Na připálený hrnec platí odmočení
Hrnec zalijte horkou vodou, přidejte saponát a nechte přes noc odstát. Většina připálených kousků se tímto uvolní. Pak už jen stačí vzít houbičku a dočistit. Nezabralo to? Když odmočení nezabere, je třeba sáhnout po silnějším kalibru.
Jedlá soda
Najdete ji v každé domácnosti a dá se použít na mnoho věcí, včetně čištění připálenin.
Postup: Do hrnce nalijte roztok vody a jedlé sody a nechte pár minut povařit. Připálená místa se začnou sama uvolňovat. Pokud ne, snadno je odstraníte drátěnkou. V případě opravdu silného spálení je lepší roztok nechat v hrnci působit celou noc.
Pozor: Jedlá soda není vhodná na hliníkové nádobí, protože má abrazivní účinky.
Ocet
Je ještě silnějším kalibrem než jedlá soda. Postup je ale stejný. Do hrnce nalijte 1 díl octa a 1 díl vody. Přidáním jedlé sody efekt ještě zesílíte. Směs povařte 5 minut, poté vylijte většinu vody a nasypte jedlou sodu. Směs vyšumí a spálenina půjde snadno umýt.
Drátěnka vlastní výroby
Na většinu povrchů se klasická drátěnka nehodí, mohla by je poškodit. Raději si zmačkejte do kuličky kousek alobalu a tím vydrhněte odmočený hrnec. Alobal je jemnější, a přitom stejně účinný.
Pozor: Nepoužívejte na nepřilnavé povrchy, ty byste poškrábali.
Citrony
Kyselina obsažená v citronech funguje podobně jako ocet. Nakrájejte dva citrony na kolečka, dejte je do hrnce a zalijte vodou. Nechte půl hodiny povařit a poté dočistěte houbičkou s jarem. Pohromě je vždy lepší předcházet, a proto se věnujte samotnému vaření. Multitasking je sice užitečná věc, ale dělat něco jiného při vaření nemusí vždy dobře dopadnout.
Sůl
Kromě dochucení jídel vám pomůže i s vyčištěním spáleného nádobí. Do hrnce nalijte vodu tak, aby byly připáleniny ponořené. Přiveďte k varu a přidejte sůl. Dodržujte poměr 1 kilo soli na 1 litr vody. Po rozpuštění sundejte hrnec ze sporáku a nechte 24 hodin odstát. Poté opět přiveďte k varu a krátce povařte. Vařečkou pak už jen seškrábněte připáleniny ze dna a umyjte prostředkem na nádobí.
Kyselina citronová
Funguje stejně dobře jako ocet. Nepoužívejte ji ale na smaltované nádobí, protože by ho mohla poškodit.
Do hrnce nasypte sáček kyseliny citronové a zalijte vodou. Když se voda začne vařit, ztlumte teplotu a nechte vařit ještě 15 minut. Poté nechte odstát a umyjte.
Coca–Cola
Tento nápoj je plný chemických látek a sladidel, které vám pomohou s odstraněním spáleniny. Colu nalijte do hrnce tak, aby připálenina byla ponořená. Nechte několik hodin působit a poté umyjte.
Připálené mléko?
Spálené mléko si zaslouží vlastní odstavec. Je to asi nejčastější spálenina v kuchyni. Stačí maličká chvilka nepozornosti a nehoda je na světě.
Jak na to
Vylijte zbytky mléka a nechte hrnec trochu vychladnout.
Naplňte ho vodou a dejte zpět na sporák. Přidejte pár lžic octa (nejlépe bílého). Ocet pomůže rozpustit zbytky spáleného mléka. Ohřejte vodu s octem: Pomalu zahřívejte. Při ohřívání se pokuste lžící nebo vařečkou odstranit zbytky na dně.
Namáčení: Když je hrnec trochu vychladlý, můžete do něj nalít vodu s octem a nechat několik hodin nebo přes noc namočit. Pomůže to změkčit zbytky připáleného mléka.
Po namáčení použijte houbu, kartáč anebo jiný abrazivní prostředek k odstranění zbytků. Na velké skvrny použijte pastu z vody a jedlé sody. Hrnec opláchněte teplou vodou a osušte. Na připálené mléko také pomáhá olej. Na houbičku nalijte pár kapek oleje a připáleniny s ním potřete. Nechte 15 minut působit a poté umyjte běžným způsobem.
Čím rychleji začnete hrnec po připálení čistit, tím to bude snazší. Uhodně odolných připálenin budete muset postup možná opakovat iněkolikrát.
Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů