Díky intenzivní snaze šlechtitelů nabídku každoročně zpestřují další zajímavé novinky. Uplatní se ve venkovských i moderních městských zahradách, dokonce v přírodních výsadbách. Některé z nich můžete pěstovat i v prostornějších květináčích. Když se o růže dobře postaráte, každoročně vás překvapí množstvím květů.
Správná doba výsadby růží
Dotaz: Dlouhé roky obdivujeme růže a líbí se nám zejména stromkové a anglické. Rádi bychom měli u naší nové terasy výsadbu několika kvetoucích keříků růží. Kdy je vhodná doba na výsadbu a jaké místo růžím nejvíce vyhovuje?
Odpověď: Výběr vhodného místa je předpokladem úspěchu. Růžím se nejlépe daří na slunných místech, nejlepší jsou pro ně otevřená a vzdušná stanoviště. Nedoporučuji je sázet pod stromy nebo keře, čili na stinná místa, ani do vlhkých a stísněných zákoutí, k jezírkům nebo do skalek, či na místa, kde by byly zastíněny vyššími budovami.
Při plánování výsadby se vyhněte i blízkosti mělce kořenících dřevin, protože by růžím odebíraly vláhu a živiny. Vyhovující je pro tyto dřeviny hlinitopísčitá, mírně kyselá, propustná půda, která je dobře zásobena živinami.
Nejvhodnější jsou mírně vlhké, ale ne trvale zmáčené nebo rychle vysychající půdy. Pokud jde o vhodný termín výsadby, je to zejména jaro a podzim. Růže však můžete vysázet i během léta, ale jen s kořenovým balem.
Hnojení i řezání hrají u růží důležitou roli
Dotaz: V minulém roce na podzim jsme si do zahrady vysadili první růže. Doteď jsme je však nehnojili. Jak správně postupovat? Jaká hnojiva doporučujete použít pro opakovaně kvetoucí růže?
Odpověď: Důležité je vždy použít hnojivo, které je určeno na přihnojování růží. Dostupná jsou organická i minerální hnojiva, při dávkování je dobré řídit se doporučeními výrobců. Jsou
uvedena na zadní straně obalů hnojiv.
Nedoporučuji hnojit dávkou „od oka“, zejména pokud jste pěstitel začátečník. Všeobecně se doporučuje přihnojit růže alespoň dvakrát ročně, a to na jaře, v období pučení, a zhruba na začátku léta. Druhé přihnojení je pro typ růží, které pěstujete, velmi důležité. Přihnojujte vždy na vlhkou půdu.
Dobrá rada: V zahradě se růže nesmí opakovně vysazovat na stejná místa.
Dotaz: Růže pěstujeme asi dva roky, stříhali jsme je zatím jen jednou, a to na jaře. Vyžadují růže řez i během letních měsíců?
Odpověď: V létě je důležité postarat se o odstraňování odkvetlých květů. Díky tomu budou růžové keříky krásnější. Odkvetlé květy zřežte šikmo nad třetím listem od nich. Tímto řezem podpoříte tvorbu dalších květů.
Odolnost růží
Dotaz: Jak předejít černé skvrnitosti? Objevila se na našich růžích už v minulosti. Nakonec jsme všechny keříky zlikvidovali, protože byly silně napadené a neměly ani listy.V zahradě nám ale růže chybí.
Odpověď: V současnosti si už můžete vybrat druhy a kultivary, které jsou vůči černé skvrnitosti odolnější. Důležité bude vybrat růžím vždy co nejvíce vhodné místo, nezanedbávat jejich řez, přihnojování a nezalévat je na listy. Při výskytu černé skvrnitosti je vždy dobré zasáhnout při prvních příznacích.
Sázení růží
Růže můžeme vysadit:
- samostatně na záhony (záhonově),
- spolu s trvalkami, případně je zakomponovat do skupin s dřevinami (stromečkové),
- k pergolám, altánům a plotům (popínavé),
- na problematické svahy a ke schodům (půdopokryvné),
- do skalek a nádob (miniaturní),
- do přírodně laděných kompozic a volně rostoucích živých plotů (botanické a sadové).
Kůra není vhodná na mulčování záhonů s růžemi. Lepší je nechat okolo keříků nezakrytou půdu.
Text: Daniel Košťál
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima napádů