Zahrada

8 užitečných rad: JAK SPRÁVNĚ UMÍSTIT BAZÉN

Aby vám bazén dobře sloužil a poskytoval maximální komfort, je důležité nepodcenit jeho umístění.

Správné umístění bazénu je dobré konzultovat nejen s odborníkem z firmy, která vám ho prodává, ale i se zahradním architektem.

1. Soukromí je prvořadé

  • Vlastní bazén na zahradě je v první řadě o odpočinku a relaxaci. Ačkoli možná toužíte vystavit ho na obdiv sousedům či kolemjdoucím, volte raději přesně opačnou variantu. Při koupání by vás neměl rušit ani možný hluk z okolí či dopravy, proto bazén situujte co nejdále od ulice.

2. Maximální naslunění

  • Aby byla voda v bazénu co nejpříjemnější, umístěte ho na místo s maximálním nasluněním. Vhodné je m, kde slunce svítí minimálně 10 hodin denně a kde na bazén nevrhá stín dům ani terasa. Pro dokonalé využití slunce orientujte exteriérový bazén na jižní stranu.

3. Prostor kolem bazénu

  • Při provozu bazénu je nutné počítat nejen s určitou zpevněnou plochou na jeho obsluhu a přístup k němu, ale i s plochou na výstup osob z bazénu, případně s prostorem na umístění lehátek, pokud tuto funkci nenahrazuje například terasa domu.

 

4. Zastřešení bazénu

  • Pokud plánujete bazén i zastřešit, při posuvné variantě zastřešení počítejte s místem za bazénem, kam se budou jednotlivé segmenty zastřešení v případě potřeby odsouvat. Myslete na to, že za bazénem budete potřebovat alespoň 2,5 m volné plochy.

5. Různé typy bazénů

 

  • Zapuštěné bazény neruší vzhled zahrady, právě naopak, jsou jejím estetickým doplňkem. Se zapuštěným bazénem se vám zároveň otevírají velké možnosti výběru. Tento druh bazénů se vyrábí rozličnými technologiemi (sklolaminátové monolity, panelové stavebnice a jiné), díky čemuž si můžete zvolit bazén různého tvaru a hloubky, případně s dvouúrovňovým dnem, což v případě nadzemních bazénů není možné. Ty nadzemní jsou naopak oblíbené díky své finanční dostupnosti a prostorové nenáročnosti. Nevyžadují velké terénní úpravy. Vlastní nadzemní bazén si tak dokáže postavit na zahradě úplně každý.

6. Rostliny kolem bazénu

 

  • Bazén umístěte co nejdále od opadavých listnatých stromů a keřů. Kromě toho, že stíní, padající listí a odlomené větvičky znečišťují vodu. Do těsné blízkosti bazénu neumisťujte ani květinové záhony. Při zalévání nebo během deště by se do vody mohl dostat nejen substrát, ale i hnojiva.

7. Umístění bazénové filtrace

  • Bazénové technologie umisťujte do technické místnosti domu, nikdy však ne dál než 15 m od bazénu a ne výše než 1 m nad bazénem. Bazénové technologie, například písková filtrace, jsou v domě lépe chráněny před nepříznivým počasím. Pokud jsou technologie přes léto umístěny venku, například ve speciálně vybudovaném domku, je nutné z nich na zimu vypustit vodu a uskladnit je na nezamrzajícím místě. Uvedená vzdálenost a výška souvisí s výkonností čerpadla. S větší vzdáleností a výškou klesá tlak v potrubí filtračního systému, v důsledku čehož může nastat pokles funkčnosti.

8. Solární panely a tepelné čerpadlo

  • Pokud budou součástí vašeho bazénu pomocné technologie jako například solární panely nebo tepelné čerpadlo, zvažte jejich umístění na plochách domu – na střeše nebo stěnách. Na těchto plochách lze zpravidla maximálně využít sluneční energii a zařízení zde navíc nenarušují estetický vzhled zahrady. U tepelného čerpadla však dbejte na to, aby byl kolem něj dostatek volného prostoru (kruh s průměrem asi 1 m) na nasávání teplého a vypouštění odpadového studeného vzduchu.

TIPY NA OKOLÍ BAZÉNU


  • Kolem bazénu umístěte zpevněnou plochu, která je praktická nejen z hlediska bezpečnosti, ale i údržby. Pokud se rozhodnete mít kolem bazénu jen trávník, připravte se na neustále špinavou vodu od zeminy a trávy přenášené na chodidlech.
  • Na zpevněné plochy kolem bazénů můžete využít různé materiály. Prvořadá je jejich bezpečnost a aby se po nich příjemně chodilo i naboso.
  • Pokud chcete, aby plocha kolem bazénu ladila s fasádou nebo oplocením, vhodnou volbou jsou betonové dlažby, které se vyrábějí v různých barevných odstínech. Mnohé z nich jsou k nerozeznání od přírodního kamene.
  • Zajímavým řešením zpevněné plochy je chodník z exotického dřeva, který odolá vlhkosti i slunečnímu záření. Počítejte však s vyššími vstupními náklady.
  • Zpevněná plocha kolem bazénu by měla být široká minimálně 120 cm.

Bazén na terase a střeše?

Bazén nemusíte situovat jen do zahrady. Můžete ho umístit i na terasu nebo plochou střechu domu. S takovýmto umístěním je však nutné počítat už při jeho projektování. Při rekonstrukcích takovéto řešení zpravidla nepřipadá do úvahy, protože střechy a stropy běžných domů nejsou dimenzované na takovouto zátěž a jejich přestavba by byla příliš komplikovaná a nákladná.

Text: Natália Žáková :: Foto: Isifa/Shutterstock