Zahrada

8 trvalek, kterými si můžete zkrášlit podzim

Hledáte na svou zahradu trvalky, které kvetou i během podzimu? Ačkoli je už hlavní sezona květin za námi, přesto je stále z čeho vybírat.

podzimní zahrada s trvalkami

Podzim je ve znamení hlavně teplých barev, ve volné přírodě se předhání hlavně odstíny zlaté, ale na zahradě se často setkáte také s oranžovou a červenou. Všimli jste si ale, jak zvláštně nostalgickou náladu vytvářejí trvalky s barvou květů ve studených barvách? Taková bílá, modrá nebo starorůžová v zahradě určitě nesmí chybět. Pro podzimně laděnou zahradu udělají kromě trvalek skvělou službu také okrasné trávy, tak na ně nezapomeňte.

Některé z těchto rostlin navíc potěší i dekorativními semeníky, které se rozvinou do největší krásy i během zimy.

1 Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Tato severoamerická trvalka se u nás nejvíce uplatňuje jako léčivka podporující imunitu a jako trvalka krášlí hlavně prérijní výsadby nenáročné na zálivku. Vyžaduje plné slunce a dobře propustnou půdu. Některé její kultivary se mohou pochlubit i svérázným tvarem květenství, které se v mnohém liší od původního druhu. Barva květů se pohybuje od čistě bílé, přes krémovou, meruňkovou, sytě oranžovou až po fialovou a karmínovou. Semeníky jsou atraktivní i během zimy.

růžová třapatka nachová

v × š: 50 × 30 cm
doba květu: červenec až září

2 Rozchodník (Sedum spectabile)

Rozchodník řadíme mezi trvalky sukulentního charakteru. Skvěle si tedy poradí i s letním přísuškem. Nedostatek vody rozhodně není na překážku, rostlina by mnohem hůře snášela dlouhodobé zamokření. Na trhu jsou k dostání odrůdy s květy světle růžovými až karmínovými. Zajímavě působí také odrůdy s purpurovými listy. Rozchodníkem uděláte radost také opylovačům, nejvíce totiž jeho květy vyhledávají motýli a čmeláci.

růžový rozchodník

v × š: 40 × 40 cm
doba květu: srpen až listopad

Tip na článek: Rozchodník: Nenáročná a dlouhověká ozdoba záhonů i květináčů

3 Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Těžko byste našli trvalku, která kvete v tolika sytých barevných tónech a zároveň tak omamně voní. Vůně plamenky může být pro někoho až nepříjemná, každopádně na noční motýly působí opravdu mámivě. Plamenky jsou silně prošlechtěny a můžete je pěstovat v kultivarech s květy jedno- i vícebarvenými. Barvy se pohybují od čistě bílé přes růžovou, fialovou až po temně karmínovou. Plamenky mají rády kvalitní zahradní zeminu dostatečně zásobenou vodou a živinami, v chudé a suché půdě příliš neprospívají. Květy milují opylovači a dlouho vydrží také v řezaném stavu. Dobře se množí oddělky na jaře.

fialova plamenka latnatá

v × š: 50 × 40 cm
doba květu: červenec až září (začátek října)

4 Listopadka (Chrysanthemum sp.)

Je poměrně těžké u tohoto druhu jednoznačně určit výšku, v prodeji se totiž objevují rostliny kulovitého tvaru ošetřené retardanty růstu. Pokud si ale rostlinu na konci sezony zasadíte do záhonu a ona přezimuje, v dalším roce vyroste o mnoho vyšší a rozkladitější. Vykvétá v době, kdy teploty trvale klesnou a kvete prakticky až do prvních mrazů. Nejlépe se jí daří na slunci či v polostínu a vyžaduje kvalitní půdu a častou zálivku.

růžová listopadka

v × š: 60 × 50 cm
doba květu: září až listopad

5 Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Severoamerická kráska u nás zdomácněla natolik, že občas opouští zahrady a putuje i za hranici pozemku. Na stanoviště je výjimečně nenáročná, dobře pokvete hlavně na plném slunci. Během léta snese i občasný přísušek, ale při pravidelnější zálivce bude přeci jenom krásnější. Do květinových záhonů vnese hlavně žluté a oranžové barvy, odrůdy mohou mít i hnědé znaky nebo svěže zelený střed květu. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje kultivar Goldsturm. Na své květy od léta do podzimu naláká mnoho opylovačů a několik dní vydrží i v květinovém aranžmá. Semeníky lze ponechat v záhonu i přes zimu.

žlutá třapatka zářivá

v × š: 60 × 70 cm
doba květu: červenec až říjen

6 Záplevák podzimní (Helenium autumnale)

Mezi kultivaru zápleváku je mnohdy obrovský rozdíl, takže najdete vhodného zástupce pro různé typy výsadeb. Většina kultivarů je ovšem poměrně vzrůstná a dorůstá výšky nad 50 cm, mnohdy spíše až k jednomu metru. Jejich největší doménou je záplava drobných úborů, které rostlinu doslova pokryjí od plného léta do podzimu. Jedno je ovšem jasné, kvetou výhradně v teplých a pro podzim typických barvách. Květinové záhony přebarví do žlutých, oranžových, cihlově hnědých i červených barev. Na svou krásu nalákají i motýly či včely, které si sem zalétnou pro chutný nektar. Záplevák vyžaduje dobře propustnou živnou půdu a plné slunce.

žlutý záplevák podzimní

v × š: 80 × 40 cm
doba květu: červen až říjen

7 Svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri)

Svíčkovec ještě před několika lety patřil spíše mezi zajímavost mezi trvalkami, a pokud si ho přeci jen někdo pořídil, tak spíše v odrůdě s růžovými květy, která v našich podmínkách nepřezimuje, takže se chová vlastně jako letnička. Bílokvěté odrůdy jsou ovšem vytrvalé a ve výsadbě trvalek vydrží mnoho let. Kvetou neúnavně od začátku léta do podzimu. Dobře si poradí s plným sluncem i přísuškem.

růžový svíčkovec

v × š: 60 × 70 cm
doba květu: červen až říjen

8 Hvězdnice křovitá (Tagetes patula)

Typickou květinou pro chladný podzim je hvězdnice nebo lidově také astra. Vyžaduje slunce či polostín a půdu by měla mít živnou a dobře zásobenou vodou. V suchu trpí padlím a celkově neprosperuje. Na podzim kromě tohoto druhu kvete také příbuzná hvězdnice novoanglická (A. novae-angliae) nebo hvězdnice novobelgická (A. novi-belgii). Kultivary hvězdnic rozkvétají výhradně ve studených barvách, ovšem i ty k podzimu patří. Pokochejte se odstíny bílé, růžové, karmínové a modré. Dlouho vydrží i v řezaném stavu.

fialova hvězdice křovitá

v × š: 40 × 40 cm
doba květu: srpen až říjen

Náš tip: Výběr odolných trvalek do venkovské zahrady

Text: Lucie Peukertová
Foto: autorka, iStock.com, Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů