Známe několik jednoduchých tipů, jak si doma nabrousit nůžky – a to bez použití brusky, jen s předměty, které má většina z nás doma. Náklady na broušení budou minimální.
Zkuste to alobalem
Z alobalu (hliníkové fólie) odstřihněte pruh, který přeložíte čtyřikrát až šestkrát, vznikne silnější vrstva. Šířka složeného alobalového pruhu by měla být větší než délka čepelí nůžek, aby se do něj mohly nůžky zastřihnout v plné délce. Do alobalu střihněte nůžkami alespoň desetkrát s plným záběrem – od spoje až po špičku čepelí. Tímto způsobem se vylepší ostrost nůžek.
Přeložený brusný papír
Podobným způsobem se dá použít brusný papír. Také do něj budete nůžkami stříhat. Je však důležité přeložit brusný papír tak, aby brusné plochy směřovaly ven z obou stran a obrušovaly tak při stříhání obě čepele. Začít se dá s brusným papírem středně silné zrnitosti a postupně pokračovat směrem ke stříhání jemného brusného papíru. Ostrost nůžek kontrolujte například stříháním papíru.
Jak nabrousit nůžky jehlou?
Tento trik velmi dobře znají švadleny a na první pohled se zdá jako nemožný. Ale při troše trpělivosti skutečně funguje! Vezměte jehlu a vložte ji co nejhlouběji mezi čepele nůžek – až ke spoji. Čepele nůžek začněte zavírat a jehla se bude posouvat směrem ke špičkám. Po celou dobu jehlu přidržujte rukou. Přechod jehlou po čepelích zopakujte alespoň dvacetkrát. V případě potřeby se dá použít rozpletená sponka nebo zavírací špendlík.
Pomocí staré drátěnky
Na čepele silnějších nůžek můžete použít starou kuchyňskou drátěnku. Stačí několik zastřihnutí a stříhací schopnosti nůžek budou opět obnoveny. Pozor však na nepořádek, který při této činnosti vznikne. Drobné kousky z drátěnky mohou uvíznout ve spoji nebo se někomu nepříjemně zarýt pod kůži.
Výše uvedené tipy na broušení nůžek fungují jen na mírně otupené nůžky, jejichž ostrost chcete vylepšit. Pokud jsou čepele deformované, pokřivené a špičky vytočené nebo se už nepotkávají, nůžky už budou mít své nejlepší časy za sebou.
Jak předejít otupení nůžek?
Každé nůžky se časem ztupí. Většina z nich se vyrábí pro jistý účel/materiál, čemuž odpovídá velikost, délka čepelí i síla. Kuchyňské nůžky slouží ke stříhání bylinek, ale i k porcování masa. Kancelářské nůžky jsou určeny ke stříhání papíru a krejčovské nůžky zase k stříhání látek různé tloušťky. Jestli chcete, aby byly dlouho ostré, používejte je vždy jen pro ten účel, ke kterému byly vyrobeny. Vyhněte se častým otupujícím činnostem. Mezi ně patří hlavně stříhání plastu, nadměrně silných vrstev materiálu nebo stříhání materiálů s vrstvou lepu.
GALERIE
Text: Lucia Gogová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů