Samozřejmě je můžeme i tepelně upravit – vařením, dušením, pečením či zapékáním, zahušťovat jimi polévky a omáčky (snadno se rozvaří), můžeme z nich udělat pyré, bramborové placky či karbanátky. Řezné plochy hlíz na vzduchu rychle hnědnou, takže po nakrájení je třeba je hned vložit do vody s několika kapkami citronu (až do následného zpracování) nebo hodit přímo do horké polévky.
Z výživového hlediska patří topinambury mezi nízkoenergetické plodiny.
Rychle vytvářejí pocit sytosti, i proto jsou velmi vhodné při redukci tělesné hmotnosti.
Indiánské karbonátky
Topinambury uvařené ve vývaru necháme vychladnout a pomeleme je na masovém mlýnku. Kaši smícháme s uvařenou polentou (kukuřičnou kaší), přidáme rozmačkaný česnek, nadrobno nasekané škvarky (nebo tofu), osolíme, okořeníme a omastíme máslem. Z těsta vytvarujeme menší karbanátky, které opékáme buď nasucho, nebo na oleji. Podáváme se zeleninou a kyselou smetanou ochucenou křenem.
Zapékané topinambury
Houby podusíme ve vodě nebo na másle. V houbovém vývaru (když nezbyl, můžeme použít i zeleninový) uvaříme do poloměkka topinambury. Zapékací mísu vytřeme máslem a naskládáme vrstvy topinamburů, nakrájené papriky a rajčat, podušených hub, bylinek (nebo můžeme ingredience smíchat do jedné masy) a takto navrstvené zalejeme plnotučným jogurtem smíchaným s nastrouhaným křenem a zapečeme.
Text: Ing. Jaroslav Pížl :: Foto: isifa/Shutterstock