Vaření

Návrat ke staročeským vánočním tradicím: Zkuste letos pučálku, kapra na modro a štědrovku našich babiček

Vánoce jsou svátky plné tradic, klidu a vzpomínek na dětství. Co takhle letos vyměnit řízek s bramborovým salátem za kapra na modro a cukroví za štědrovku?

vánoční jídla našich babiček
Zdroj: Shutterstock

Štědrý den pro většinu z nás spojený s klasikami jako smažený kapr, řízky, vinná klobása a bramborový salát. Co kdybychom to ale letos zkusili jinak a na sváteční tabuli zařadili některé staročeské klasiky, které vařily naše babičky? Tradiční recepty mají své nezaměnitelné kouzlo a dokáží vykouzlit tu pravou sváteční atmosféru. Co si upéct vánoční štědrovku, jemného kapra na modro nebo neméně chutnou pučálku?

Pučálka

Pučálka je dnes téměř zapomenutá, ale dříve byla oblíbenou vánoční pochoutkou. Jedná se o naklíčený hrách, který se připravoval na slano i na sladko. Tento pokrm symbolizoval nový život a naději, což se k atmosféře Vánoc dokonale hodilo.

Jak si ji připravit?

Hrách se nechal několik dní naklíčit. Poté se osmažil na másle, dochutil solí, pepřem a majoránkou. Na sladko se připravoval s medem, rozinkami a troškou skořice. Jde o jednoduchý recept, který rozhodně stojí za vyzkoušení.

Pučálku si zamilujete ve slané variantě s opečenou slaninou i sladké variantě s rozinkami.
Pučálku si zamilujete ve slané variantě s opečenou slaninou i sladké variantě s rozinkami. | Zdroj: Shutterstock

Kapr na modro

Kapr na modro býval jedním z nejtradičnějších pokrmů na vánočních stolech. Tento jednoduchý, ale chuťově zajímavý pokrm se připravoval s důrazem na zachování přirozené chuti ryby a symbolizoval pokoru a čistotu.

Jak si ho připravit?

Čerstvě očištěného kapra (i s kůží) vložte do širokého hrnce a přelijte horkým octovým roztokem (voda s octem a solí), což způsobí zmodrání kůže. Poté do hrnce přidejte kořenovou zeleninu, cibuli, bobkový list, nové koření a pepř. Zalijte studenou vodou a vařte, dokud není kapr měkký. Podávat jej můžete s vařenými bramborami nebo chlebem.

Kapr na modro je ideální pro ty, kdo hledají jemnější alternativu ke smažené verzi.
Kapr na modro je ideální pro ty, kdo hledají jemnější alternativu ke smažené verzi. | Zdroj: Shutterstock

Štědrovka

Štědrovka, známá také jakoštědrá kaše nebočerný kubabyla pokrm na venkovských stolech, který symbolizoval hojnost a pohostinnost. V některých oblastech se tímto názvem označovala vánočka, známá i jako štědrovečerní chléb. Ta byla bohatě zdobená a plná rozinek, ořechů a mandlí, aby se zajistilo štěstí a blahobyt po celý příští rok.

Jak si ji připravit?

Pokud připravujete štědrovku jako pečivo, tedy vánočku, začněte kynutým těstem z mouky, mléka, vajec, másla, droždí a cukru. Do těsta přidejte rozinky, nasekané ořechy a mandle. Po vykynutí spleťte těsto do vánočky, potřete rozšlehaným vejcem a pečte dozlatova. Pokud se rozhodnete pro štědrou kaši, nastrouhejte sušený chléb, smíchejte ho s mlékem, medem, rozinkami a trochou másla. Směs vložte do zapékací mísy a pečte, dokud povrch nezezlátne. Obě varianty jsou jednoduché a plné vánoční atmosféry!

Text: Katarína Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů