Rychlý šípkový protlak
Klasicky se vyrábí tak, že šípky pracně zbavíme stopek a okvětí, rozpůlíme je a vyškrábneme z nich semínka i chloupky. Rychlejší ale je rozmačkat opláchnuté šípky. Tak se totiž rychleji rozvaří. Pokud je chceme i osladit, přidáme trochu ovocné šťávy nebo zahuštěného sirupu a provaříme na kaši, kterou za tepla prolisujeme přes husté plátno.
Protlak zahřejeme pod bod varu, nalijeme do vydezinfikovaných sklenic, uzavřeme víčkem a dáme dosterilovat do peřin. Šípky obsahují i samokonzervační látky, takže pokud protlak skladujeme v chladu a temnu, vydrží dlouho, i když není proslazený.
Varem chloupky, které prošly plátnem, změknou natolik, že je necítíme. Z odpadu na plátně můžeme vyrobit víno nebo ho zamrazit a používat pro přípravu čaje.
Šípkovojablečný džem
Zralé umyté šípky (mohou být i promrzlé a změklé) smícháme v poměru 1 : 1 s očištěnými a nakrájenými jablky a přidáme i pár voňavých hřebíčků. Vše rozvaříme na kaši, prolisujeme v pasírovacím mlýnku a sterilujeme ve sklenicích. Různým poměrem sladkých šípků a nakyslých jablek získáme sladkost i bez přídavku cukru.
„Rozvar“ z růžových plátků
Okvětní plátky z voňavých červených růží zalijeme trochou zahuštěného hroznového sirupu, vše rozvaříme do hustší konzistence a rozmixujeme. V pohárech sterilujeme.
Šípkovou pomazánku používáme na slepování koláčků z máslového těsta, jako náplně do piškotových a jiných zákusků, na natírání palačinek nebo jako polotovar do omáček, tvarohu či jogurtu.
Šípkové bonbony
Šípkovou dřeň smícháme s jablečnou (nebo s jinou) ovocnou dření v poměru 4 : 1, přimícháme 1/3 mletých ořechů (podle množství dřeně) a 1 lžičku mletých voňavých hřebíčků. Směs natřeme na pečicí papír na plechu na pečení a sušíme v pootevřené troubě při teplotě asi 80 °C. Usušený výrobek rozkrájíme na čtverečky, uložíme v uzavřené sklenici nebo je po jednom zabalíme.
Vánoční punč pro děti i dospělé
Smícháme 20 g očištěných šípků, 15 g nakrájeného jablka, 35 g meduňky, 10 g celé skořice, 4 g pokrájené pomerančové kůry, 3 g pokrájené citronové kůry, 3 g hřebíčku a po 2 g anýzu a badyánu. Směs povaříme v 1 l vody (nebo vína), ochutíme rybízovým nebo malinovým sirupem a ještě chvíli zahříváme pod bodem varu. Podáváme horké.
Šípková polévka
400 ml mléka prohřejeme a za míchání přilijeme 200 ml smetany, ve které jsme rozmíchali 20 g vanilkového pudinku, 30 g cukru a 1/2 sáčku vanilkového cukru. Vše povaříme a necháme vychladnout. Vmícháme 2 žloutky, 4 lžíce šípkového protlaku a hrst sekaných opražených mandlí. Podáváme studené nebo jako pudink k dukátovým buchtám.
Tvarohová šípková pomazánka
Jemný tvaroh smícháme se šípkovým protlakem, ochutíme trochou citronové šťávy a strouhanou citronovou kůrou, přidáme namočené rozinky a na kostičky nakrájená jablka. Je to výborná nádivka do palačinek, které ještě můžeme posypat mletými ořechy.
Šípková omáčka ke zvěřině
1/8 l kyselejšího bílého vína (například ryzlinku) uvaříme spolu s 2 voňavými hřebíčky a 1 lžičkou cukru, přidáme 2 lžíce šípkového protlaku a 2 lžíce rajčatového protlaku, ochutíme citronovou šťávou, solí, pepřem, zalijeme 1/8 l smetany a povaříme. Podáváme k pečené zvěřině.
Růžové bowle
Hrst voňavých růžových okvětních plátků nadrtíme spolu s 5 lžícemi cukru a dáme na 20 minut do chladu. Pak přilijeme 0,5 l bílého vína a necháme 2 hodiny stát. Odstraníme plátky, přelijeme do nádoby na bowle a zalijeme 1 l vychlazeného růžového vína. Těsně před podáváním dolijeme 1 lahví vychlazeného sektu nebo sodovky. Nakonec navrch položíme 3 nebo 4 umyté čerstvé růžové květy.
Šípková omáčka
Z 2,5 lžíce másla a 2 lžic mouky uděláme světlou jíšku, zalijeme 5 dl vody, promícháme, přidáme 3 lžíce šípkového protlaku, 1 lžičku cukru, 0,5 lžičky strouhané citronové kůry, 2 hřebíčky a sůl a 20 minut povaříme. Přidáme 1,5 dl červeného vína, necháme vyvařit alkohol a nakonec přidáme 1 lžičku citronové šťávy.
Šípkový kompot
Šípky zbavíme semen a chloupků a ve sklenici zalijeme šťávou z hroznů nebo jablek, případně jejich směsí. Sterilujeme při 90 °C přibližně 30 minut.
Růžový med
Hrst čerstvých, tmavě červených růžových okvětních plátků zamícháme do 500 g polotekutého medu a necháme 4 dny odstát. Používáme na natírání chleba s máslem (i s růžovými okvětními lístky) nebo na slazení čaje.
Růžový čaj
Slouží k uklidnění srdce a nervů, odbourání stresu a získání celkové pohody? Pomáhá při průjmech, poruchách spánku i žaludečních a menstruačních křečích. Příprava: 2 g okvětních plátků (asi 1 lžička) zalijeme 200 ml vroucí vody, necháme 7 minut louhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme 3krát denně po jídle.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock