Ostré nože jsou bezpečnější
Práce s ostrými noži jde rychleji a je i bezpečnější. Řezy jsou díky nim hezky čisté a rovnoměrné, což se podepíše nejen na vzhledu jídla, ale i na jeho chuti. Naopak tupý nůž vás nutí víc tlačit, což je otravné, a navíc se rychleji ničí. Pravidelné broušení jim tedy prodlužuje životnost. Ostření nožů tedy patří k základní péči o nože.
Jak poznáte, že je váš nůž tupý?
K tomu, abyste poznali, že jsou nože tupé, stačí posoudit jen několik věcí. Když s nimi krájíte, musíte přitom vyvíjet větší sílu? Všimli jste si, že nůž při krájení nedělá čistý řez, ale potravinu místo toho spíše trhá a drtí. Máte při jeho používání strach, protože při řezání klouže a vy se bojíte, že vás může zranit? Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, máte tupé nože, které potřebují nabrousit.
Jenže není ostření, jako ostření
Z čím lepší oceli jsou nože vyrobeny, tím déle si udrží ostrou hranu. Nicméně, čím více nože používáte, tím častěji je nutné je ostřit. Pomoci vám sice může, když se naučíte správné techniky řezání, ostření se prostě ale nevyhnete. Není se však čeho bát, není to vůbec obtížné. Zabere vám to jen 10-15 minut maximálně. Jen to možná bude chtít trochu cviku.
Jak tedy na ostření nožů?
K ostření nožů můžete použít honovací tyč nebo řeznickou ocel. Existuje sice všeobecné přesvědčení, že se k broušení honovací tyč nepoužívá, jelikož pouze rovná čepel, pravdou však je, že tím, že se tím čepel rovná a odstraňuje deformace a nůž je pak ostřejší. Navíc při používání honovací tyče zůstane čepel potom ostrá až 10x déle. K narovnání čepele přitom potřebujete jen 10 sekund a také platí, že čím častěji budete nože honovací tyčí tovnat, tím lépe. Jakmile se vám však honovací tyčí nepodaří zlepšit ostrost čepele, je čas, abyste je nabrousili pomocí brusných kamenů.
Ostření nožů pomocí brousky
Na rozdíl od honování, se při broušení fyzicky odstraňuje materiál. K broušení doma můžete používat třeba protahovací brousek, což je zařízení s dvěma štěrbinami ve tvaru písmene V, které jsou vybavené abrazivním materiálem. Jimi se při broušení protahuje nůž po celé délce. Tento brousek je skvělou volbou, pokud hledáte něco levného, rychlého a snadného.
Vedle broušení je stejně důležité i jejich čištění
Všechny nože je nutné čistit správným způsobem. Práce s čistým nožem je vždy snazší a bezpečnější. V průběhu používání je proto zapotřebí nůž občas očistit hadříkem nebo ho opláchněte pod teplou vodou. Nenechávejte je proto delší dobu v dřezu, protože se jim tak může jejich ostří poškodit. Nože po použití nedávejte do myčky na nádobí. Horká voda, horký vzduch, agresivní mycí prostředky a dokonce i otlučení o jiné nádobí, škodí každému kuchyňskému noži, ať už je vyroben z jakéhokoliv materiálu. Nože myjte v teplé vodě s použitím saponátu a potom je utřete čistou utěrkou. I po utření je však potom nechte po nějakou dobu na kuchyňské lince, aby zcela vyschly.
K správné péči o nože patří i jejich správné skladování
Nože v žádném případě neukládejte do zásuvek společně s příbory a dalším kuchyňským náčiním. Pohyb a tření nožů uvnitř zásuvky zajedno poškozuje jemnou čepel a za druhé je to také nebezpečné, protože se o ně můžete snadno pořezat, když budete v zásuvce hledat ten správný. A proto je uchovávejte nejlépe na magnetickém držáku na nože.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů