Vaření

Pečené ovoce nechybělo ve spížích našich babiček. Ve sklenici vydrží i déle než půl roku

Vůně skořice, hřebíčku a sladkého ovoce, která se line z trouby, zahřeje nejen na těle, ale i na duši. Co může být lepšího než si doma připravit pečený čaj a zpříjemnit si chladné zimní večery?

Pečené ovoce nechybělo ve spížích našich babiček
Zdroj: iStock

Pečené čaje jsou stále oblíbenější nejen díky své skvělé chuti, ale i jednoduché přípravě. Existuje nespočet variant, které můžete přizpůsobit své vlastní chuti – od ovocných směsí až po voňavé koření. Nejlepší na tom je, že si čaj snadno připravíte i doma a ještě tak můžete obdarovat na Vánoce i své blízké.

Proč si vyrábět pečený čaj?

Důvody pro jeho výrobu byly v minulosti praktické, protože jde o jeden ze způsobů, jak si na zimu uchovat i typicky letní ovoce. Pokud máme k dispozici starý rodinný recept, můžeme ho upravit podle aktuálně dostupného ovoce. Tímto způsobem se dá zpracovat i nadúroda a pečený čaj pak může bez přehánění posloužit jako vděčný dárek. Pečené ovoce s voňavými kořením stačí naplnit do dekorativních zavařovacích sklenic, opatřit originální visačkou a dárek pro známé je na světě.

Co je dobré vědět?

Jaký cukr je do pečeného čaje nejlepší?

Můžeme použít světlý krystalový nebo třtinový cukr, záleží jen na nás. Zejména u sladších druhů ovoce můžeme přidat také vanilkový cukr, který příjemně voní. Na zvýraznění chuti vánočního pečeného čaje, do kterého se skvěle hodí především zimní odrůdy jablka a hrušky, můžeme použít i vanilkový extrakt.

Jak dlouho se dá skladovat?

To záleží především na způsobu výroby. Pokud jsme některé ovoce přidávali až ke konci pečení, bude čaj mít kratší trvanlivost než ten, jehož směs se pekla důkladněji. Závisí to také na množství přírodních konzervantů, které v tomto případě reprezentují citron, cukr, koření nebo případně alkohol. Spolehlivou prevencí znehodnocení jsou důkladně umyté a vyparené sklenice, které můžeme předem vydezinfikovat slivovicí nebo jiným alkoholem. Důkladně pečené ovoce ve sklenici vydrží i déle než půl roku. Jakmile sklenici otevřeme, její obsah co nejdříve spotřebujeme nebo ji skladujeme maximálně několik dní v lednici.

Jak si připravit pečený čaj?

Příprava je jednoduchá. Skleničku s čajem si můžeme klidně vzít sebou i do práce nebo na piknik. Stačí mít po ruce termosku s horkou vodou, kterou zalijeme přibližně tři lžičky ovocné směsi. Kolik lžiček přesně použít na jak velký šálek, však musíme vyzkoušet sami, protože každý recept počítá s trochu jinou skladbou ovoce a množstvím cukru. V létě pečený čaj zalijeme sodou nebo vychlazenou neperlivou vodou, promícháme a doplníme ledem spolu s čerstvými bylinkami.

Klasický jablečno-skořicový čaj


Kombinace jablek a skořice patří mezi ty nejoblíbenější. Na přípravu budete potřebovat:

  • 1 kg jablek
  • 200 g cukru (nebo medu)
  • 2 celé skořice nebo 2 lžičky mleté skořice
  • 6 hřebíčků
  • šťávu z 1 citronu 

Jablka oloupejte, nakrájejte na malé kostičky a dejte je do mísy. Přidejte cukr, skořici, hřebíček a citronovou šťávu. Směs promíchejte a rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem. Pečte v troubě na 180 °C asi 30 minut, dokud se nezačne uvolňovat vůně a směs karamelizuje. Horkou směs plňte do čistých sklenic a uzavřete. Na přípravu čaje stačí 2-3 lžičky směsi zalít horkou vodou. 

Citrusový zázrak s pomerančem a zázvorem

Pokud máte rádi osvěžující čaje nebo třeba moderní yuzu, můžete zkusit následující variantu, na kterou budete potřebovat:

  • 2 pomeranče
  • 1 citron
  • 100 g zázvoru
  • 150 g cukru 
  • 1 lžičku mleté skořice 

Postup je obdobný. Pomeranče a citron důkladně omyjte, nakrájejte na kolečka a zázvor oloupejte a nastrouhejte. Vše smíchejte s cukrem a skořicí a dejte na plech. Pečte na 170 °C přibližně 20 minut. Horkou směs potom rozdělte do sklenic. Tento čaj je výborný i studený –  stačí jej zalít perlivou vodou a přidat pár kostek ledu. 

Osvěžující chuť pomeranče a citronu potěší nejen vaše chuťové buňky, ale i imunitní systém.
Osvěžující chuť pomeranče a citronu potěší nejen vaše chuťové buňky, ale i imunitní systém. | Zdroj: Shutterstock

Lesní směs plná chutí

Pokud máte v mrazáku zbytky lesního ovoce, máme pro vás recept na voňavý čaj, který vás přenese do léta. Budete potřebovat:

  • 500 g borůvek
  • 300 g malin
  • 200 g ostružin 
  • 200 g cukru 
  • 1 vanilkový lusk 

Poměr ovoce si můžete namixovat dle vaší chuti a preferencí. Ovoce smíchejte a přidejte semínka z vanilkového lusku. Poté směs rozložte na plech a pečte na 180 °C asi 25 minut. Horkou směs přendejte do sklenic a dobře zavíčkujte.

Text: Katarína Saidl, Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů, časopis Zahrada