A které z následujících tradic dodržujete vy?
1. Vánoční stromeček
Není to původně česká tradice. Poprvé se doma začaly stavět vánoční stromečky v Německu. Mnozí lidé si myslí, že Češi byli první, kteří začali zdobit vánoční stromečky ve veřejném prostoru. Ani to není pravda, protože v Česku první vánoční stromeček postavil Jan Karel Liebich na libeňském zámečku Šilboch v roce 1812. A v tu dobu byla tato tradice už známa z více evropských zemí.
Zdroje se neshodnou, jestli ten úplně první stromeček stál v Tallinnu, nebo v Rize. Ale to není důležité, důležité je to, že tato tradice je v Česku živá a na rozdíl od některých jiných, které už působí archaicky, zvyk vánočního stromečku ještě bude žít celá staletí.
2. Vánočka
Opravdu český zvyk je naopak vánočka. Její tvar má připomínat ozdobný pás, kterým se převazovala peřinka s kojencem – malým ježíškem. Křížové pletení má symbolizovat ochranu domova před zlými silami.
Tvar vánočky je jasně daný a všichni jej ctí. V čem jsou naopak Češi rozdělení na dva tábory, to je otázka, jestli do vánočky patří rozinky, nebo ne.
3. Lití olova
“Olovo, volovo”. Někteří lidé se k tomuto zvyku vrátili díky scéně z filmu Pelíšky. Rozžhavené tekuté olovo vlijeme do nádoby s vodou a věštíme budoucnost podle toho, jaký odlitek nám vznikne. Dnes se už prodávají přímo sady na lití olova, kde vám návod jasně říká, co a jak dělat.
4. Krájení jablíčka
Na štědrovečerní tabuli nesmějí chybět jablíčka. Rozkrojíte jablko napříč a přejete si, abyste uviděli “hvězdičku”. Pak totiž budete v příštím roce zdraví a šťastní. Jestli najdete křížek, čeká na vás nemoc nebo smrt. Štěstí údajně nepřináší ani to, že ve vašem jablku najdete červíka.
5. Házení střevícem
Zvyk určený pro neprovdané dívky. Postaví se zády ke dveřím do chodby a hodí přes hlavu svoji botu nebo raději pantofel. Jestliže bota dopadne špičkou ke dveřím, znamená to, že se dívka provdá a opustí domov. Jestli špička neukazuje ke dveřím, tak to znamená, že zůstane doma neprovdaná. Otázka je, která varianta je pro vaši mladou slečnu přijatelnější.
6. Pouštění lodiček
Krásná tradice, k níž potřebujete malé svíčky, vlašské ořechy a co největší lavor nebo hrnec, případně naplněné umyvadlo. Vyrobte si tolik lodiček, kolik máte členů rodiny. Svíčky si nějak barevně odlište, aby bylo jasné, komu patří jaká lodička. Jestliže se lodičky po celou dobu hoření svíček drží pospolu, pak zůstane rodina pohromadě. Jestli se nějaká vzdálí, tak na dotyčného čeká v následujícím roce nějaká velká cesta.
7. Půlnoční mše
Půlnoční mše ve skutečnosti nebývá vždy o půlnoci. V některých obcích začíná v 11 hodin, někde i v 10 nebo v 9. Je to také dáno tím, že někdy má farář na starost více mší v různých kostelech, a tak má na Štědrý večer jakési “turné”. Všude je ale k vidění krásný betlém, všude se zpívají koledy a všude se čtou slavnostní texty. Oblíbenou pasáží je třeba 2,1-14 z Lukášova evangelia. Půlnoční mše je pro mnohé Čechy jedinou příležitostí v roce, kdy zavítají do kostela.
Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: https://www.atlasobscura.com/places/first-ever-public-christmas-tree-marker,