Navštívená zahrada má ze zadní strany domu terasu na posezení. Jelikož hraniční zeď je sousedů a ne jejich, nedotáhli ji až k ní. Terasa je vyvýšená, mezi ní a zdí vznikla nevyužitá mezera. Stalo se tedy, že domácí jsou na terase ve výšce a se sousedy mají o sobě navzájem přehled. Tak si však soukromí nikdo nepředstavuje. Co s tím? První volbou majitelů bylo zasadit do mezery túje. Ty však potřebují čas, aby vyrostly a začaly plnit svou funkci. Navíc takováto měkká zábrana s sebou nese riziko nežádoucího pádu, protože rostliny někoho, kdo ztratí rovnováhu, nezadrží.
Vyvýšený záhon, který splní více funkcí
Existuje však řešení, které riziko pádu vyloučí a jistým způsobem zvětší užitkovou plochu terasy. Je jím samonosný vyvýšený záhon se širší obrubou na sezení. Když se do něj rostliny vysadí, jsou hned nad terénem. V rohu domu a zdi je obvykle málo slunečního světla, proto sem patří druhy, které ocení část dne ve stínu. Z kvetoucích jsou to například rododendrony a hortenzie, vhodné jsou i nekvetoucí druhy se zajímavými listy, jako je aukuba. Ale v případě, že na takovémto místě je dostatek slunečního svitu, s úspěchem by se zde daly pěstovat rozmanité bylinky do kuchyně, které terasu navíc během sezóny krásně provoní.
Roh vyvýšeného záhonu je navíc možné ozvláštnit malým vodním prvkem a posezení na terase dostane další rozměr, protože přibyde element vody. Ta svým žbluňkáním dokáže navodit uvolněnou atmosféru. Stačí k tomu malé oběhové čerpadlo na malé jezírko, velká nádoba skrytá v rohu mezi domem, terasou a zdí a na povrchu pár naaranžovaných kamenů.
Na vyvýšené záhony potřebujete
Materiál
- zbylé terasové desky
- kamenná drť jemné frakce
- netkaná geotextilie 13 Kč/m2
- nopová fólie 13 Kč/m2
- dřevěné hranoly 10 250 Kč/m3
- elektrický kabel 9 Kč/m
- šrouby 2,20 Kč/ks
- lazura 385 Kč/ks
- drát
Nářadí
- pila
- vrtačka
- šroubovák
- úhelník
- kladivo
- tužka
- štětec
- lopata
- kolečko
Může vás zaujímat: Jak postavit letní kuchyň na zahradě
Jak správně pečovat o dřevo
Dřevo bez správného ošetření lehce podléhá opotřebování. Základem péče o dřevo je dostatečná ochrana. „Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva.
Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová z HORNBACHU. Čím je zabarvení tmavší, tím vyšší je ochrana pro UV záření. Lazury na dřevě vytvoří film, který silně odpuzuje vodu. Proto jsou ideální pro konstrukční části, jako jsou dřevěná okna a dveře. Olej je vhodný na ošetření tvrdých druhů dřeva, jako jsou buk, javor, olše, ořech, kaštan. Chrání a ošetřuje dřevo, které je díky němu odolné a lze jej více zatížit. Napuštěním olejem se zdůrazní přírodní charakter dřeva a jeho typická povrchová struktura zůstane zachována. Ve venkovních prostorech však bezbarvý olej neposkytuje dostatečnou UV ochranu. Oleje na dřevo jsou tónované pro různé typy dřeva.
Text: Martin Čurda
Foto: Martin Čurda, Boris Laššák
Realizace: Boris Laššák, Paľo Rudinec, Ľudovít Kunovič
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů