Stavební materiál
Pokud plánujete stavět vyvýšený záhon, můžete si vybrat z různých materiálů. Na zvýšené stěny záhonu se obvykle používají silné dřevěné fošny, které stačí upevnit pomocí vrutů do dřeva z vnější strany o čtyři rohové hranoly. Když použijete tenčí desky, boční stěny z vnější strany stabilizujte dalšími dřevěnými svislými hranoly. Ideální dřevo na stavbu takového záhonu je například dub nebo smrk, které je třeba ošetřit proti povětrnostním vlivům a hnilobě.
Výborným stavebním materiálem na vyvýšené záhony je také kámen. Je zcela odolný proti vnějším vlivům, hnilobě a má relativně dobré tepelněizolační vlastnosti. Důležité je mít dobrý betonový základ. Jestli jste nikdy nezdili svépomocí, namísto kamene můžete stěny záhonů vybudovat z cihel nebo betonových dílců, které mají pravidelný tvar.
Jako stavební materiál na vyvýšené záhony je možné použít i kov. Vhodné jsou například panely z pozinkovaného vlnitého plechu, které jsou přišroubované ke čtyřem dřevěným rohovým sloupkům. Vlnový profil zajišťuje dobré vyztužení, aby se panely neohýbaly ani při vysokém tlaku zeminy. Nevýhodou tohoto materiálu však je, že velmi dobře vede teplo i chlad, proto se proces rozkládání materiálu může v chladnějších měsících oddálit.
U každé konstrukce vyvýšeného záhonu je potřeba zvážit dva důležité detaily. Vnitřní stěny byste měli vystlat nopovou fólií, aby nepřicházely do přímého kontaktu s rozkládající se výplní. Platí to zejména pro vyvýšené záhony ze dřeva, avšak u kamenných stěn je výstelka stejně důležitá. Fólie zabraňuje pronikání vlhkosti skrz kámen, což dělá záhon nevzhledným. Druhým důležitým opatřením je králičí pletivo, které se před osazením stěn rozprostře po celé ploše podlahy záhonu. Působí jako ochrana proti hrabošům a zabraňuje malým hlodavcům, aby si ve spodních, volných vrstvách vytvářeli nory a okusovali vaši zeleninu.
Kam ho umístit
Správné umístění vyvýšených záhonů a jejich poloha závisí na tom, zda jde o užitkový záhon, nebo jen o okrasný. Užitkový záhon, který je určený hlavně na pěstování zeleniny a bylinek, musí být umístěný na celodenním plném slunci, svojí delší osou ve směru sever-jih. Pro teplomilnější rostliny je vhodnější, pokud je přisazený k jižní stěně budovy.
Vyvýšený záhon by měl být v zahradě umístěný na nezpevněné půdě, aby do něj měli volný přístup užiteční půdní živočichové a aby se přebytečná dešťová a závlahová voda mohla vsakovat do půdy, a naopak, aby během sucha záhon mohl čerpat vláhu z podloží. Výjimkou může být umístění zvýšeného terasového záhonu na svahu nebo na betonovém či dlážděném podloží – to se týká zejména komunitních městských zahrad, přičemž takové záhony vyžadují důslednější zavlažování.
Výsadba záhonu
Při výsadbě vyvýšeného záhonu byste měli pamatovat na několik věcí. V něm v zásadě roste většina zeleniny dobře, ale je dobré, pokud se některým druhům vyhnete, jako například dýním, rebarboře či cuketám. Bohaté výnosy poskytují hlavně smíšené plodiny, například když pěstujete okurky s koprem nebo mrkev s cibulí.
Dobré je, když si zeleninu rozdělíte do několika skupin, tím si podstatně zjednodušíte osevní a pěstitelský postup. Zeleniny si rozdělte hlavně podle náročnosti na obsah živin v půdě. Hned první rok, nejlépe po podzimním organickém doplnění substrátu a vyhnojení vrchní vrstvy kompostem, vysaďte zeleninu náročnou na živiny. Zeleninu méně náročnou na živiny až v následujících letech.
Doplnění zeminy a závlaha
Zbytky rostlin uvnitř vyvýšeného záhonu pomalu hnijí, a půda tak přirozeně klesá. Z tohoto důvodu je třeba, v případě potřeby, před každou novou výsadbou záhonu do něho doplnit kompost. Po pěti až šesti letech byste měli výplň záhonu úplně vyměnit. Existující organický materiál se už úplně rozložil a uvolnil téměř všechny svoje živiny pěstovaným plodinám. Starou půdu – kompost však můžete ještě použít jako výborné hnojivo pro zlepšení půdy v trvalkovém záhonu a vysoký záhon založit znovu.
Rostliny ve vysokých záhonech mají vyšší spotřebu vody a také z povrchu se voda odpařuje intenzivněji, proto nezapomínejte na správnou a včasnou zálivku podmokem. Ideálně odstátou vodou, protože studená vody způsobuje rostlinám růstový šok, což se může odrazit i na nižší úrodě. Na zavlažování podmokem můžete využít plastové drenážní trubky uložené v pěstitelské vrstvě půdy nebo kapkovou závlahu. Takové zavlažování je efektivnější. Zabraňuje vzniku přísušku a tím, že nezmáčí povrch rostlin, předchází rozvoji a šíření houbových chorob.
Výhody vyvýšeného záhonu
- K záhonu je snadný přístup ze všech stran, při obrábění půdy se nemusíte tolik ohýbat.
- Rostlinky ve vyvýšeném záhonu nejsou citlivé na přízemní mrazíky, stěny záhon prohřívají.
- Rostlinky jsou chráněné před hraboši, krtky a jinými škůdci.
- V zimě substrát dokonale promrzne a mráz zlikviduje značnou část zárodků chorob i rozmnožených škůdců.
- Díky výšce záhonu se k rostlinkám nedostane tolik plevele.
GALERIE
Text: Jana Komadelová
Foto: Isifa/shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů