1 Moud (Plectranthus coleoides)
Rychle rostoucí příjemně aromatická letnička je zajímavá svými panašovanými listy. Vyniká dlouhými převislými výhonky a vytváří bohatě olistěné převisy, květy jsou málo výrazné. Má schopnost odpuzovat dotěrný hmyz, hlavně mouchy a komáry, což může být u altánků prospěšné. Předpěstované sazenice se dají koupit až do začátku léta.
Potřebuje: slunné a teplé místo, dostatek vláhy a pravidelné přihnojování; rostlina citlivě reaguje na přemokření; na stinném místě se jí nedaří.
Uplatnění: závěsné nádoby, ať už samostatně, nebo spolu s jinými letničkami, větší nádoby s kombinovanými výsadbami.
Kromě kvetoucích rostlin můžeme k altánkům vybrat i zeleň, která poutá zajímavými listy.
2 Surfínie (Petunia hybrid)
Bohatě kvetoucí a nenáročná letnička s bujnějším převislým vzrůstem. Vynikne samostatně i v kombinaci s jinými rostlinami, například s těmi, které jsou okrasné listem. Kvete během celého léta a může být ozdobou altánků, například jejich přední strany u vstupu, a to až do podzimu. Květy mohou být různých barev, nejčastěji jsou fialové nebo růžové.
Potřebuje: slunce, ideálně jižní stranu, teplo, speciální substrát i hnojivo s obsahem železa, průběžně je vhodné odstraňovat odkvetlé květy.
Uplatnění: závěsné nádoby, ať už samostatně, nebo v kombinaci s jinými letničkami, větší nádoby a kombinované výsadby.
3 Plamének (Clematis viticella)
Každoročně bohatě kvetoucí druh plaménku, který má množství hezkých kultivarů. Kvete od června do začátku podzimu, květy jsou nejčastěji fialové nebo purpurové, oproti klasickým plaménkům jsou menší a je jich víc. Rostlina vyniká bujnějším růstem, je bohatě olistěná a odolná proti chorobám. Zakrátko hezky obroste stěny nebo sloupy altánku.
Potřebuje: slunné místo, dostatek vláhy, výživnou půdu; místo, odkud plamének vyrůstá, by mělo být zastíněné; potřebný je každoroční předjarní řez.
Uplatnění: vytvoření porostu na alespoň jedné ze stěn altánku.
4 Stará zahradní růže (Rosa ‘Rose de Resht’)
Vzpřímená rychle rostoucí sadová růže, která přinese do okolí altánku nejen nádherné růžové a plné květy, ale i mimořádně příjemnou vůni. Dorůstá do výšky asi 1,2 m a šířky 1 m. Kvete od června do podzimu, a čím je rostlina starší, tím bohatěji kvete.
Potřebuje: slunné a teplejší místo, propustnou a výživnou půdu; potřebné je pravidelné odstraňování odkvetlých květů a zálivka přímo ke kořenům.
Uplatnění: záhony před altánky, v kombinaci s jinými, spíše nižšími trvalkami; uplatní se v tradičních i moderních zahradách.
5 Levandule (Lavandula officinalis)
Oblíbené aromatické nízké keře. Začátkem léta je zdobí fialová, růžová nebo bílá soukvětí, později stříbřité listy. Levandule může být ideálním zprostředkovatelem originální zahradní aromaterapie. Nejlepší je, pokud je společně vysazeno několik rostlin, účinek bude potom intenzivnější. Starší a pravidelně stříhané rostliny kvetou velmi bohatě.
Potřebuje: slunné a teplé místo, propustnou a málo výživnou půdu; v polostínu ani stínu se levanduli nedaří; nevyhovuje jí ani blízkost často zavlažovaného trávníku; důležitý je každoroční raný jarní řez a také řez po odkvetení.
Uplatnění: záhony před altánky, větší, nejlépe terakotové nádoby, olemování chodníků vedoucích k altánkům.
6 Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
Méně náročný a krásně kvetoucí druh hortenzie. Soukvětí mohou být podle kultivaru buď bílá, nebo jemně růžová a rostlinu zdobí během celého léta. Rostlina roste rychle, vytváří asi 1,5 m vysoké bohatě olistěné keře, přičemž potom už není třeba k altánkům sadit žádné jiné rostliny. Hezky rozrostlá hortenzie má totiž dominantnější charakter.
Potřebuje: polostín, ale na rozdíl od běžných hortenzií toleruje i víc slunce; ideální je vlhčí půda se silnějším mulčem, který brání vysychání vrchní vrstvy půdy.
Uplatnění: záhony před altánky.
Galerie
Jak rostliny vybrat
- Rostliny k altánkům můžeme vysazovat během celého jara a ještě i začátkem léta. Rostliny by měly být s kořenovým balem, po výsadbě je důkladně zavlažíme.
- Ideální je řídit se pravidlem, že pokud se na altánek díváme jen z jedné strany a z té k němu budeme i přicházet, tak vyšší druhy soustředíme do pozadí a nižší do popředí.
- Nevybíráme příliš bujně rostoucí druhy, není cílem, aby se altánek úplně ztratil v bujné zeleni.
- Vybíráme hlavně v létě kvetoucí druhy, ideálně s delším obdobím kvetení a s voňavými květy, případně aromatickými listy.
- Mnohé druhy v létě kvetoucích rostlin lákají motýly a z altánku je lze pozorovat. Nemělo by jít o rostliny, které jsou náchylné na napadení chorobami a škůdci, v blízkosti altánků totiž není vhodné používat často chemické postřiky.
- Při výsadbě dbejme na to, aby nám časem rostliny svými výhonky nepřekážely při vstupu do prostoru altánku. Okolí altánku by se nemělo nést ve znamení velkého množství různých rostlin.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů