Poradna Zahrada

Dřín – nedoceněné ovoce, které by ste měli mít v zahradě

Dotaz: Z Chorvatska jsem si přivezla maličký odkopek zajímavého keře s plody, ale nevím, zda u nás poroste a není to něco jedovatého?

dřín

Dřín obecný

Rostlina je dřín obecný (Cornus mas). Rozhodně se nemusíte bát, že se jedná o jedovatou rostlinu, naopak plody mají bohaté využití v kuchyni.

Dorůstá výšky až 7 metrů, má velmi tvrdé dřevo a silný kmen, který může mít průměr až 25 cm. Kůra je tmavě hnědá a odlupuje se v tenkých plochých šupinách. Dřín má vejčité svěže zelené lesklé a listy, které jsou na rubu světlejší a chlupaté. Ještě před olistěním se objevují na stromě oboupohlavné žluté květy, květenstvím je okolík. Plodem dřínu obecného je až 30 mm velká červená a lesklá peckovice, která ukrývá podlouhlou, žlutohnědou a podélně rýhovanou pecku. Plody dřínu obecného nazývané dřínky jsou využívány jako ovoce na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů, džemů atd.

Kde poroste?

Dřín obecný se vyskytuje v teplejších oblastech Evropy, daří se mu zejména na Balkáně a také v jihozápadní Asii – Anatolii, která se rozkládá mezi Středozemním Egejským, Marmarským a Černým mořem. Tato stará kulturní rostlina je teplomilná a suchomilná, divoce roste na kamenitých, mělkých a vysychavých půdách.

V České republice se vyskytuje pouze ve dvou oblastech – severozápadních Čechách (Český kras, České středohoří a Dolní Povltaví) a na jižní Moravě. Dřínů existuje několik druhů a kultivarů, ne všechny se však pěstují pro ovoce. Jednotlivé odrůdy dřínu se od sebe liší zejména tvarem, velikostí a zbarvením plodů, dále zbarvením listů, velikostí rostliny a hustotou větví.

dřín

Aby se dřínu obecnému na zahradě dařilo…

Vyžaduje lehkou, teplou, neutrální nebo zásaditou půdu. Semena určená pro výsev je možno sbírat až do listopadu. Abychom je mohli hned vysít, je třeba je očistit od dužiny a lehce přesušit. Pokud bychom nechali osivo přeschnout, potřebovalo by pak 18 měsíční stratifikaci. Dřín je odolný proti mrazu, bez problému se mu tak daří do výšky 600 m. n. m. Ve vyšších polohách je nutné keř pěstovat na chráněných místech. Dřín má poměrně vysoké nároky na světlo, dobře plodí zejména na slunečném stanovišti. Rostlina má bohatý kořenový systém a je vysoce odolná proti chorobám a škůdcům. Žluté květy dřínu obecného vykvétají často již koncem února na bezlistých větvích. Plody se sbírají koncem srpna i později, jakmile dosáhnou plné vybarvenosti a jsou dostatečně tvrdé. Nejlepším způsobem, jak dřínky sklízet, je jejich setřásání na plachtu prostřenou na zemi.

Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autori dotazu, Pixabay

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz