Pokud jste si objednali nové jarní cibuloviny včas, dodávku můžete očekávat v polovině září. Nejlépe uděláte, když je hned zasadíte do země. Při výsadbě platí pravidlo: vysazujte je do takové hloubky, která se rovná dvojnásobku jejich výšky.
1 Cibuloviny v záhoně
Vyniknou jednotlivě i ve skupinkách. Ve vlhčí a těžší půdě pod cibulky tulipánů, lilií a jiných druhů citlivých na vlhkost nasypte na dno výsadbové jamky dva až pět centimetrů silnou vrstvu hrubého písku. Cibulky saďte vždy kořínky směrem dolů. Ve skupinové výsadbě by se cibulky neměly dotýkat.
2 Výsadba v trávníku
Můžete je sadit jednotlivě nebo ve skupinkách. Do potřebné hloubky vyberte vysazovačem kus trávníku, odložte ho bokem, dno jámy zkypřete, vložte cibulku, zasypte malou vrstvou kompostu, vyřezaný kus trávníku položte nazpět a zavlažte. Do trávníku se obvykle sadí šafrány, talovín, sněženky, snědek, ladoňka.
Tip na článek: Jak zasadit cibule do trávníku (video)
3 Výsadba do květináče systémem „lasagne“
Zabezpečíte si jím efekt dlouhého kvetení raných i pozdních cibulovin vysazených v květináči v několika vrstvách nad sebou. Po drenáži nasypte do nádoby osm centimetrů substrátu a vysazujte postupně cibulky – větší níž (narcisy, tulipány), menší výš (šafrány, hyacinty).
Náš tip: Před hraboši ochráníte cibulky tak, že je zasadíte do výsadbové jámy ve speciálních košících. Hrabošům nejvíce chutnají tulipánové cibulky.
Text: redakce, Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů