Poradna

Připálili jste hrnec? Kromě jedlé sody vám s tím pomůže sůl a dokonce i Coca-Cola

Povedlo se vám pořádně připálit hrnec? Nic si z toho nedělejte, stává se to i těm nejlepším kuchařům – jednou je to přesolené jídlo, jindy přeteče omáčka, nebo stačí chvilka nepozornosti a jídlo připálíte. Každý problém má své řešení, a tím pádem i tento. Pojďme si ukázat několik jednoduchých triků, jak spálený hrnec vyčistit. Hrnec zase bude jako nový a můžete vesele vařit dál.

spálený hrnec
Zdroj: Shutterstock

Na připálený hrnec platí odmočení

Hrnec zalijte horkou vodou, přidejte saponát a nechte přes noc odstát. Většina připálených kousků se tímto uvolní. Pak jen stačí vzít houbičku a dočistit. Nezabralo to? Když odmočení nezabere, je třeba sáhnout po silnějším kalibru.

Jedlá soda

Najdete ji v každé domácnosti a  se použít na mnoho věcí, včetně čištění připálenin.

Postup: Do hrnce nalijte roztok vody a jedlé sody a nechte pár minut povařit. Připálená místa se začnou sama uvolňovat. Pokud ne, snadno je odstraníte drátěnkou. V případě opravdu silného spálení je lepší roztok nechat v hrnci působit celou noc.

Pozor: Jedlá soda není vhodná na hliníkové nádobí, protože abrazivní účinky.

Jedlá soda není vhodná na hliníkové nádobí, protože má abrazivní účinky.
Jedlá soda není vhodná na hliníkové nádobí, protože má abrazivní účinky. | Zdroj: Shutterstock

Ocet

Je ještě silnějším kalibrem než jedlá soda. Postup je ale stejný. Do hrnce nalijte 1 díl octa a 1 díl vody. Přidáním jedlé sody efekt ještě zesílíte. Směs povařte 5 minut, poté vylijte většinu vody a nasypte jedlou sodu. Směs vyšumí a spálenina půjde snadno umýt.

Drátěnka vlastní výroby

Na většinu povrchů se klasická drátěnka nehodí, mohla by je poškodit. Raději si zmačkejte do kuličky kousek alobalu a tím vydrhněte odmočený hrnec. Alobal je jemnější, a přitom stejně účinný.

Pozor: Nepoužívejte na nepřilnavé povrchy, ty byste poškrábali.

Citrony

Kyselina obsažená v citronech funguje podobně jako ocet. Nakrájejte dva citrony na kolečka, dejte je do hrnce a zalijte vodou. Nechte půl hodiny povařit a poté dočistěte houbičkou s jarem. Pohromě je vždy lepší předcházet, a proto se věnujte samotnému vaření. Multitasking je sice užitečná věc, ale dělat něco jiného při vaření nemusí vždy dobře dopadnout.

Sůl

Kromě dochucení jídel vám pomůže i s vyčištěním spáleného nádobí. Do hrnce nalijte vodu tak, aby byly připáleniny ponořené. Přiveďte k varu a přidejte sůl. Dodržujte poměr 1 kilo soli na 1 litr vody. Po rozpuštění sundejte hrnec ze sporáku a nechte 24 hodin odstát. Poté opět přiveďte k varu a krátce povařte. Vařečkou pak jen seškrábněte připáleniny ze dna a umyjte prostředkem na nádobí.

Kromě dochucení jídel vám sůl pomůže i s vyčištěním spáleného nádobí.
Kromě dochucení jídel vám sůl pomůže i s vyčištěním spáleného nádobí. | Zdroj: Shutterstock

Kyselina citronová

Funguje stejně dobře jako ocet. Nepoužívejte ji ale na smaltované nádobí, protože by ho mohla poškodit.

Do hrnce nasypte sáček kyseliny citronové a zalijte vodou. Když se voda začne vařit, ztlumte teplotu a nechte vařit ještě 15 minut. Poté nechte odstát a umyjte.

CocaCola

Tento nápoj je plný chemických látek a sladidel, které vám pomohou s odstraněním spáleniny. Colu nalijte do hrnce tak, aby připálenina byla ponořená. Nechte několik hodin působit a poté umyjte.

Připálené mléko?

Spálené mléko si zaslouží vlastní odstavec. Je to asi nejčastější spálenina v kuchyni. Stačí maličká chvilka nepozornosti a nehoda je na světě.

Na připálené mléko také pomáhá olej.
Na připálené mléko také pomáhá olej. | Zdroj: Shutterstock

Jak na to

Vylijte zbytky mléka a nechte hrnec trochu vychladnout.
Naplňte ho vodou a dejte zpět na sporák. Přidejte pár lžic octa (nejlépe bílého). Ocet pomůže rozpustit zbytky spáleného mléka. Ohřejte vodu s octem: Pomalu zahřívejte. Při ohřívání se pokuste lžící nebo vařečkou odstranit zbytky na dně.

Namáčení: Když je hrnec trochu vychladlý, můžete do něj nalít vodu s octem a nechat několik hodin nebo přes noc namočit. Pomůže to změkčit zbytky připáleného mléka.
Po namáčení použijte houbu, kartáč anebo jiný abrazivní prostředek k odstranění zbytků. Na velké skvrny použijte pastu z vody a jedlé sody. Hrnec opláchněte teplou vodou a osušte. Na připálené mléko také pomáhá olej. Na houbičku nalijte pár kapek oleje a připáleniny s ním potřete. Nechte 15 minut působit a poté umyjte běžným způsobem.

Čím rychleji začnete hrnec po připálení čistit, tím to bude snazší. Uhodně odolných připálenin budete muset postup možná opakovat iněkolikrát.

Čím rychleji začnete hrnec po připálení čistit, tím to bude snazší
Čím rychleji začnete hrnec po připálení čistit, tím to bude snazší | Zdroj: Shutterstock

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů