Poradna

5 skvělých způsobů, jak využít dřevěný popel: Vyčistí špinavé povrchy a pomůže i v zahradě

Dřevěný popel, vedlejší produkt spalování dřeva, se často považuje za odpad, ale ve skutečnosti může být neocenitelným pomocníkem v domácnosti a zahradě při každodenních činnostech – od hnojení rostlin až po čištění stříbrného příboru. Představíme vám 5 skvělých způsobů, jak jej můžete využít.

Jak využít dřevěný popel.
Zdroj: Shutterstock

Důležité: Používejte vždy popel z neošetřeného dřeva. Barvy, skvrny a chemické tmely vypouštějí nebezpečné toxické výpary.

Odstraňte rozlitý olej

Udržování podlahy garáže nebo příjezdové cesty v čistotě dá někdy zabrat. Naštěstí popel je účinný také jako přírodní prostředek k odstranění olejových skvrn z motoru. Všimnete-li si úniku oleje, posypte ho trochou dřevěného popela a nechte několik hodin odležet. Popel nasákne olej dříve, než skvrna zatuhne. Zkrátka ho vysaje.

Zlepšete trakci na zledovatělé příjezdové cestě

Na namrzlé stezky je popel účinným a ekologickým řešením. Posypová sůl může totiž narušit mnohé povrchy. Popel rozsypte rovnoměrně na zamrzlý povrch chodníku. Vytvoří abrazivní vrstvu, která zlepší trakci a sníží kluznost. Navíc popel díky své tmavé barvě absorbuje sluneční teplo, což urychlí tání sněhu a ledu na chodníku. Možná se vám nebude líbit kašovitý výsledek, ale alespoň budete používat ekologicky bezpečnou možnost.

Na namrzlé stezky je popel účinným řešením.
Na namrzlé stezky je popel účinným řešením. | Zdroj: Shutterstock

Odstrašte mravence bez použití pesticidů

Rovnoměrně nasypte vrstvu suchého popela přímo na mraveniště. Popel bude působit jako bariéra, kterou mravenci nebudou chtít překonat. Stejně tak účinně bude působit i kolem rostlin nebo oblastí, kde mravenci způsobují problémy. Popel vytvoří neprůchozí bariéru. Když popel odplaví déšť nebo odvěje vítr, je třeba postup opakovat.

Vyčistí i stříbrný příbor

Popel je účinný přírodní prostředek pro čištění stříbra, například příboru. Smíchejte jemný popel s malým množstvím vody, abyste vytvořili hustou pastu. Pomocí měkkého hadříku nebo houby naneste pastu na stříbrný příbor. Jemně jej vydrhněte, aby se odstranily nečistoty a tmavé skvrny. Po vyčištění opláchněte příbor teplou vodou a odstraňte všechny zbytky popela. Nakonec příbor osušte a vyleštěte čistým, suchým hadříkem, aby získal opět svůj lesk.

Vyleštěte skleněná krbová dvířka

Vnitřní povrch skleněných dvířek na krbu může být náročný na čištění. Navlhčete papírovou utěrku nebo tmavý omyvatelný hadřík a ponořte ji do nádoby naplněné dřevěným popelem. Sklo jemně vyleštěte; když se hadřík zašpiní od sazí, vyměňte ho, a dvířka nakonec otřete dosucha čistým hadříkem.

Vnitřní povrch skleněných dvířek na krbu může být náročný na čištění.
Vnitřní povrch skleněných dvířek na krbu může být náročný na čištění. | Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů