Zahrada

Jak a čím přikrmovat ptáčky během zimy I.

Obohaťme jídelníček opeřených návštěvníků a pomozme jim tak přežít těžké zimní období. Na jaře se nám odvděčí zpěvem a během vegetačního období pomohou čistit zahradu od škůdců. I díky tomu budeme moci omezit chemii při pěstování.

krmení sýkory modřinky během zimy

Ptáci, kteří žijí s námi

Ve městech po celý rok

holub domácí, hrdlička zahradní, kos černý, vrabec domácí, poštolka obecná, racek chechtavý, havran polní, kavka obecná

V zahradách, parcích, na hřbitovech

po celý rok: kos černý, vrabec domácí a polní, pěnkava obecná, sýkora koňadra, modřinka, babka a lužní, zvonek zelený, hrdlička zahradní, krahujec obecný, datlové, žluny, sojka obecná, straka obecná, brhlík lesní, mlynařík dlouhoocasý, stehlík obecný, konopka a čečetka zimní, dlask tlustozobý

hlavně v zimě: strnad obecný, čečetka zimní a čížek lesní, pěnkava jikavec

Ve venkovském prostředí

po celý rok: kos černý, hrdlička zahradní, holub domácí, vrabec domácí a polní, zvonek zelený, stehlík obecný a konopka, sýkora modřinka a koňadra, chocholouš obecný, mlynařík dlouhoocasý, straka obecná, kavka obecná

hlavně v zimě: havran polní, strnad obecný, hýl obecný, čečetka zimní, pěnkava jikavec

zvonek zelený
Zvonek zelený

Návštěvníci krmítek

pravidelní: sýkora koňadra a modřinka, vrabec domácí a polní, kos černý, zvonek zelený, dlask tlustozobý, hrdlička zahradní

občasní: brhlík lesní, čížek lesní, hýl obecný, sýkorka lužní a babka, červenka obecná, datlové, špaček obecný

Červenka obecná
Červenka obecná

Čím je (ne)krmit

Nevhodné krmivo může způsobit zimou oslabenému ptačímu organismu těžké zažívací problémy, které mohou skončit až bolestivým úhynem. Čím tedy ptáčky nekrmíme? Nenabízíme jim zbytky našich jídel – sůl i koření jsou pro ně jed. Nebezpečný může být i chléb a starší zbytky jídel, které mohou obsahovat bakterie a plísně – ty jim způsobují střevní problémy.

Špaček obecný
Špaček obecný

Semena jim dáváme jen čerstvá a dobře skladovaná. Jsou-li olejnatá semena poškozená, rychle žluknou, oxidují; když jsou špatně skladována (v teple, vlhku a na světle), zplesniví – vzniklé aflatoxiny jsou pro ptáčky velmi jedovaté. Zažloutlá semena tedy ptákům nenabízíme a to platí i pro ořechy. Ovoce „servírujeme“ celé, ne nakrájené, neboť to se rychle kazí. Sušené ovoce je vhodné, ne však konzervované oxidem siřičitým. Ptákům se často nabízejí různé kousky tuku nebo loje, ty však nesmí být solené, kořeněné, přeškvařené či zažloutlé.

Nepřehlédněte také: PTÁČCI V ZAHRADĚ II.: KRMÍTKA A ZPŮSOB PŘEDKLÁDÁNÍ KRMIVA

Krmit se vyplatí

Navzdory tomu, že někteří ptáci se živí převážně „vegetariánsky“, v době hnízdění a krmení mláďat, jejichž rychlý růst vyžaduje vysoké dávky bílkovin, se rodiče musí přeorientovat na intenzivní sběr hmyzu a jiné živočišné potravy. A právě toto období je pro zahrádkáře tím nejlepším, tehdy se citelně projeví pomoc ptačích přátel v zahradě – zbaví ji množství škodlivého hmyzu.

Například párek sýkorek modřinek, které hnízdí dvakrát za sezónu, dokáže při krmení zlikvidovat až třicet tisíc housenek. Nevěříte? Každou hodinu přiletí na hnízdo jeden nebo druhý rodič třicet- až čtyřicetkrát a vždy přinese dvě či tři housenky. Takto krmí mladé až osm hodin denně. Krmení mláďat při jednom hnízdění trvá průměrně sedmnáct dní a další dny je rodiče ještě dokrmují. Samozřejmě párek rodičů i s mláďaty zkonzumuje po zbytek roku pro vlastní nasycení ještě další tisíce kusů hmyzu. Za to si zaslouží trochu naší pozornosti a pomoc v zimě.

Dostatek vhodného krmiva je silným motivem pro ptáky, aby se zdržovali v zahradě. Toto je též cesta, jak minimalizovat potřebu chemické ochrany zahrady před škůdci.

Druhy vhodných krmiv

Mnohým ptákům pomůžeme vydatnou nabídkou olejnatých semen nebo tuku (loje), což jim dodá dostatek energie k přečkání zimy. Vždy se však snažíme nabízet jim takové krmivo, které nejvíce vyhovuje danému typu. Výběr (i levnějšího) krmiva ve specializovaných obchodech je poměrně bohatý.

Semena mohou být více škrobnatá (pšenice, oves, ječmen, kukuřice, pohanka) nebo olejnatá (slunečnice, mák, len, řepka, mastňák habešský, ořechy). Nabízíme je celé, drcené či šrotované.

Někteří ptáci si pochutnají i na mase, tedy na čerstvých nebo zmrzlých zdravých odřezcích, které lacino koupíme, případně i na vařeném mase (bez soli a koření!).

Hmyzožraví ptáci v zimním období rádi přijímají vysoce tukové krmivo v podobě tukových závěsů nebo lojových koulí obsahujících i různá semena.

Ve specializovaných obchodech můžeme koupit už hotové směsi, například zrna pro zrnozobé ptáky nebo speciální směsi pro hmyzožravé ptáky.

Příklady druhů krmiv

krmivo vhodné pro ptáky během zimy
Všežraví a hmyzožraví ptáci jsou v zimě vděční i za sušené ovoce, hlavně jablka, různé bobule a hrozinky, které jim dodávají mnoho energie z cukru, ale i vitamíny a minerály.

Pro časté návštěvníky krmítek jsou vhodná následující zimní krmiva.

  • ovesné vločky máčené v oleji, drcené ořechy, lojová směs, jablka, sušené bobule

vhodné pro tyto druhy: kos černý, drozd kvíčala, špaček obecný

  • drobná semena (proso, mastňák, řepka, len, sezam), drcené burské ořechy, směs pro volně žijící ptáky, lojová směs

vhodné pro tyto druhy: konopka obecná, stehlík obecný, vrabec domácí a polní

  • olejnatá semena (slunečnice, konopí, len, mastňák, mák, řepka), drcené a burské ořechy, sušené bobule, lojová směs, směs pro hmyzožravé ptáky

vhodné pro tyto druhy: sýkora modřinka, šoupálek krátkoprstý, zvonek zelený, dlask obecný, pěnkava lesní, žluna šedá a zelená

  • ovesné vločky, obilný šrot, drcené burské ořechy, slunečnice, konopí, směs semen, sušené drcené bobule

vhodné pro tyto druhy: hrdlička zahradní, vrabec polní, pěnkava jikavec

  • lojová směs, olejnatá semena (slunečnice), lískové a jiné ořechy, sušené bobule, obilí

vhodné pro tyto druhy: sojka obecná, strakapoud velký

  • drobná semena (len, mastňák, chrastice, proso, mák), drcené burské ořechy, lojová směs, směs pro hmyzožravé ptáky

vhodné pro tyto druhy: pěvuška modrá, sýkora koňadra, čížek lesní

  • sušené bobule, ovoce, jablka

vhodné pro tyto druhy: drozd cvrčala, brkoslav severní

  • olejnatá semena (slunečnice, konopí, mastňák), drcené ořechy a burské ořechy, lojová směs

vhodné pro tyto druhy: sýkora uhelníček, sýkora parukářka

Zobák prozrazuje, co jim chutná

  • Při prohlížení a porovnávání ptáků v atlase či v přírodě hned uhodí do očí velká rozdílnost ptačích zobáků. Jedni je mají silné, druzí tenké, jiní ploché či zakřivené. Je to snad pro ozdobu? Příroda je velmi účelná a ptáky obdařila takovým „nástrojem“, který nejlépe vyhovuje jejich způsobu přijímání a zpracování potravy.
  • Tak například silný kuželovitý zobák pěnkav jim umožňuje rozlousknut i tvrdé slupky semen a oříšků. Mimořádně nápadný je mohutný zobák dlaska, který snadno rozlouskne i tvrdé třešňové pecky. Naproti tomu špičatý zobák stehlíka mu dovolí vytahovat semínka z bodláků. Překřížené čelisti zobáku křivky ji usvědčují z vybírání semen z jehličnatých šišek. Pro zrnozobé ptáky je většinou charakteristická i mohutnější kulatá hlava.
  • Zobák většiny hmyzožravých druhů, například pěnic, je tenký, špičatý jako pinzeta, kterou tito ptáci vytahují pavouky a drobný nelétavý hmyz z úzkých spár, kde se ukrývá. Lejsek šedý zase číhá na kořist na posedu, odkud podniká výpady za létajícím hmyzem. Jeho zobák je při kořeni širší, někteří podobně se živící ptáci mají kořen zobáku ještě obroubený pírky tak, aby si jimi jako širokým podběrákem nahnali hmyz, když ho pták přesně netrefí. Hmyzožravé ptáky poznáme i podle ploché hlavy.
  • U všežravých ptáků se zobáky přizpůsobily různorodé potravě, kterou přijímají. Vodní ptáci mají plochý zobák uzpůsobený k filtrování vody či řídkého bahna a zachytávání drobné potravy nebo tzv. tenkozobci mají dlouhý, injekčně zahnutý zobák, jímž prohledávají bahno a vybírají z něj drobné živočichy.
  • Mnozí mořští ptáci lovící na širém moři mají zobáky tak velké, že se jim do nich vejde i mnoho nachytaných rybek, které zase musí donést z větší dálky svým mláďatům.
  • Tedy nejen podle peří poznáš ptáka, ale i jeho zobák dokáže mnoho prozradit. I bez toho, že by něco řekl.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: Shutterstock.com
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů