Poradna

Co všechno dokáže starý krajíc chleba? Nečekané způsoby, jak ho můžete využít v domácnosti

Využití chleba je mnohem širší, než si myslíte. Tento zdánlivě obyčejný potravinářský produkt se totiž překvapivě může stát i vaším nepostradatelným pomocníkem v domácnosti. Kdo by to jen tušil, že chleba není pouze k jídlu, ale dokáže i spoustu jiných věcí. Připravte se na pořádnou dávku překvapujících tipů na jeho další praktické využití ve vašem každodenním životě.   

Tipy na chytré využití starého chleba
Zdroj: Shutterstock

Využití chleba v domácnosti není spojené pouze s kuchyní

Využití chleba je mnohem širší, než si dokážete představit. V kuchyni je nezbytnou surovinou pro přípravu nespočtu pokrmů, jeho využití však sahá daleko za hranice vaření, a to od péče o zahradu, přes úklid, až po domácí léčbu. Možnosti jsou ve skutečnosti nekonečné. Pojďte proto s námi společně odhalit tajemství tohoto jedinečného potravinářského produktu. 

Chlebem můžete oživit třeba svou zahradu 

Pokud chcete mít úrodnou a zdravou zahradu, můžete vyzkoušet netradiční způsob, jak zlepšit kvalitu půdy a přilákat užitečný hmyz. Potřebujete k tomu pouze starý chleba, který byste jinak vyhodili. Důležité však je, aby nešlo o chleba s vysokým obsahem soli, protože může poškodit půdu. Nejlepší je starý, ale ne plesnivý chléb. Chléb poslouží jako zdroj organického materiálu, který se v půdě postupně rozloží a uvolní živiny. Chléb proto vložte na zahradě do dostatečně velké a hluboké jámy. Zahrňte ho zeminou a dobře ho zalijte. Dostatečná vlhkost urychlí jeho rozklad. Za dva týdny zkontrolujte stav. Chléb by měl být již rozložený, pokud ne, zbytky odstraňte. Zeminu s žížalami pak můžete rozptýlit po pozemku. 

Pomocí chleba můžete chránit chléb před okoráním. 
Pomocí chleba můžete chránit chléb před okoráním.  | Zdroj: Shutterstock

Chléb vám může pomoci uchovat čerstvost potravin 

V případě, že nechcete, aby vám okoral rozkrojený dort, zkuste jednoduchý trik. K řezné ploše přiložte krajíc chleba. Chléb absorbuje vlhkost a zabrání dortu, aby okoral. A pozor tento trik funguje i u jiných potravin, jako marshmallow nebo sušenky. Stačí, když kousek chleba vložíte do nádoby s potravinou, které chcete udržet měkkou. Chléb v uzavřené nádobě pohltí vlhkost a zabrání vysychání. Potraviny si tak uchovají po delší dobu svou původní chuť i konzistenci. A proč to funguje? Je to jednoduché, chléb je přírodní absorbent, díky své porézní struktuře dokáže absorbovat vlhkost z okolního prostředí. 

Byť se to jeví neuvěřitelně, chléb může sloužit i k čištění
Byť se to jeví neuvěřitelně, chléb může sloužit i k čištění. | Zdroj: Shutterstock

Chleba jako univerzální čistič 

Jeho měkká struktura a skvělé absorpční schopnosti z chleba dělají účinný čistící prostředek. Užmoulaný do koule se stane jakousi domácí gumou, která se dokáže vypořádat s nejrůznějšími nečistotami. A jeho střídka si pak skvěle poradí (lépe než ubrousek) s rozlitou polévkou, omáčkami i mastnými skvrnami. Starý uschlý chleba vám potom pomůže vyčistit špinavý mlýnek na kávu nebo sekáček. Stačí, když v něm pár kousků chleba rozemelete. Chleba absorbuje zbytky kávy a jiných nečistot, odstraní nepříjemné pachy i mastnotu. 

Chléb můžete najít i na seznamu přírodní lékárničky  
Chléb můžete najít i na seznamu přírodní lékárničky. | Zdroj: Shutterstock

V neposlední řadě vám chléb může posloužit místo domácí lékárničky 

Díky svým absorpčním vlastnostem a měkké struktuře může být chleba účinný při řešení různých drobných zdravotních problémů. V případě, že se vám třeba zadřela tříska, namočte kousek chleba do teplé vody a přiložte ho na postižené místo. Obvažte a nechte působit přes noc. Chléb změkčí pokožku kolem třísky, vytvoří vakuum, které třísku postupně vytáhne ven. Podobně to funguje i při odstranění hmyzích žihadel. Pomoci vám může i v případě tvořících se vředů. Potom, co namočíte do teplého mléka a přiložíte ho na postižené místo, dokáže zmírnit zánět a urychlit hojení. Nicméně, i když je chleba skvělým přírodním prostředkem, který vám může pomoci, není vhodný pro léčbu vážnějších zdravotních problémů. S nimi se vždy bez váhání obraťte na lékaře.

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů