Poradna

Zápach z bot lze snadno odstranit, ale nikdy je nesušte fénem. Existují lepší řešení

Trápí vás nepříjemný zápach z bot? Zkuste některou z následujících rad a bude po zápachu. Najdete tu i osvědčené postupy našich babiček, ty totiž vždycky věděly, jak si poradit.

zápach z bot
Zdroj: Shutterstock

Co vlastně zápach způsobuje?

Za zápach bot mohou množící se bakterie a plísně, kterým se ve vlhkém prostředí daří. Stačí nosit umělé materiály nebo špatně pečovat o boty i nohy a problém je na světě.

Se zápachem budete zřejmě bojovat, i pokud boty nosíte jen určitou část roku. Stačí je odložit na pár měsíců do botníku. Nejčastěji se to stane ve vlhkém prostředí, kde se daří bakteriím. Otevřete boty a čeká na vás nepříjemný zápach bot. Byla by je ale škoda hodit do koše jen kvůli tomuto důvodu, stačí udělat jedno z následujících:

První řešení vás čeká venku, a to sluneční paprsky, resp. UV světlo slunečního záření ničí bakterie. Vytáhněte z bot vložky a nechte je několik hodin větrat na čerstvém vzduchu.

(Kožené a semišové látky nevystavujte přímým slunečním paprskům. Celodenní pobyt by mohl poškodit barvy).

Dále je tu mráz, ten zabíjí bakterie podobně jako slunce. Pokud ale venku zrovna nemrzne, dejte boty do sáčku a vložte je na 12 hodin do mrazáku. Po této době nebude po bakteriích a tím pádem po zápachu ani stopa😊).

Hoďte je do pračky: tento postup není vhodný pro všechny typy bot. Raději zkontrolujte povolené postupy čištění. Občasné praní zvládnou i plátěnky nebo textilní boty.

Boty perte na nejnižší teplotu, neždímejte a vyhněte se sušení v sušičce. Před praním vždy vyndejte tkaničky a vložky (tedy pokud to jde).

Co nedělat

Určitě boty nikdy nesušte fénem nebo je nevkládejte do trouby. Mohli byste poškodit materiál, vysoké teploty nejsou vhodné. Raději si pořiďte vysoušeč obuvi.

Babské rady

Babičky by rozhodně sáhly po bylinkách jako je například levandule, šalvěj, meduňka nebo libeček. Bojují proti bakteriím a krásně voní.

Údajně fungují i cedrové piliny-nacpěte je do ponožek a vložte do bot.

Proti pocení nohou: Nohy vykoupejte v odvaru ze šalvěje nebo heřmánku, které jsou antibakteriální.

Stačí krystaly soli nasypat do bot a nechat odpočinout
Stačí krystaly soli nasypat do bot a nechat odpočinout. | Zdroj: Shutterstock

Další možnosti

  • Sůl: Je antibakteriální. Stačí krystaly soli nasypat do bot a nechat odpočinout. Samotná sůl nasaje vlhkost a aromatická dodá i vůni.
  • Nasypte do bot jedlou sodu nebo kypřící prášek: Jedlou sodu nasypte ideálně do prodyšných pytlíčků nebo ponožek a vložte do boty. Nechte přes noc působit.
  • Do boty vložte novinový papír
  • Vysypte je dětským zásypem
  • Citronová kůra: Krásně voní a také pohlcuje zápach. Stačí ji oloupanou nebo nastrouhanou vložit do ponožky nebo pytlíčku a vložit do obuvi.
  • Kostka mýdla: Do boty dejte kostku voňavého mýdla. Sice to problém nevyřeší, ale zápach spolehlivě překryje.
  • Ocet: Působí proti mikrobům. Smíchejte ho vždy s vodou, a to v poměru 1:1. Nastříkejte do boty a nechte vyschnout. Ocet sice nemá příjemnou vůni, ale po vyschnutí sám „vysmrádne“.

Jak zápachu předcházet?

Ideální jsou boty ze síťoviny, v těch se noha potí méně.
Ideální jsou boty ze síťoviny, v těch se noha potí méně. | Zdroj: Shutterstock

Dávejte si pozor na syntetiku. Ideální jsou boty ze síťoviny, v těch se noha potí méně. Anebo jiné prodyšné materiály a pletené tkaniny jsou vhodnou volbou. Základem prevence je samozřejmě i hygiena nohou. Skvělým pomocníkem jsou vlhčené ubrousky a také antibakteriální krém, kterým si nohy natřete.

Pořiďte si antibakteriální ponožky a antibakteriální vložky do bot. Jejich složení znesnadňuje množení bakterií. Sáhněte po bambusových ponožkách nebo pak na zimu ponožky z merino vlny (nedrží pachy). V průběhu dne boty měňte, v práci se, pokud to jde přezujte do bačkor. Po každém nošení nechte boty vyschnout a vyvětrat. Poté je teprve ukliďte do botníku. Nejlepší je sušit boty na slunci.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů