Doporučené rozestupy, ale i vyštipování zálistků u kolíkových odrůd zabezpečí, že mezi rostlinami bude dobře proudit vzduch a nebude se mezi nimi udržovat vyšší vzdušná vlhkost. Ta je totiž živnou půdou pro houbová onemocnění. Dobrou prevencí je i kapková zálivka či zálivka podmokem, vyhýbáme se zmáčení listů. Porost také průběžně sledujeme a v případě potřeby zasáhneme co nejdříve, ať už mechanicky, chemicky, nebo biologicky. Samozřejmě je vždy dobré vědět, o jakou poruchu, chorobu nebo škůdce jde, aby byl zásah účinný.
1 Proč černají špičky plodů?
Černání špiček plodů není choroba v pravém smyslu slova. Jde o poruchu ve výživě. Buď je v půdě nedostatek vápníku, nebo je z nějakého důvodu nepřístupný rostlině, například pro nepravidelnou zálivku, vysoké teploty či příliš rychlý růst. Černající plody obereme, aby se nestaly vstupní branou pro infekci. Listy rajčat postříkáme listovým hnojivem s obsahem vápníku, například přípravky Harmonie – Vápník, Wuchsal Kalcium. Méně účinnou alternativou je na půdu kolem rostlin nasypat polévkovou lžíci páleného nebo hašeného vápna a zalít.
2 Jak zabránit praskání rajčat?
V období veder a sucha se na plodech tvoří tvrdší slupka. Pokud následuje několik deštivých dnů, rostliny přijímají více vody a ukládají ji do svých pletiv. Tlak přibývající vody tvrdá slupka neustojí a praskne. Stát se to může i při nepravidelné zálivce, když například jdeme na několik dní pryč, vrátíme se a porost vydatně zalijeme. Prasklé plody obereme, zralé zkonzumujeme, nezralé vyhodíme. Prasklé místo je totiž jako otevřená rána, která se může rychle infikovat.
3 Proč schnou listy a rostlina odumírá?
Rychle postupující hnědnutí listů, stonků a plodů má obvykle na svědomí obávaná houbová choroba plíseň bramborová (Phytophthora infestans). Obvykle se vyskytuje po deštivých dnech. Jedinou záchranou je postřik po objevení se prvních příznaků, kdy jsou na rostlině pouze malé skvrny, například přípravky Ortiva, Ridomil, Dithane M 45, Kocide 2000. Pokud se toto onemocnění opakuje, sáhneme po odrůdách rezistentních vůči této chorobě, které vznikly postupně šlechtěním. Jsou jimi například Crimson Crush F1 nebo Coctail Crush F1. Odolnost není absolutní, poškodí se cca 10 % plochy listů, avšak dále se nešíří. Rostlina vegetuje, roste a plodí.
4 Proč je na plodech žlutý „límec“?
Tvorbu žlutého či oranžového „límce“ kolem stopky lze pozorovat hlavně při déletrvajících vysokých teplotách, a i to ne u všech odrůd. Některé z nich jsou na to vysloveně náchylné. Rajče zůstává v těchto místech tvrdé, proto tuto část při zpracování odkrojíme a vyhodíme. Pokud předpovídají vedra na několik dnů dopředu, řešením je rajčata obrat o něco dříve, než úplně zčervenají a dozrají, nechat je dozrát rozložená v bedničce ve světlém stínu.
5 Co znamenají drobné skvrny na listech?
Drobné hnědé skvrny, zpočátku vodnaté, potom suché, kolem nichž se šíří žlutá barva, způsobuje houba Septoria lycopersici. Podle ní se nemoc jmenuje septoriová skvrnitost. Skvrny se postupně zvětšují, až listy odumírají a opadávají. Houba napadá i stonky a stopky květů, plody však zůstávají zdravé. Postupu choroby můžeme zabránit postřiky, například přípravky Champion 50 WP, Kuprikol 250 SC, Dithane M45.
6 Proč jsou na listech bledé skvrny?
Příčinou bledých skvrn na listech a přidružených deformací v růstu jsou často viry. Přenášejí je obvykle mšice a vyskytují se na mnoha druzích rostlin včetně plevelů. Rostliny postižené viry se nedají léčit, nejlepší je zlikvidovat je, jinak je mšice nebo i my sami, například nůžkami, rozneseme na zdravé rostliny.
7 Co znamenají svinuté listy?
Když se listy rajčat začnou stáčet, zkontrolujeme výskyt škůdců. Pokud žádného nezjistíme a listy jsou pouze svinuté, jinak vypadají zdravé, nejde ani o chorobu. Tento problém hlásí pěstitelé v posledních letech stále častěji, kdy je teplo a sucho během léta stále úpornější. Svinutím listů se rostliny brání nadměrnému vypařování, případně i nadbytku slunečního záření. Tento problém částečně odstraní pravidelná a vydatná zálivka. Pokud pěstujeme keříkové odrůdy, v nejslunečnějších týdnech pomůže i provizorní „střecha“ z bělené netkané textilie, napnutá na zatlučených kolících.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Dobrasemena.cz, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů