Je fascinující, jaké různé způsoby uskladnění zeleniny a ovoce lidé vymysleli. Jinak tomu není ani se zelím. Na dlouhé období si můžete do soudku uskladnit poměrně velké množství. Je z něho nejen chuťově výborná, ale i zdravá pochutina. Vytvořte si domácí kysané zelí.
Zelí obsahuje velké množství vitaminů, především vitamín C, a také minerálů jako železo, vápník a hořčík. Proto by takový soudek neměl chybět v žádné domácnosti. „Je podzim a to je období, kdy se prodává zimní zelí. To sami nepěstujeme, ale kupujeme ho už nakrouhané. Cena takto připraveného zelí je asi 150 Kč za deset kilogramů a nám takové množství vydrží až do jara,“ prozrazuje svůj ověřený tip náš domácí kutil Lukáš.
Jak na domácí kysané zelí?
Suroviny
- 10 kg nakrouhaného zelí
- 4 středně velké cibule
- zhruba stroužky česneku
- 4 menší tvrdá jablka
- 200 g soli
- 10 g celého kmínu
- kolem 10 g nového koření
- 10 g černého pepře
- bobkový list
- soudek
- látka
- kousek dřívka
- kámen na zatížení
Postup
1. Nakrouhané zelí vložte do vaničky nebo velkého hrnce a dobře ho promíchejte se solí.
2. Následně nechte zelí v hrnci tři až šest hodin odležet, než trochu změkne.
3. Mezitím si očistěte cibuli a nakrájejte na půlměsíce. Očistěte též česnek, ale nekrájejte ho. Obě přísady spolu promíchejte, přidejte koření a opět promíchejte.
4. Když máte vše připraveno, položte si soudek na židli, aby pěchování zelí bylo pro vás co nejpohodlnější a příliš jste se při něm neohýbali.
5. Do soudku vložte tři velké hrsti zelí, přidejte půl hrsti cibule s česnekem a trochu koření. Na dno soudku se může dát střapec hroznů nebo kůrka chleba, která se potom přeloží zelným listem.
6. Zelí pěchujte do soudku pěstí nebo dlaní a snažte se z něj vytlačit všechen vzduch. Zelí při dobrém upěchování začne pouštět šťávu.
7. Celý tento cyklus opakujte. Když máte v soudku deseticentimetrovou vrstvu pěchovaného zelí, přidejte dvě jablka. Při dalším pěchování už však dávejte pozor, abyste je nerozmačkali. Proto je dobré, aby jablka byla menší a pevná.
8. Asi po hodině pěchování budete mít zelí v soudku napěchováno.
9. Potom do soudku vložte kus látky, kterou přitiskněte na zelí, položte na ni dřívko a zatižte kamenem.
10. Soudek uzavřete a do drážky ve vrchní části soudku nalijte vodu, aby se dovnitř nedostal vzduch.
11. Než zelí vykvasí, soudek mějte uvnitř v domě, protože zelí na kvašení potřebuje během čtyř týdnů teplotu 20 až 25 °C.
12. Během kvašení pravidelně kontrolujte vodu v drážce. Pokud by se voda vypařila, zelí by se zkazilo a celá námaha by vyšla nazmar.
Text: Lukáš Urblík
Foto a realizace: Lukáš Urblík, Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů