1 Rozpočet s rezervou
Nepodceňte výši reálných nezbytných výdajů a rozpočet sestavte s rezervou minimálně ve výši 10 až 15 %.
2 Průzkum a reference
Levné obklady, nekvalitní nábytek či podezřele nízká cenová nabídka na práce nemusí přinést kýžený výsledek. Právě naopak. Vsaďte proto na ověřenou a kvalitní firmu se zkušenostmi.
3 Plán má cenu zlata
Renomované firmy mají termíny na práce dohodnuté dlouho dopředu a na obklady a sanitu se také někdy čeká. Ptejte se proto na dodací lhůty a nezapomeňte na písemné smlouvy a objednávky.
4 Přechodný domov
Bez koupelny a toalety se nedá fungovat. Na období rekonstrukce si proto zajistěte náhradní ubytování, kde můžete zůstat, i pokud se práce o několik dní zpozdí.
5 Hlavně přesně
Je nezbytné přesně vyměřit a okótovat místa, kudy vede elektřina, kanalizace a vodovodní potrubí, aby mohli řemeslníci bez problémů pracovat.
6 Dveře a podlahy
V návrhu zakreslete dveře i směr otevírání, aby se nestalo, že nebudete moci třeba kvůli umyvadlu otevřít dveře dokořán. Včas si rozmyslete, jakou budete mít v koupelně podlahu a jaká bude její výška.
7 Jen to, co potřebuji
Nábytek a sanita v koupelně mají být přizpůsobeny dispozici, rozměru místnosti a počtu osob, které je používají.
Sanita by měla být umístěna tak, aby délka všech instalací vedoucích od instalačního jádra nebo hlavních stoupaček byla co nejmenší.
Tip na článek: Koupelna plná světla
8 S nebo bez
Hlavně v bytech, kde je koupelna malá, přistupují majitelé ke spojení s toaletou. Jediná rada v tomto případě zní – pokud je vás doma více, ponechte toaletu z praktických důvodů oddělenou.
9 Pod lampou
Pokud nemáte v koupelně okno, dejte přednost teplému bílému světlu – v místnosti bez přirozeného slunečního světla bude působit přirozeněji. V koupelně by měly být minimálně dva světelné zdroje – jeden centrální na stropě, druhý nad zrcadlem.
10 Větrání
V koupelně a v toaletě je větrání nezbytné. V opačném případě se v nich drží plíseň a zápach. Pokud máte okno, je po problému, jinak však myslete na ventilátor, nebo podomítkové splachování s odvětráváním na toaletě.
Typy baterií
Nejčastěji se setkáte se stojánkovou, stěnovými, které mohou být i podomítkové, nebo u volně stojících van umístěny na okraji vany. V oblibě jsou pákové baterie nebo termostatické, které mísí teplou vodu se studenou, podle toho, jakou si nastavíte teplotu. Dalším typem jsou bezdotykové baterie, které fungují na principu senzorového snímání. Široké jsou také možnosti povrchových úprav.
Text: redakce
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů