Jahodová sezona je typická v tom, že je poměrně krátká a plodů najednou dozrává velké množství. Jahůdky jsou velmi měkké ovoce a skladování nebo jejich delší transport naprosto nepřicházejí v úvahu. Jednou za rok si tedy jahod užijeme do sytosti a plody, které nemůžeme zpracovat, vhodným způsobem zakonzervujeme.
Jahůdky jsou opravdovou lahůdkou, milují je děti i dospělí. Během sezony si z čerstvých plodů můžeme připravit řadu dokonalých lahůdek a užít si jich co nejvíc.
Abychom zachovali obsah vitamínů v co nejvyšším množství, je dobré zaměřit se na šetrné zpracování i konzervaci jahod. Většinu dezertů a sladkých jahodových dobrot připravujeme z čerstvých plodů, z konzervace je určitě nejlepší způsob rychlé mražení.
Zdravé jahody
Čerstvé jahody jsou plné vitamínu C, dále obsahují vitamín A, B, E a organické kyseliny.
- Obsahují i draslík, zinek, hořčík, síru, vápník, bor, fluor a molybden.
- Jahody obsahují hodně vody a lehce stravitelnou vlákninu.
- Pro naše zdraví mají celou řadu benefitů – stimulují metabolismus, podporují vylučování a působí proti vzniku močových kamínků.
- Podporují tvorbu testosteronu a platí za účinné afrodisiakum.
- Díky nízkému obsahu cukru jsou jahody i výborným dietním ovocem.
Jahodový raw cheesecake
Patří k opravdovým lahůdkám, na které si je jednoduché vytvořit závislost. Po ochutnání přestanete péct klasické dorty. Kromě čerstvých jahod používáme samé zdravé a čerstvé potraviny, jako jsou ořechy, datle a kokosový olej. Jahodový RAW dort je celkem sytý a stačí malý kousek, hodí se pro všechny slavnostní příležitosti.
Potřebujeme klasickou dortovou formu. Přímo na její dno klademe tenčí vrstvu základu korpusu. Tvoří ho umleté měkké datle a nahrubo nasekané mandle. Většinu funguje poměr 1 : 1. Odměřovat můžeme např. hrnkem. Pro pikantnější chuť přidáme trochu citronové šťávy a mleté skořice. Hmotu promícháme v misce a poté, co se spojí, ji namačkáme do dortové formy. Poté dáme do lednice nebo do mrazáku. Krémovou vrstvu tvoří v základu kešu ořechy, které je dobré alespoň na 4 hodiny nechat máčet v teplé vodě. Potřebujeme 2 hrnky (400 g) kešu ořechů, vanilkový lusk, 200–300 g jahod, med nebo jiné sladidlo (cca 150 g), 180 g kokosového oleje, podle chuti skořice, hustý RAW kokosový jogurt 100 g.
Pak už stačí všechny ingredience na výkonném mixéru rozmixovat na hladký krém. Poměr všech ingrediencí si můžete upravit podle chuti, medu může být méně, stejně tak i ovoce. Krém by neměl být příliš tekutý. Hladkou hmotu nalijeme na korpus a dáme na dvě hodinky do mrazáku, pak je nejlepší nechat přes noc v lednici. Nakonec nazdobíme pořádnou vrstvou čerstvých jahod a hned podáváme.
Jahodová kahuda
Dobrota je pod tímto jménem známá zejména v jižních Čechách. Jde o rozmačkané jahody s cukrem a zakysanou smetanou. Pro ještě lehčí a super lahůdkovou verzi přidáme ještě našlehané vaječné bílky.
Báječná jahodová zmrzlina
Potřebujeme 350 g jahod, půl hrnku cukru (případně méně, podle chuti), 2 hrnky smetany ke šlehání, půl hrnku mléka, trošku soli, vanilkový lusk.
Nejprve dokonale rozmixujeme jahody s cukrem, poté přidáme ostatní ingredience a ještě znovu dobře promixujeme. Hmotu nalijeme do zmrzlinovače a dokončíme podle návodu. Pokud nemáme zmrzlinovač, můžeme dát hmotu i s mísou do mrazáku a v cca 30minutových intervalech vytáhnout a promíchat. Jakmile zmrzlina tuhne, nalijeme ji do formiček nebo do kelímků.
Jahodová tlačenka
Nejedná se o žádný masovo-ovocný produkt, ale chytrý tip na mražení jahod. Jahodová tlačenka je vlastně polotovar, který můžeme skladovat v mrazáku a vždy si podle potřeby kousek odkrojit. Hodně zralé jahůdky po sklizni hned lehce rozmačkáme s cukrem a naplníme do plastových obalů na tlačenky a zamrazíme. Postupně si řežeme kolečka, která po rozmrznutí stačí smíchat s jogurtem, použít je na koláč nebo do smoothie.
Tipy na sklizeň
Sklizeň i zpracování jahod může komplikovat bahno na záhonech, které se lepí na boty i na plody. Jahody pak musíme před použitím pracně mýt. Sazenice se vyplatí pěstovat na černé netkané textilii, která brání prorůstání plevelů a plody udrží báječně čisté. Další možností je podmulčování sazenic suchou slámou.
Text: Daniela Dušková :: Foto: isifa/Shutterstock