Dřevo na zimu si připravte včas, abyste si užili tepla u krbu
Dřevo na zimu je tématem číslo jedna s příchodem zimy. Krby a kamna jsou symbolem útulnosti a tepla domova. Věděli jste však, že kvalita dřeva, které v nich spalujete, má velký vliv na to, jak příjemné bude vaše vytápění? Abychom si mohli užívat praskání dřeva v krbu a zároveň šetřili životní prostředí, je důležité dřevo správně připravit. V tomto článku vám poradíme, jaké dřevo je to nejlepší (jak po ekonomické, tak i po výhřevnostní stránce), jak ho nařezat, naštípat a uskladnit, aby vám vydrželo celou zimu.
Proč vám správná příprava palivového dřeva na zimu šetří peníze?
Nesprávná příprava palivového dřeva na zimu může výrazně prodražit vaše vytápění. Vlhké dřevo má třeba nižší výhřevnost, což znamená, že po dosažení stejného tepla musíte spotřebovat více paliva. To se pak projeví na vyšších účtech za dřevo. Navíc vlhké dřevo produkuje více kouře a sazí, které zanáší komín a snižují účinnost topení. To je spojeno s potřebou častějšího čištění nebo dokonce s nutností opravy komína, což vás stojí další peníze. Navíc, nízká teplota v místnosti vás donutí ještě více topit, což je spojeno se zvýšenou spotřebou (vlhkého) dřeva. V neposlední řadě pak vězte, že špatně usušené dřevo může také poškodit krb nebo kamna. A jeho opravy mohou být velmi nákladné. Proto se vskutku vyplatí připravit se na zimu doopravdy pořádně.
Jak vybrat to správné dřevo na zimu?
Výběr palivového dřeva na zimu je důležitým rozhodnutím, pokud si chcete užít příjemného tepla u krbu. Ne každé dřevo totiž hoří stejně dobře a efektivně. Nejlepší volbou jsou tvrdé dřeviny jako dub, buk nebo habr. Tyto druhy dřeva mají vysokou výhřevnost, hoří déle a produkují méně kouře. Při nákupu se však rozhodně vyhněte měkkým dřevinám jako smrk a borovice. Ty rychle hoří, rychle vyhasínají, méně hřejí a mohou zanášet komín. Poškodit mohou dokonce i samotná kamna nebo krb.
Při výběru dřeva dále dbejte i na velikost polen. Ideální délka polen se pohybuje mezi 30-40 cm. V případě čerstvě nařezaného dřeva mějte na paměti, že není určeno k okamžitému použití, je totiž příliš vlhké. Musíte ho nechat několik měsíců (délka se liší podle druhu dřeva) vyschnout na suchém a větraném místě.
Pokud chcete vědět, kdy je ta nejlepší doba nákupu, vězte, že pokud chcete ušetřit, nekupujte palivové dřevo ve chvíli, kdy je po něm ta největší poptávka. Dřevo je proto nejlevnější na konci zimy nebo na začátku jara.
Proč je důležité sušit dřevo?
Správné sušení dřeva je nezbytným krokem pro dosažení výkonného a čistého topení. Čerstvě nařezané dřevo obsahuje velké množství vlhkosti, které při spalování spotřebovává značnou část energie. Vlhké dřevo je nejenže obtížné zapálit, ale také hůře hoří, vytváří více kouře i sazí a může vám poškodit komín. Pokud se těmto nepříjemnostem chcete vyhnout, musíte dřevo před použitím řádně vysušit. Doba sušení se však od sebe liší, vše závisí na druhu dřeva. Tvrdé dřevo jako dub nebo buk schne déle (zhruba 24 měsíců) než měkké dřevo jako smrk nebo borovice (12 měsíců). Dobu sušení pak ovlivňuje i velikost polen a jejich skladování. Čím menší polena a lepší větrání máte, tím rychleji vám dřevo uschne. Optimální vlhkost dřeva pro topení by se měla pohybovat pod 20%. Důkladně vysušené dřevo hoří čistě, déle, vydává více tepla a je šetrnější k životnímu prostředí.
Nezbytné nářadí pro přípravu dřeva na zimu
Příprava dřeva na zimu vyžaduje nejen sílu, ale i vhodné nástroje, které vám práci usnadní a urychlí. Základem je kvalitní sekera, která by měla být ostrá a dobře vyvážená. S její pomocí rozštípete i větší kusy dřeva na menší. Motorová pila je pak další nezbytností pro rychlé a efektivní řezání větších kmenů. Vyberte si model, který odpovídá vašim potřebám a zkušenostem. Pro bezpečné a pohodlné štípání se hodí rovněž štípačka dřeva. Ať už zvolíte mechanickou nebo hydraulickou, obě vám ušetří spoustu námahy. No a v neposlední řadě si nezapomeňte pořídit také ochranné rukavice, brýle, pevné boty a speciální ochranné oblečení, které vás ochrání před chybným zásekem nebo zářezem.
Správné skladování dřeva je podstatou k efektivnímu topení
Kde uskladnit palivové dřevo, aby dobře vyschlo a bylo připraveno na zimu? Správné místo pro skladování zásadní. Ideální je suché, dobře větrané místo mimo dosah přímého slunce a deště. Dřevo by mělo být umístěno na podložkách (třeba na paletách), aby se nedostalo do kontaktu se zemí a nenasáklo vlhkostí. V každém případě se však vyhněte sklepům, garážím a jiným vlhkým prostorám. Palivo není vhodné skladovat přímo na zemi nebo proti zdi, protože pak může plesnivět nebo zhnít. Nejlepší volbou jsou proto dřevníky nebo kryté přístřešky.
Při skladování venku dbejte na to, aby dřevo bylo zakryté shora, ale ze stran bylo větrané. Dbejte také na to, aby bylo složeno tak, aby mezi jednotlivými poleny byl prostor pro cirkulaci vzduchu. Dejte si také pozor na to, abyste dřevo neskládali příliš vysoko, a to nejen proto, že by se mohlo zřítit, ale aby jimi mohl dobře proudit vzduch. Rozhodně vám nedoporučujeme skladovat dřevo v lese. Kromě rizika poškození dřeva hmyzem nebo hlodavci, může být totiž takové skladování rovněž i v rozporu s lesními zákony.
GALERIE
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů