Dřín krvavý ’Midwinter Fire‘ (Cornus sanguinea)
Jeho nevýrazná květenství vás zřejmě moc nezaujmou, krása tohoto vzdušného keře spočívá v pestrých výhonech. V tomto případě se mladé výhony barví do žlutooranžových tónů. Dříny dříve nazývané svídy mají jen minimální nároky na stanoviště.
Výška: 2 m
Dřín výběžkatý ’Flaviramea‘ (Cornus stolonifera)
Hráškově zelené výhony jsou největší ozdobou keře, který poroste dobře na slunci i v polostínu a který si poradí i se suchem i méně kvalitní půdou. Nejvíce vynikne ve skupině. Výraznou barvu si zachovávají jen mladé výhony, staré barvu postupně ztrácejí.
Výška: 3 m
Javor šedý (Acer griseum)
Středně vzrůstný opadavý strom s průměrem koruny okolo čtyř metrů se hodí i do středně velké zahrady. Na tomto javoru zaujme především medově zbarvená odlupčivá borka. Spolehlivě mrazuvzdorný, na slunce a do kvalitní půdy. Roste velmi pomalu.
Výška: 7 m
Javor Davidův (Acer davidii)
Další zástupce javorů s okrasnou borkou, který se navíc pochlubí i purpurově červeným zbarvením listů na podzim. Jeho největší „ozdobou“ je opět borka, kterou doplňují světlé znaky. Potřebuje kyselou půdu bohatou na rašelinu a slunce nebo lehký polostín.
Výška: 15 m
Třešeň tibetská (Prunus serrula)
Ačkoliv tato třešeň obalí v dubnu a květnu bílé květy, nebudou to zřejmě ony, co vás na této dřevině zaujme. Už z dálky je totiž dobře viditelná sytě červená lesklá borka, která z tohoto stromu dělá perfektní solitér. Často je to dekorativní vícekmen. Poroste nejlépe na slunci v dobře propustné půdě.
Výška: 12 m
Platan javorolistý (Platanus acerifolia)
Pokud si pořídíte na svou zahradu platan, počítejte s tím, že to bude jednou opravdu velký strom, který navíc rychle roste. Šířka koruny mnohdy dosahuje i 20 m, takže se určitě nejedná o strom do malé zahrady. Borka platanu je zelenošedá a odlupuje se v typických deskách.
Výška: 25 m
Bříza černá (Betula nigra)
Severoamerický druh břízy zdobí světlá, medově hnědá odlupčivá borka, která vytváří efekt hrubého povrchu kmene. Vyžaduje plné slunce a kvalitní živnou půdu, která může být i silně kyselá. Díky výraznému vzhledu to bude vždy zajímavý solitér nejen do trávníku.
Výška: 20 m
Galerie
Jak se starat o okrasné keře
- Většina dřevin, které uvádíme v přehledu, je na stanoviště poměrně nenáročná, žádná z nich ale neporoste dobře v mokré půdě. Zemina by měla být naopak dobře propustná. Při výsadbě rostlinám dopřejte přídavek rozloženého kompostu, který jim zaručí dobrý start.
- Kaliny, zimokvět, zimolez i abéliovník jsou na řez nenáročné, mahonii můžete po letech řezem i razantně zmladit. Naopak opravdu opatrní buďte při péči o jasmín, řezem odstraňujte spíše mrazem poškozené výhony, jinak nechte rostlině volnost.
- Péči o rostliny výrazně zjednodušíte mulčováním povrchu půdy kůrou, štěpkou nebo štěrkem.
Do skupin i jako krásný solitér
- Pozice solitéru bude nejlépe sedět hlavně vzrůstným stromům s dekorativní borkou.
- Dobrou volbou budou ale také do trvalkových záhonů, sem raději volte stromy s menší výškou, jako je javor šedý.
- Dříny s dekorativními výhony vypadají během léta poměrně nenápadně, protože v této době kryjí barevné výhony zelené listy. Hra barev se rozehraje až po jejich opadu. Abyste ale jejich sytou barvu udrželi, je nutné keře každý rok prořezat a odstranit nejstarší větve, které pak nahradí mladé výhony.
Text: Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů