Zelená nebývá jen slupka, ale i dužnina pod ní. Při dlouhodobějším vystavení světelnému a slunečnímu záření může docházet i k propadání a nekrotizaci povrchových pletiv, dochází k tzv. slunečnímu úžehu hlíz. Zelenají i hlízy vyčnívající z hrůbků. Proto je nutné dodržovat potřebnou hloubku výsadby, tak aby po zahrnutí byla nad vysazenými hlízami vrstva alespoň 10 cm země.
Pokud dojde vydatnými dešti ke splavení zeminy, vyplatí se urychleně bramborové řádky pořádně přihrnout. K rychlému splavování dochází také při nedodržení dostatečné vzdálenosti řádků, kde pak při nahrnování vznikají úzké a příliš strmé hrůbky. Proto je nutné dodržovat vzdálenost minimálně 65 cm.
K mělkému nasazení hlíz, které se snadno dostanou na povrch půdy, dochází i vlivem napadení rostlin vločkovitostí. Původcem je houba Rhizoctonia solani, dříve nazývaná kořenomorka bramborová. Na hlízách se vytvářejí ploché vločkovité útvary, na klíčcích, stolonech, kořenech i stoncích jsou hnědé propadlé skvrny.
Tady platí nutnost dodržení střídání plodin, kdy brambory sázíme na stejném stanoviště minimálně po 4 letech, používáme čerstvý a nerozleželý hnůj pouze při podzimním zapravení a nepřehnojujeme dusíkem. Je tedy vůbec vhodné zelené hlízy konzumovat nebo zkrmovat domácím zvířectvem? Odpověď je jednoznačná, není. Takové hlízy obsahují větší množství glykoalkaloidu solaninu, který je pro organismus zdravotně závadný.
Text, foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Napište nám
Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz
Už brzy se můžete těšit také na online poradnu s našimi odborníky. Budeme vás včas informovat.