční likvidace. Vytrhejte nežádoucí rostliny. Ideální je vytáhnout plevel i s kořeny, i když ne vždy se to povede. U větší plochy je lepší plochu rozrýt a pak vytrhat maximum rostlin a kořenů. Půdu pak ještě ošetřete, abyste eliminovali růst nového plevele.

Vytrhejte nežádoucí rostliny. Ideální je vytáhnout plevel i s kořeny.
Vytrhejte nežádoucí rostliny. Ideální je vytáhnout plevel i s kořeny. | Zdroj: Shutterstock

Horká voda

V mezerách mezi kameny, v drážkách a dalších těžko přístupných místech si s plevelem poradíte tak, že ho polijete horkou vodou. Bavíme se tu o teplotě vody alespoň 98 stupňů. Politím rostliny nejen zahubíte viditelnou část, ale narušíte i její kořeny. Horká voda funguje spolehlivě, proto si dávejte pozor, abyste nepolili i jiné rostliny. Ideální je nalévat vodu z rychlovarné konvice než z hrnce. Proud vody se vám bude lépe usměrňovat.

Osolte mu to

Plevel uřízněte těsně nad zemí. Zbylé stonky nasolte kuchyňskou solí. Nesypte sůl okolo, pouze přímo na řez. Velké množství soli by totiž nemuselo udělat dobře okolním rostlinám.

Domácí roztok na hubení plevele

Roztok je ideální pro větší plochy.

Budete potřebovat:

  • 300 ml octa
  • 30 g soli
  • 3 kapky saponátu na mytí nádobí
  • Lahvičku s rozprašovačem
  • Vše smíchejte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Miřte přímo na plevel.

Pro jemnější formu pak nařeďte 1 díl octa a 3 díly vody. Je to méně agresivní postřik, proto bude třeba aplikaci opakovat vícekrát. Tyto roztoky likvidují vrchní část rostliny, ne přímo kořeny. Je tedy třeba více aplikací, než se kořeny zadusí a uhynou.

Extra síla

Když nevíte co, sáhněte do lékárničky pro lahvičku s lihem. To je ten nejtěžší kalibr. Stačí smíchat 2 polévkové lžíce lihu s 250 ml vody a nalít na zarostlé spáry dlažby nebo jiné místo. Plevel nebude mít šanci.

Posekanou trávu ze zahrady dejte ve vrstvě 15 cm na záhony mezi rostliny.
Posekanou trávu ze zahrady dejte ve vrstvě 15 cm na záhony mezi rostliny. | Zdroj: Shutterstock

Využijte posekanou trávu

Tenhle trik na 100% funguje. Posekanou trávu ze zahrady dejte ve vrstvě 15 cm na záhony mezi rostliny. Bude to fungovat jako mulč, zadrží v hlíně vodu a není tak třeba záhony často zalévat. Plevel pod vrstvou trávy postupně umře, protože nebude mít přístup ke vzduchu a světlu.

Likvidace pýru

Pýr je jedním z nejobávanějších druhů plevelu a také jeden z nejvytrvalejších. Stejně tak vám ale může potrápit i pampeliška nebo svlačec. Kolem záhonku rozložte karton, geotextilii nebo igelit. Počítejte několik týdnů i měsíců, než se úplně zbavíte podzemních částí. Zakrytím totiž postupně uhyne kořenový systém, jelikož zůstane bez přístupu světla a živin. Postup: Na půdu nasypte vrstvu hnoje, pak rozložte kartony tak, aby se překrývaly, a  poté nasypte zhruba 1520 cm kompostu, ze které bude vyrůstat zelenina. Kolem záhonku vytvořte lem z kamenů nebo cihel. Zahrádka bude chráněna před plevelem z půdy a vy nebudete muset nic vytrhávat ani okopávat.

Udušení plevele

Nejlepší je růstu plevelu zabránit, než následně řešit jeho likvidaci. Před založeným záhonku si pomozte kartonem nebo igelitem. Stejně tak můžete použít i noviny nebo velký pytel na odpadky. Noviny namočte a slepte k sobě. Igelit, karton či slepené noviny rozložte na celou plochu a nechte půdu zakrytou několik týdnů. Pak teprve záhonky osázejte.

Nejlepší je růstu plevelu zabránit, než následně řešit jeho likvidaci.
Nejlepší je růstu plevelu zabránit, než následně řešit jeho likvidaci. | Zdroj: Shutterstock

Text: Veronika Poláčková

Foto: Shutterstock

Zdroj: www.zahradkarskaporadna.cz,www.petrazahradnici.cz