Sněhový dort Pavlova
Budete potřebovat
- 5 středně velkých vajíček (jen bílky)
- 150 g moučkového cukru
- 250 g jogurtu
- kůru z jednoho pomeranče
- kapku mandlového extraktu
- špetku skořice
Na ozdobení
- 200 g drobného ovoce
- mandlové lupínky, čokoládu apod.
Troubu předehřejeme na 120 °C a plech vyložíme papírem na pečení. Vaječné bílky v čisté a vychlazené skleněné míse vyšleháme, dokud se nezačnou tvořit první špičky. Postupně po lžičkách za stálého šlehání přidáváme cukr, dokud sníh není hladký, lesklý a nedrží tvar. Pomocí velké lžíce naskládáme sníh na plech do tvaru věnečku.
Pečeme třicet minut, potom snížíme teplotu na 110 °C a pečeme ještě hodinu a půl. Vypneme troubu, pootevřeme dvířka a necháme upečený dort v troubě postupně vychladnout. Polevu připravíme až těsně před podáváním.
Tradičně je dort Pavlova podáván se šlehačkou, ale když ji nahradíme jogurtem, získáme méně kalorickou, zdravější verzi. Jogurt ochutíme nastrouhanou pomerančovou kůrou, mandlovým extraktem a skořicí.
Podle potřeby přidáme pomerančovou šťávu, je-li jogurt příliš hustý, a osladíme medem. Těsně před podáváním navrstvíme na dort ochucený jogurt a ozdobíme ho ovocem, mandlovými lupínky či větvičkou rozmarýnu.
Florentýnky plné ovoce
Namíchat ingredience ve správném poměru, aby koláčky nebyly po upečení tvrdé, není vždy jednoduché. Tento recept je ověřený.
Budete potřebovat
- 80 g nasekaných vlašských ořechů
- 80 g nasekaných mandlí
- 90 g másla
- 160 g krystalového cukru
- 160 g kandovaného nebo sušeného ovoce
- 50 cl javorového sirupu
- 1 kelímek šlehačkové smetany
- 120 g polohrubé mouky
- 100 g tmavé čokolády na vaření
- 100 g bílé čokolády
Upečte rovnou dvojnásobnou dávku. Tyto florentýnky totiž mizí ze stolu závratnou rychlostí.
Kandované ovoce nasekáme nadrobno, přidáme ořechy, mandle, cukr a prosetou mouku. Do vodní lázně dáme nádobu s máslem, se smetanou, sirupem a mícháme, dokud se nezačnou tvořit bublinky. Přidáme ovoce s moukou a cukrem a za stálého míchání povaříme 4 až 5 minut. Vzniklou směs odstavíme a necháme vychladnout.
Následně mokrou lžící nabíráme kousky těsta, vkládáme je na plech vystlaný papírem na pečení a tvarujeme středně velká kolečka. Plný plech koleček dáme péci do předehřáté trouby asi na 15 minut.
Když vychladnou, můžeme je polít z jedné strany roztopenou tmavou čokoládou, vidličkou do nich udělat vlnky a po ztuhnutí obrátit a polít tímtéž způsobem bílou čokoládou. Chceme-li, aby se poleva pěkně leskla, přidáme do roztopené čokolády lžíci oleje.
Nadýchané koláčky svaté Lucie
Na těsto budete potřebovat
- 250 ml mléka
- 1 čajovou lžičku šafránu
- 50 g másla
- 500 g bílé chlebové mouky
- 1 lžičku soli
- 7 g sušeného droždí
- 50 g cukru
- 100 g měkkého tvarohu
- olej na vymazání
- 1 žloutek
- rozinky
Na mírném ohni zahřejeme mléko, ne až do varu. Odstavíme, přidáme šafrán a necháme vylouhovat. Ve větší míse smícháme mouku, cukr a droždí. Přidáme mléko vychlazené na teplotu „teplého čaje“, sůl a tvaroh.
Mícháme, dokud se nepřestane lepit na stěny mísy, potom vyklopíme na desku a mícháme ještě pět až šest minut. Zakryjeme čistou utěrkou a na teplém místě bez průvanu necháme kynout hodinu až hodinu a půl. Vykynuté těsto rozdělíme na dvanáct částí.
Každou vyválíme na asi třiceticentimetrovou „nudličku“ a vytvarujeme do písmene S se spirálkou na obou koncích. K tradičním tvarům patří též osmičky, křížky (ze dvou osmiček) nebo jednoduchá zvířátka.
Vytvarované koláčky zakryjeme čistou utěrkou nebo naolejovanou fólií a necháme znovu kynout asi pětačtyřicet minut. Před pečením rozehřejeme troubu na 200 °C. Koláčky natřeme rozšlehaným žloutkem a ozdobíme rozinkami. Pečeme 12 až 15 minut, do zlatova.
Recept na zdravé perníčky
Budete potřebovat
- 100 g mouky
- 50 g mletých ovesných vloček
- 50 g mletých mandlí
- 1 čajovou lžičku prášku na pečení
- 4 čajové lžičky perníkového koření
- štipka soli
- 1 čajovou lžičku pomerančové kůry
- 1 lžícy mletých lněných semínek
- 80 g agáve sirupu
- 120 g mandlového másla
- 60 ml rostlinného mléka
Na začátku smíchejte lněná semínka s jednou malou lžíci vody a nechte delší dobu odstát. Semínka vytvoří směs gelové konzistence, kterou se často ve zdravějších variantách pečení nahrazuje vajíčko. Jako další vložte všechny suché ingredience (mouka, ovesné vločky, mandle, prášek na pečení, koření, sůl a pomerančová kůra) do velké mísy a dobře smíchejte.
V malém hrnci na středním ohni rozpusťte mandlové máslo a agáve sirup a přidejte k suchým ingrediencím. Do mísy přidejte vzniklou směs, lněná semínka s vodou a rostlinné mléko, všechno dobře promíchejte, aby vzniklo těsto. Těsto následně vložte do potravinářské fólie a dejte na 30 minut do chladničky.
Mezitím předehřejte troubu na 180 °C. Po vyndání těsta z chladničky ho rozválejte, aby bylo silné přibližně 1 cm. Pomocí formiček perníčky vykrojte a položte na plech vyložený pečicím papírem. V troubě je pečte přibližně 10 minut, přičemž je během pečení občas zkontrolujte.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů