Poradna

Špinavé štětce jsou zabijáci vaší pleti. Naučte se, jak je správně čistit a předcházet vzniku kožních problémů

Štětce na make-up jsou pro dokonalý vzhled naprostou nezbytností. Každý štětec má přitom své specifické využití, od nanášení tekutého make-upu, až po precizní linky na oči. Díky těmto štětcům můžete kosmetické produkty nanést rovnoměrně a dosáhnout tím přirozeného vzhledu. Avšak, i ty nejlepší štětce potřebují pravidelnou péči. Bohužel však právě ta je ale často podceňována. Chcete se o této problematice dozvědět více? V tomto článku najdete odpovědi nejen na rizika spojená se špinavými štětci, ale i to, jak správně o své štětce pečovat. 

Štětce na make-up je zapotřebí pravidelně čistit
Zdroj: Shutterstock

Štětce na make-up – tiší zabijáci vaší pleti

Štětce na make-up představují skryté nebezpečí pro vaši pleť. Zatímco obvykle pečlivě vybíráme produkty pro péči o pleť a líčení, často zapomínáme na důležitost nástrojů, jimiž make-up nanášíme. Zbytky make-upu, kůže i oleje se usazují v štětinách a vytváří ideální prostředí pro množení bakterií. Tito neviditelní vetřelci pak mohou na pokožce obličeje způsobit nemalé problémy jako akné, vyrážku, ekzém, alergickou reakci, plísňovou nebo dokonce stafylokokovou infekci. Ignorování pravidelné hygieny štětců může vést k podráždění, zánětům a dlouhodobým poškození pokožky. Abyste ochránili svou pleť, je proto nezbytné štětce pravidelně čistit. 

Při mytí si dejte pozor, abyste myli pouze hlavu štětce 
Při mytí si dejte pozor, abyste myli pouze hlavu štětce. | Zdroj: Shutterstock

Jak čistit štětce na make-up 

  1. Naplňte misku teplou vodou a přidejte malé množství jemného šamponu. 
  2. Jemně namočte štětiny štětce do mýdlové vody. Vyhněte se však namočení kovové části, abyste nepoškodili lepidlo spojující štětiny s rukojetí. 
  3. Krouživými pohyby masírujte štětiny v dlani, aby se z nich uvolnily veškeré nečistoty. 
  4. Štětec důkladně opláchněte pod tekoucí vodou (dejte si ale pozor na namočení rukojeti). S oplachováním skončete až potom, co z nich bude vytékat čistá voda. 
  5. Jemně vymačkejte přebytečnou vodu do papírové utěrky. 
  6. Štětec položte na čistý ručník tak, aby štětiny přesahovaly přes okraj dolů a mohly volně uschnout. V každém případě se vyhněte sušení štětců ve svislé poloze, aby se voda nedostala do spoje mezi štětinami a rukojetí. 
Každý štětec by se měl čistit trochu jinak. 
Každý štětec by se měl čistit trochu jinak.  | Zdroj: Shutterstock

Jak často čistit jednotlivé štětce a houbičky 

Čištění štětců a houbiček na make-up patří k základní péči o pleť. Jak již bylo výše zmíněno, špinavé nástroje mohou být zdrojem bakterií, které vedou k podráždění a k dalším problémům. 

Štětce na obličej

Vzhledem k tomu, že se používají na větší plochy a často se užívají k nanášení tekutých produktů, je nutné čistit každý den. 

Štětce na pudr a suchou kosmetiku na obličej 

Suché produkty štětce nezanáší tolik jako ty tekuté, a proto je dostačující, když je čistíte jednou až dvakrát týdně. 

Štětce na oči 

Oční oblast je citlivá, a proto štětce na oči vyžadují častější čištění. Štětce na oční linky a stíny by proto měly být čištěny alespoň jednou za 14 dní. 

Štětce na rty 

Štětce na rty by měly být čištěny po každém použití, zejména pokud používáte různé odstíny rtěnek. 

Houbičky 

Houbičky na make-up představují ideální prostředí pro množení bakterií. Je nutné je proto čistit po každém použití. 

Štětce na make-up můžete čistit speciálními prostředky.
Štětce na make-up můžete čistit speciálními prostředky. | Zdroj: Shutterstock

Čím čistit štětce na make-up

Pro důkladné vyčištění štětců na make-up a houbiček můžete využít řadu dostupných prostředků. Každý z nich má své specifické výhody a je vhodný pro různé typy nečistot. 

  • Speciální čističe na štětce: Tyto produkty jsou speciálně vyvinuté pro odstranění make-upu a dezinfekci štětin. Jsou k materiálům štětců šetrné a účinně bojují proti bakteriím. 
  • Jemný šampon: Dětský šampon, nebo šampon pro citlivou pokožku, je rovněž šetrný k štětinám a účinně odstraní zbytky make-upu. 
  • Mýdlo na nádobí: Pro odolnější nečistoty můžete použít kapku mýdla na nádobí, které efektivně rozpustí oleje a mastnotu. 
  • Micelární voda: Micelární voda je šetrná k pleti a zároveň účinně odstraňuje make-up i z těch nejjemnějších štětin. 
  • Přírodní prostředky: Pro příznivce přírodní kosmetiky jsou vhodné roztoky bílého octa a vody nebo směsi vody a jedlé sody. Ocet má navíc antibakteriální účinky a soda dokáže odstranit odolné nečistoty. 
Štětce nechte vysušit položené naplocho na ručníku 
Štětce nechte vysušit položené naplocho na ručníku. | Zdroj: Shutterstock

Co při čištění štětců na make-up rozhodně nedělejte 

  • Nikdy do vody nevkládejte celý štětec. Ponoření celé hlavy štětce do vody totiž může způsobit rozpuštění lepidla, které drží štětiny pohromadě. 
  • Používání příliš horké vody může poškodit štětiny a způsobit jejich deformaci. 
  • Silné čistící prostředky, jako bělidla nebo rozpouštědla, mohou poškodit jak štětiny, tak i rukojeť štětce. 
  • Pokud necháte štětce schnout postavné v kelímku, může voda stékat do spoje mezi štětinami u rukojeti, čímž pak způsobí jeho nevratné poškození. 
  • Silné ždímání může poškodit strukturu štětin a způsobit jejich vypadávání. 
  • Štětce rozhodně s nikým nesdílejte, vede to k přenosu bakterií a infekcí. 
I štětce je zapotřebí jednou za čas vyměnit. 
I štětce je zapotřebí jednou za čas vyměnit.  | Zdroj: Shutterstock

Jak poznám, že je nejvyšší čas na výměnu štětce na make-up? 

Bohužel, i přes pravidelné čištění mají štětce na make-up omezenou životnost. Pokud si tedy všimnete, že štětiny začaly vypadávat, štětec se třepí nebo ztrácí svůj tvar, je na čase jej vyměnit. Deformované štětiny nejenže zhoršují aplikaci make-upu, ale mohou také dráždit pokožku. Změnu také proveďte tehdy, když se změní barva štětin nebo se objeví nepříjemný zápach. To totiž signalizuje, že je štětec kontaminován bakteriemi a není jiného řešení, než ho vyhodit.

Opotřebované štětce mohou způsobit nerovnoměrné nanášení make-upu, což je spojeno s celkově zhoršeným výsledkem. Nebojte se proto v těchto případech investovat do nových štětců, vyplatí se to nejen na výsledku líčení, ale i na zdraví vaší pleti.

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů