Postup, který se naučíme zvládne jistě každý, už také proto, že všechno potřebné máme doma. Navíc budeme zkoušet pouze osivo odrůdy, která se nám vydařila, je finančně nákladnější a bylo by pak zbytečné nakupovat takové osivo znovu, především pak pokud nám jej zbylo dost.
Jak si udělat zkoušky klíčivosti
Z osiva odebereme vzorek (nejlépe 25, 50 nebo 100 semen). Na talířek nebo mělkou misku nasypeme jemný mokrý písek a na něj rozložíme odpočítaná semena. Drobná semínka je lepší rozložit na savý papír, který dobře přilne k mokrému písku. Talíř zakryjeme sklem, nebo přetáhneme igelitem pro udržení stálé teploty a vlhkosti.
Ještě jednodušší je provádět zkoušku přímo na savém papíře. Papír se jednoduše přeloží, spodní polovina navlhčí a na ní se rozloží semena. Horní polovinu pak jednoduše přitiskneme na spodní se semeny. Papír se pak podle potřeby vlhčí. Vhodné je umístění na mělké misce, či talířku.
Nejjednodušší ale je vystřihnout savý papír podle velikosti dna misky, rozložit semena a přiklopit sklem, či folií. Většina semen klíčí spolehlivě na světle, pouze cibuli, pór , pažitku , okurky, salát a tykve umístíme raději ve tmě.
Ve všech případech ale nádoby se semeny udržujeme při teplotě 18-21 °C a stálé vlhkosti po dobu asi 14 dnů (osivo celeru, špenátu, kořenových zelenin a paprik klíčí déle, až po 20ti dnech). Po této době spočítáme vyklíčená semena a budeme si pamatovat, že:
- z 25 by mělo vyklíčit 20
- z 50 by mělo vyklíčit 40
- ze 100 by mělo vyklíčit 80
což je tedy minimálně 80% klíčivost, kdy je možné starší osivo bez obav použít.
Text, foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Zeptejte se
Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz