Při snaze mít co nejhezčí zahradu, může být velkou pomocí správný zavlažovací systém. Nespornou výhodou automatického zalévání je pohodlná a spolehlivá péče o rostliny. Základem je zavlažovací počítač, který převezme veškerou práci a šetří tak čas i energii. Automatická zálivka pomocí počítače je cílená a až o 70 % může snížit spotřebu vody. Další úsporou vody může být napojení celého systému na nádrž zachycující dešťovou vodu. Zajímají vás další užitečné informace, jak nejen šetřit svou peněženku, ale i životní prostředí? Inspirujte se na stránkách společnosti Hornbach.
Jak funguje automatické zavlažování?
Zavlažovací systém na zahradě můžete řídit ručně, kdy po otočení vodovodního kohoutku se spustí zalévání. Nebo pomocí počítače a řídících jednotek, kterými nastavíte potřebné intervaly i délku zavlažovacích cyklů. V závislosti na modelu můžete uložit několik různých programů zavlažování, různé instrukce pro na sebe navazující dny nebo pouze jeden stejný denní čas zavlažování.
Zavlažovací počítač ovládá všechny ventily, které se otevírají a zavírají v závislosti na impulsech, jež počítač vysílá. Následně je závlaha rozvedena do postřikovačů, kapacích trubic a rozprašovacích trysek. Tímto způsobem lze na zahradě zavlažovat různé oblasti s rozdílně silnou intenzitou. Veškerý sortiment ideální na zavlažování můžete pořídit se zárukou nejvyšší kvality v projektových marketech Hornbach.
Nabídku produktů k zavlažování naleznete ZDE.
Sofistikované zavlažování
Dnes již existují zavlažovací systémy, které jsou propojeny přes dálkové ovládání s měřičem vlhkosti země. Počítač vyhodnotí zaslané informace a sám nastaví potřebný druh zavlažování. Člověk pouze rozhodne o požadovaném okamžiku, kdy se má vše odehrát. Zavlažovací počítač for_q dovede automaticky řídit zavlažování až po dobu čtyř hodin nepřetržitě, a to až šest krát denně. Pro zamezení plýtvání vodou lze k němu dodatečně připojit dešťové čidlo nebo čidlo vlhkosti půdy.
Další variantou řízení je podle tzv. evapotranspirace, což je celkový výpar půdy. Počítač měří pomocí čidel pravidelně stupeň vypařování tekutiny z rostlin, teplotu vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu a množství srážek. Z toho poté vypočítává množství vody, které rostliny potřebují. Kromě toho se zohledňuje také stáří rostliny a její druh, složení půdy, druh zadešťování a další údaje. Tato metoda je velmi přesná a šetří tím obrovské množství vody.
Postřikovací a kapkové techniky
Pro velké travní plochy jsou ideální automatické zadešťovače. Malé trysky vydávají paprsky vody a přitom se otáčejí nebo kmitají, takže celá zahrada je krásně a rovnoměrně zadešťována. Dosah postřiku lze buď nastavit, nebo ovlivnit tlakem vody z vodovodního kohoutu. Vhodnými výrobky pro tento typ zavlažování jsou například vysoce kvalitní zadešťovače značky for_q.
Zavlažování kapkovou metodou je vhodné pro všechny oblasti mimo trávníky, protože zavlažuje cíleně v blízkosti kořenů a tím také šetří vodu. Tento systém je ideální např. pro terasové rostliny, živé ploty a keře nebo pro květinové a zeleninové záhony. Pro malé sazeničky ale i plodící rostliny je vhodný zavlažovací na záhony řady for_q.
Pokud si nejste jisti, jaké součásti systému potřebujete nebo jak správně rozložit hadici, ochotně vám poradí odborníci v Hornbachu, kteří pro vás připravili i podrobné rady a návody.
Zdroj: PR článek společnosti Hornbach